#ПОдивиСЬНАВКОЛО
СКЕЛІ ДОВБУША
СКЕЛЬНО-ПЕЧЕРНИЙ КОМПЛЕКС «СКЕЛІ ДОВБУША»,
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛ.


ЯК ДОЇХАТИ
Автомобілем

Природний заповідник «Скелі Довбуша» знаходяться біля селища Бубнище. Дорога з Києва власним автомобілем триватиме близько восьми годин.
Варто їхати трасою Е-40 через Житомир, Рівне,
Броди до Львова.

Не в'їжджаючи у Львів, поверніть на трасу Е-471
та продовжуйте шлях через селище Сокільники
в напрямку м. Стрий, а далі – по Н-10 до м. Болехів і Тисів.

Громадським транспортом

Автобусом чи поїздом дістатися до Львова. Від автостації №8, що знаходиться біля Залізничного вокзалу на Двірцевій площі, щогодини курсує автобус до м. Болехів. Від Болехова до Бубнища можна дістатися маршруткою, попуткою чи на таксі.

Інформацію стосовно розкладу автобусів від Львова можна дізнатися на автостанції №8 за телефоном
+38 (032) 234-44-44.

Діставшись до Луцька, скористатися автобусами № 4, 9, 9А, 10, 11 і 28 або тролейбусами № 1, 2 та 4А. Вийти
на зупинці «Вулиця Данила Галицького».
ДЕ ЗУПИНИТИСЬ
Неподалік комплексу знаходяться колиби, де можна пообідати та відпочити, та готель. У весняно-літній період на території комплексу можна встановлювати намети.

За додатковою інформацією стосовно транспорту, організації турів, екскурсій та розміщення в готелі звертатися в туристично-інформаційний центр «Бойківщина» за телефоном +38 (03477) 2-52-30.
ЦІКАВІ ФАКТИ
понад 70 млн

РОКІВ СКЕЛЯМ
200 м

ШИРИНА ЛАБІРИНТУ
до 80 м

ВИСОТА ЛАБІРИНТУ
1 км

ДОВЖИНА ЛАБІРИНТУ
ПОБЛИЗУ НЕВЕЛИЧКОГО СЕЛИЩА БУБНИЩЕ В МАЛЬОВНИЧИХ КАРПАТСЬКИХ ГОРАХ ЗНАХОДЯТЬСЯ ХИМЕРНІ СКЕЛЯСТІ УТВОРЕННЯ – «СКЕЛІ ДОВБУША». ЦЕЙ СКЕЛЬНО-ПЕЧЕРНИЙ КОМПЛЕКС, ЯКИЙ НАЗВАЛИ НА ЧЕСТЬ ВАТАЖКА ОПРИШКІВ ОЛЕКСИ ДОВБУША, Й ПОНИНІ ЗБЕРІГАЄ ТАЄМНИЦІ ТА ЖИТТЄВІ ІСТОРІЇ ПОВСТАНЦІВ.

ВІК МОГУТНІХ КАМ'ЯНИХ БРИЛ СЯГАЄ 70 МЛН РОКІВ. ВОНИ УТВОРИЛИСЯ НА ДНІ ПАЛЕОГЕНОВОГО МОРЯ І ФАКТИЧНО СКЛАДАЮТЬСЯ ІЗ ГАЛЬКИ ТА ПІСКУ. ВИСОТА ЧУДЕРНАЦЬКИХ СКЕЛЬ, ЯКІ НА 100 ГА РОЗКИНУЛИСЯ ПО БУКОВО-СМЕРЕКОВОМУ ЛІСІ, КОЛИВАЄТЬСЯ ВІД 1 ДО 50 МЕТРІВ.

ІСНУЮТЬ ВЕРСІЇ, ЩО ЩЕ В Х СТ. «СКЕЛІ ДОВБУША» СЛУГУВАЛИ ПОМЕШКАННЯМ
ТА ОДНОЧАСНО УКРІПЛЕННЯМ ДЛЯ МІСЦЕВОГО НАСЕЛЕННЯ. ТАКОЇ ДУМКИ ДОТРИМУВАВСЯ ВИДАТНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИК МИХАЙЛО ГРУШЕВСЬКИЙ.
ДЕЯКІ З ПЕЧЕР, ЯКІ УТВОРИЛИСЯ В СКЕЛЯХ, УМІЛО ОБЛАШТОВАНІ – ПРИМІЩЕННЯ МАЮТЬ ПРАВИЛЬНІ ПРОПОРЦІЇ, УСІ СТІНИ ТА СТЕЛЯ ВИРІВНЯНІ, НАВІТЬ Є СХОДИ. ВЧЕНІ ПРИПУСКАЮТЬ, ЩО ЦЕ БУЛО МІСЦЕ ПОКЛОНІННЯ ЯЗИЧНИКІВ. ОДНАК НІХТО ДОСТЕМЕННО НЕ ЗНАЄ, ЯКУ РОЛЬ ВИКОНУВАЛИ ЗАГАДКОВІ БРИЛИ.

КАЖУТЬ, ЩО МОГУТНІ СКЕЛІ СТАЛИ ПРИХИСТКОМ ДЛЯ ОПРИШКІВ – СЕЛЯН, ЯКІ ПОВСТАЛИ ПРОТИ ПОЛЬСЬКОЇ ШЛЯХТИ ТА УГОРСЬКИХ ФЕОДАЛІВ. ЗА ЛЕГЕНДАМИ, ВОНИ ЗНОСИЛИ СЮДИ БАГАТСТВА, ЯКІ ВІДБИРАЛИ У ПАНІВ.
ОПРИШКІВ ОЧОЛЮВАВ ЛЕГЕНДАРНИЙ ОЛЕКСА ДОВБУШ. ЙОГО ЧАСТО НАЗИВАЮТЬ УКРАЇНСЬКИМ РОБІНОМ ГУДОМ, АДЖЕ РАЗОМ ЗІ СВОЇМИ ПОБРАТИМАМИ ВІН ВІДБИРАВ МАЙНО У БАГАТИХ ТА ВІДДАВАВ БІДНИМ. ДОСЯГТИ СПРАВЕДЛИВОСТІ ДОВБУШ НАМАГАВСЯ ЖОРСТОКИМ СПОСОБОМ, ТОЖ ДУМКИ СТОСОВНО НЬОГО РОЗДІЛИЛИСЯ. ХТОСЬ НАЗИВАЄ НАЙВІДОМІШОГО З ОПРИШКІВ НАРОДНИМ МЕСНИКОМ, ІНШІ Ж – БЕЗЖАЛЬНИМ РОЗБІЙНИКОМ.

ОДНАК СМІЛИВІСТЬ УКРАЇНСЬКОГО РОБІНА ГУДА НЕ ЗАПЕРЕЧИТИ. НА ТЕРИТОРІЇ КОМПЛЕКСУ НАВІТЬ Є КАМІНЬ У ФОРМІ СЕРЦЯ – ХОРОБРОГО СЕРЦЯ ОЛЕКСИ ДОВБУША. БАЖАННЯ КОЖНОГО, ХТО ДО НЬОГО ДОТОРКНЕТЬСЯ, ЗБУДЕТЬСЯ.

З ІМЕНЕМ ЛЕГЕНДАРНОГО ВАТАЖКА ПОВ'ЯЗАНО БАГАТО ЛЕГЕНД, ОДНА З ЯКИХ – НЕЙМОВІРНИЙ СКАРБ. КАЖУТЬ, ЩО ПІСЛЯ СМЕРТІ ОЛЕКСИ, ПОБРАТИМИ ЗАХОВАЛИ В ОДНІЙ З ПЕЧЕР БАГАТО ЗОЛОТА. ПРОТЕ УВІЙТИ ДО НЕЇ МАЙЖЕ НЕМОЖЛИВО – ТАЄМНИЙ ВХІД МОЖНА ВІДРИТИ, ПРОМОВИВШИ ЧАРІВНЕ СЛОВО. ЯКЕ САМЕ СЛОВО ВІДКРИВАЄ ШЛЯХ ДО НЕЙМОВІРНОГО БАГАТСТВА, НЕВІДОМО.

ОКРІМ ТАЄМНИЧИХ ЛЕГЕНД КОМПЛЕКСУ, ТУРИСТІВ ПРИВАБЛЮЮТЬ МАЛЬОВНИЧІ ВИДИ НА КАРПАТСЬКІ ГОРИ ТА НЕЗАЙМАНІСТЬ МІСЦЕВОЇ ПРИРОДИ. НА «СКЕЛЯХ ДОВБУША» ПРОКЛАДЕНІ МАРШРУТИ РІЗНОГО РІВНЯ СКЛАДНОСТІ, ТОЖ ПРИХИЛЬНИКИ ЕКСТРЕМАЛЬНОГО АКТИВНОГО ВІДПОЧИНКУ МОЖУТЬ СПРОБУВАТИ СЕБЕ В СКЕЛЕЛАЗІННІ.
#ПОДИВИСЬНАВКОЛО