#ПОдивиСЬНАВКОЛО
ШАРІВСЬКИЙ ПАЛАЦ
ПАЛАЦ КЕНІГА, С. ШАРІВКА, ХАРКІВСЬКА ОБЛАСТЬ



ЯК ДОЇХАТИ
Автомобілем
Дорога з Києва власним автомобілем триватиме близько шести годин. Варто їхати Харківською трасою М-03 до м. Лубни. Далі звернути на трасу Р-42 і їхати через м. Миргород. Біля смт Опішня трасою Н-12 їхати через смт Краснокутськ до селища Шарівка.


Громадським транспортом
Автобусом чи поїздом дістатися до м. Миргород. З автостанції Миргород, що знаходиться за адресою вул. Воскресенська, 9, доїхати до смт Краснокутськ автобусом Миргород – Харків. Він курсує щодня о 6:25 та 14:20. З Краснокутська до смт Шарівка на маршрутці.
ДЕ ЗУПИНИТИСЬ
Найближчий міні-готель знаходиться у смт Краснокутськ. Забронювати номер можна за телефоном +38 (098) 564-91-00 (Раїса Іванівна, власниця готелю).
ЦІКАВІ ФАКТИ
1836 рік

ПОЧАТОК БУДІВНИЦТВА
з 1881 року

РЕЗИДЕНЦІЯ ЦУКРОВОГО МАГНАТА КЕНІНГА
39.3 га

ПЛОЩА ПАРКУ
150 видів

ЕКЗОТИЧНИХ ТВАРИН
У НЕВЕЛИЧКОМУ СЕЛИЩІ ШАРІВКА, ЩО ЗНАХОДИТЬСЯ ВСЬОГО 75 КМ ВІД ХАРКОВА,
НА МАЛЬОВНИЧИХ ЗЕМЛЯХ СЛОБОЖАНЩИНИ РОЗТАШОВАНИЙ ОДИН
ІЗ НАЙКРАСИВІШИХ ПАЛАЦО-ПАРКОВИХ КОМПЛЕКСІВ УКРАЇНИ – ШАРІВСЬКИЙ ЗАМОК.

«ЦУКРОВИЙ ЗАМОК» АБО «ШАРІВСЬКА ПЕРЛИНА» ПРИВАБЛЮЄ ТУРИСТІВ СВОЄЮ АРХІТЕКТУРНОЮ ДОВЕРШЕНІСТЮ ТА ЛЕГЕНДАМИ. НА ТЕРИТОРІЇ ПАЛАЦУ
ТА ТАЄМНИЧОГО ЛІСУ, ЯКИЙ ЙОГО ОТОЧУЄ, ВИ СТАЄТЕ СВІДКАМИ ІСТОРІЇ ВЕЛИКОГО КОХАННЯ, ПОЧИНАЄТЕ В УЯВІ КАТАТИСЯ НА САНЯХ З ЦУКРОВИХ ГІРОК ТА ЗАГАДУЄТЕ БАЖАННЯ ПРО ВІЧНУ ТА ПАЛКУ ЛЮБОВ.

ХУТІР ШАРІВКА, ЯКИЙ СТАВ МІСЦЕМ ПОСЕЛЕННЯ УКРАЇНЦІВ З ПРАВОБЕРЕЖЖЯ, ЗАСНУВАВ ЩЕ НА ПОЧАТКУ XVIII СТ. ОСАВУЛ МАТВІЙ ШАРІЙ. ІСТОРІЯ Ж БЕЗПОСЕРЕДНЬО САДОВО-ПАРКОВОГО КОМПЛЕКСУ ПОЧАЛАСЯ ЗА СТО РОКІВ, КОЛИ СЕЛО ПЕРЕЙШЛО
ДО ВЛАСНОСТІ РОДИНИ ОЛЬХОВСЬКИХ. У 1836 РОЦІ ПОМІЩИК ПАВЛО ОЛЬХОВСЬКИЙ НАКАЗАВ ЗАКЛАСТИ ПАРК У ДОЛИНІ РІЧКИ МЕРЧИК.
УЖЕ В 1860 РОЦІ ПОМІЩИК ПРОДАВ СВІЙ МАЄТОК БРАТАМ ГЕБЕНШТРЕЙН, ЯКІ НА СХИЛІ МАЛЬОВНИЧОЇ БАЛКИ ПОБУДУВАЛИ ПАЛАЦ
З ТЕРАСАМИ. КРІСТІАН ГЕБЕНШТРЕЙН БУВ НЕПРОФЕСІЙНИМ БОТАНІКОМ ТА СЛАВИВСЯ СВОЄЮ ЛЮБОВ'Ю ДО ЕКЗОТИЧНИХ РОСЛИН. ВІН ЗАМОВЛЯВ ІЗ ЗАКОРДОНУ ЧУДЕРНАЦЬКІ ПОРОДИ ДЕРЕВ, ЩОБ УРІЗНОМАНІТНИТИ МІСЦЕВУ ФЛОРУ.

ОДНАК «ШАРІВСЬКА ПЕРЛИНА» ПО-СПРАВЖНЬОМУ ЗАСЯЯЛА, КОЛИ В КІНЦІ XIX СТОЛІТТЯ ВЛАСНИКОМ САДИБИ СТАВ ОДИН
З НАЙЗАМОЖНІШИХ ПІДПРИЄМЦІВ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ ЦУКРОЗАВОДЧИК ЛЕОПОЛЬД КЕНІГ. ВІН ВЗЯВ ЗА ОСНОВУ ВЖЕ ЗВЕДЕНІ БУДІВЛІ ТА ПАРК І ПЕРЕТВОРИВ ПОМІСТЯ НА СПРАВЖНІЙ ПАЛАЦ.

ЦУКОРОВИЙ МАГНАТ НЕ ШКОДУВАВ ГРОШЕЙ НА БУДІВНИЦТВО: КЕНІГ ДОБУДУВАВ ЩЕ ДВА КОРПУСИ, ПРИБУДОВИ ДО ПАРАДНОГО ВХОДУ ТА ЗВІВ ТРИПОВЕРХОВІ ВЕЖІ. ЗАМОЖНИЙ ВЛАСНИК НАМАГАВСЯ ПЕРЕТВОРИТИ ШАРІВКУ НА ПОСЕЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО РІВНЯ. ПАЛАЦ, А ТАКОЖ БУДИНКИ ДЛЯ ПРИСЛУГИ, ГАРАЖІ ДЛЯ АВТОМОБІЛІВ, КОНЮШНЮ Й ОРАНЖЕРЕЮ ОБЛАШТОВУВАЛИ НІМЕЦЬКІ ФАХІВЦІ. ЗАВЗЯТИЙ ЛЕОПОЛЬД КЕНІГ ТАКОЖ НАКАЗАВ СТВОРИТИ НА ТЕРИТОРІЇ МАЄТКУ ВОДОНАПІРНУ ВЕЖУ, ОРАНЖЕРЕЮ ТА НАВІТЬ НЕВЕЛИКУ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЮ.
СТИЛЬ АРХІТЕКТУРНОГО АНСАМБЛЮ ПОСТІЙНО ЗМІНЮВАВСЯ, ОСКІЛЬКИ ПАЛАЦ ПЕРЕХОДИВ У ВЛАСНІСТЬ ДЕКІЛЬКОХ ГОСПОДАРІВ, ЯКІ ДОДАВАЛИ СВОГО БАЧЕННЯ ДО ОБЛАШТУВАННЯ МАЄТКУ. В ЗАГАЛЬНОМУ ДОМІНУЄ НЕОГОТИКА, ПРО ЩО СВІДЧИТЬ ТАК ЗВАНИЙ «БІЛИЙ ЛЕБІДЬ» – ДВІ БІЛОКАМ'ЯНІ БАШТИ, ЯКІ ВИСОЧІЮТЬ ПРИ В'ЇЗДІ В САДИБУ.

ДВОПОВЕРХОВИЙ ШАРІВСЬКИЙ ПАЛАЦ НАЛІЧУЄ 26 КІМНАТ І ТРИ ЗАЛИ. В ЦЕНТРАЛЬНІЙ ЧАСТИНІ ПАЛАЦУ РОЗТАШОВАНІ ВІТАЛЬНЯ, БІБЛІОТЕКА, БІЛЬЯРДНА ЗАЛА, КІМНАТА ДЛЯ ТАНЦІВ ТА ЖИТЛОВІ КІМНАТИ. ЩЕ З ЧАСІВ КЕНІГА НА СТІНАХ ЗБЕРЕГЛИСЯ МАЙСТЕРНІ РОЗПИСИ, ЧУДЕРНАЦЬКІ ЛЮСТРИ, ДЕРЕВ'ЯНЕ РІЗЬБЛЕННЯ.

НА ЖАЛЬ, ТУРИСТАМ ЗАБОРОНЕНО ЗАХОДИТИ ВСЕРЕДИНУ ПАЛАЦУ. У 1925 РОЦІ РАДЯНСЬКА ВЛАДА РОЗТАШУВАЛА У МАЄТКУ САНАТОРІЙ ДЛЯ ХВОРИХ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ, ТОЖ ДОПОКИ НЕ ПРОВЕДУТЬ ПОВНУ САНІТАРНУ ОБРОБКУ ПРИМІЩЕНЬ, ЗНАХОДИТИСЯ
ТАМ НЕБЕЗПЕЧНО.

КАЖУТЬ, ЩО БІЛЯ ЦЕНТРАЛЬНОГО В'ЇЗДУ В МАЄТОК КЕНІГ ЗРОБИВ СПРАВЖНЮ «СОЛОДКУ КОВЗАНКУ», ЗАСИПАВШИ ГІРКУ ЦУКРОМ. ДЕХТО СТВЕРДЖУЄ, ЩО МАГНАТ ТАКИМ ЧИНОМ ХОТІВ УТІШИТИ ХВОРУ ДРУЖИНУ. ІНШІ Ж КАЖУТЬ, ЩО КЕНІГ ХОТІВ СПРАВИТИ ВРАЖЕННЯ НА ВІДОМОГО ХАРКІВСЬКОГО ЦУКРОЗАВОДЧИКА ПАВЛА ХАРИТОНЕНКА, ЯКИЙ ПОБУДУВАВ СЛАВНОЗВІСНІ «СПІВОЧІ ТЕРАСИ».
УПОРЯДКУВАННЯМ ПАРКУ ЗАГАЛЬНОЮ ПЛОЩЕЮ 39,3 ГА ЗАЙМАВСЯ ВІДОМИЙ ЛАНДШАФТНИЙ АРХІТЕКТОР ГЕОРГ КУФАЛЬДТ. ВІН РОЗРОБИВ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПРОЕКТ РОЗВИТКУ ЗЕЛЕНОЇ ЗОНИ, ЗА ЯКИМ У ПАРКУ ВИСАДИЛИ БЛИЗЬКО 150 ВИДІВ ЕКЗОТИЧНИХ РОСЛИН.

ТУРИСТІВ ДОСІ ПРИВАБЛЮЄ РІЗНОМАНІТТЯ НЕВЛАСТИВОЇ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО КЛІМАТУ ФЛОРИ, ЯКА ДИВНИМ ЧИНОМ ЗБЕРЕГЛАСЯ І ДО СЬОГОДНІ. РОДЗИНКОЮ ПАРКОВОГО КОМПЛЕКСУ ВВАЖАЄТЬСЯ ЛИПОВА АЛЕЯ. ПРОГУЛЮЮЧИСЬ ПОМІЖ СТАРИХ ДЕРЕВ ЗДАЄТЬСЯ, НІБИ ВОНИ ТЯГНУТЬСЯ СВОЇМИ ГІЛКАМИ ДО НЕБА. КАЖУТЬ, ЩО ЦУКРОВИЙ МАГНАТ НАКАЗАВ ВИСАДИТИ ЛИПИ ДЛЯ СВОЄЇ КОХАНОЇ.

ЖІНКА ХВОРІЛА НА ТУБЕРКУЛЬОЗ, ТОЖ ЩОБ ПОЛЕГШИТИ ЇЇ СТРАЖДАННЯ КЕНІГ ВИСАДИВ У СВОЄМУ МАЄТКУ НЕЙМОВІРНИЙ ПАРК. ХВОЙНІ ДЕРЕВА СТВОРЮВАЛИ БЛАГОДАТНИЙ МІКРОКЛІМАТ, А СТРУНКІ ЛИПИ РОЗРАДЖУВАЛИ В ЛИХІ ХВИЛИНИ.

У ПАРКУ ТАКОЖ ЗНАХОДИТЬСЯ «КАМІНЬ КОХАННЯ». ІСНУЄ ЛЕГЕНДА, ЩО ДРУЖИНА ЛЕОПОЛЬДА КЕНІГА НА КУРОРТІ ЗРАДИЛА СВОЄМУ ЧОЛОВІКУ. ДІЗНАВШИСЬ ПРО ЦЕ, ВІН НАКАЗАВ ПРИВЕЗТИ ДО МАЄТКУ КАМІНЬ, ЯКИЙ БУВ СВІДКОМ ПОДРУЖНЬОЇ ЗРАДИ, ЯК НІМИЙ ДОКІР СВОЇЙ КОХАНІЙ.

НИНІ БІЛЯ ЦІЄЇ БРИЛИ МОЛОДЯТА В ДЕНЬ ВЕСІЛЛЯ ПРИСЯГАЮТЬ ОДНЕ ОДНОМУ У ВІРНОСТІ. А ТІ, ЩО ПОКИ НЕ ЗНАЙШЛИ ПАРИ, ЗАГАДУЮТЬ БАЖАННЯ ТА ПРОСЯТЬ ВІЧНОГО КОХАННЯ.

НЕВБЛАГАННИЙ ЧАС ЗАЛИШИВ СВІЙ ВІДБИТОК НА РОЗКІШНОМУ БІЛОКАМ'ЯНОМУ ШАРІВСЬКОМУ ПАЛАЦІ. ОДНАК І ДОНИНІ МАЄТОК ВАБИТЬ СВОЄЮ ВИТОНЧЕНІСТЮ, КРАСОЮ ТА ДУХОМ СТАРОВИНИ.
#ПОДИВИСЬНАВКОЛО