#ПОдивиСЬНАВКОЛО
СОКИРИНСЬКИЙ АРХІТЕКТУРНО-ПАРКОВИЙ КОМПЛЕКС
ПАЛАЦ ГАЛАГАНІВ, С. СОКИРИНЦІ, ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСТЬ
ЯК ДОЇХАТИ
Автомобілем
З Києва до с. Сокиринці варто прямувати трасою Київ - Суми (Н-07) через Прилуки. Далі трасою ще близько 30 км до повороту на с. Сокиринці. Орієнтиром може слугувати пам'ятник кобзарю Остапу Вересаю.
Якщо ви прямуєте до Сокиринців із Сумського напрямку, варто їхати трасою Н-07 через Ромни.
Вирушаючи в Соки ринці з Чернігова, прямуйте трасою М-01 до с. Кіпті, далі продовжіть рух дорогою М-02. Проїхавши 12 км від с. Лихачів, зверніть на трасу Р-67 і прямуйте через Ічню та Тростянець.

Громадським транспортом
Дістатися до м. Ніжин. Від Ніжинської автостанції, що за адресою провулок Урожайний, 24, щодня курсує автобус Чернігів-Сокиринці, який прибуває в Ніжин о 18:20.
Назад варто їхати автобусом Сокиринці-Чернігів, який курсує щодня о 5:00. В Ніжин він прибуває о 7:35. З Ніжина до Києва можна дістатися електричкою о 8:45. Розклад руху приміських поїздів можна дізнатися на сайті Південно-західної залізниці.
ДЕ ЗУПИНИТИСЬ
Сокиринський архітектурно-парковий комплекс перебуває у користуванні Сокиринського професійного аграрного ліцею. Тож бажаючі заночувати можуть зупинитися в гуртожитку навчального закладу. Вартість: 50 грн з людини за добу. Якщо ви бажаєте забронювати кімнату в гуртожитку, звертайтеся за телефоном (04639)2-56-17, Тетяна Григорівна.
У селі немає хостелів та готелів, найближче місто, де можна зупинитися, - Прилуки.
Щоб забронювати екскурсію, телефонуйте за номером +38(067)782-52-64, Ольга Василівна.
Вартість квитків у музей Остапа Вересая: дитячий - 3 грн, студентам - 4 грн, дорослий - 5 грн. Вартість загальної екскурсії - 50 грн з людини.
ЦІКАВІ ФАКТИ
Початок ХІХ ст.

ЗБУДОВАНИЙ ПАЛАЦ ГАЛАГАНІВ
105 м

ЗАГАЛЬНА ДОВЖИНА ПАЛАЦУ
427 га

ПЛОЩА ПАРКУ
400 м

ДОВЖИНА АЛЕЇ
ПАЛАЦО-ПАРКОВИЙ АНСАМБЛЬ У СОКИРИНЦЯХ ЗАВЖДИ ПРИВАБЛЮВАВ ТУРИСТІВ СВОЄЮ ВЕЛИЧЧЮ, НЕЗАЙМАНОЮ ПРИРОДОЮ ТА ЛЕГЕНДАМИ НАВКОЛО ВИЧУРНОГО ПАЛАЦУ ГАЛАГАНІВ.

СОКИРИНСЬКИЙ АРХІТЕКТУРНО-ПАРКОВИЙ КОМПЛЕКС – ЦЕ СПРАВЖНЯ ОКРАСА ЧЕРНІГІВЩИНИ. ВІН ЗНАХОДИТЬСЯ У НЕВЕЛИЧКОМУ СЕЛИЩІ СОКИРИНЦІ, СРІБНЯНСЬКОГО РАЙОНУ, ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ.

ГОЛОВНОЮ ПРИНАДОЮ КОМПЛЕКСУ Є ПАЛАЦ ШЛЯХЕТСЬКОГО РОДУ ГАЛАГАНІВ, ЯКИЙ СПОРУДЖЕНИЙ У СТИЛІ АМПІР. ХАРАКТЕРНИМИ РИСАМИ «НАПОЛЕОНІВСЬКОГО» СТИЛЮ БУЛИ ПОЄДНАННЯ ВЕЛИЧІ ТА СТРОГОСТІ, ЕЛЕГАНТНОСТІ І ТОЧНОСТІ ЛІНІЙ. САДИБА У СОКИРИНЦЯХ УОСОБЛЮЄ В СОБІ ІДЕЇ ДОБИ КЛАСИЦИЗМУ ТА ЩОРАЗУ НІБИ НАГАДУЄ ПРО ІМПЕРАТОРСЬКУ МОГУТНІСТЬ ТА СИЛУ.

ПЕРШИМ ВЛАСНИКОМ СОКИРИНЦІВ СТАВ НА ПОЧАТКУ XVIII СТОЛІТТЯ ПРЕДСТАВНИК КОЗАЦЬКОЇ СТАРШИНИ ГНАТ ГАЛАГАН. ОДНАК ЛИШЕ КОЛИ САДИБА ПЕРЕЙШЛА У СПАДЩИНУ ЙОГО ОНУКУ ПАВЛУ ГАЛАГАНУ, МАЄТОК ПЕРЕТВОРИВСЯ НА ВИШУКАНИЙ КОМПЛЕКС АРХІТЕКТУРНИХ СПОРУД З ПЕЙЗАЖНИМ ПАРКОМ НАВКОЛО.

ПІСЛЯ СМЕРТІ ТРЬОХ ПЕРШИХ ДІТЕЙ ПАВЛО ГАЛАГАН ТА ЙОГО ДРУЖИНА КАТЕРИНА ГУДОВИЧ ЖИЛИ ВІДЛЮДЬКУВАТО. ПАВЛО БІЛЬШЕ НЕ БРАВ УЧАСТІ У ДВОРЯНСЬКИХ ЗІБРАННЯХ, ПЕРЕВАЖНО ЧИТАВ І МРІЯВ СТВОРИТИ НАВКОЛО СЕБЕ СПРАВЖНІЙ РАЙ, ВЛАСНУ КАЗКУ. ВІН ОТРИМАВ ОСВІТУ В ПЕТЕРБУРЗЬКОМУ УЧИЛИЩІ ВИЩИХ НАУК, МАВ ХИСТ ДО АРХІТЕКТУРИ І МАЛЮВАННЯ, ТОМУ УЯВЛЯВ, ЯК МАЄ ВИГЛЯДАТИ МАЄТОК, І ШУКАВ ШЛЯХИ РЕАЛІЗАЦІЇ ЗАДУМАНОГО.
У 1923 РОЦІ ПАВЛО ПЕРЕКОНАВ АВСТРІЙСЬКОГО САДІВНИКА БІСТЕРФЕЛЬДА ПРАЦЮВАТИ У СОКИРИНЦЯХ НАД СТВОРЕННЯМ УНІКАЛЬНОГО ПАРКУ, ОСНОВОЮ ЯКОМУ СЛУГУВАВ СТАРОДАВНІЙ ЛІС ПОНАД РІЧКОЮ. А ВЖЕ ЗА РІК У СОКИРИНЦІ ПРИЇХАВ ВІДОМИЙ АРХІТЕКТОР ПАВЛО ДУБРОВСЬКИЙ, ЯКИЙ ЗА ЧАС СВОГО ПРОЖИВАННЯ В СЕЛІ СПОРУДИВ СПРАВЖНІЙ ШЕДЕВР КЛАСИЧНОЇ АРХІТЕКТУРИ – ПАЛАЦ ГАЛАГАНІВ.

РЕЗУЛЬТАТОМ СПІЛЬНОЇ РОБОТИ ЕСТЕТА ПАВЛА ГАЛАГАНА, АРХІТЕКТОРА ДУБРОВСЬКОГО ТА МАЙСТРА-САДІВНИКА БІСТЕРФЕЛЬДА СТАВ ВИДАТНИЙ ПАЛАЦО-ПАРКОВИЙ АНСАМБЛЬ СОКИРИНЦІ.

СЬОГОДНІ ПЕРЕД ТУРИСТАМИ ПОСТАЄ РОЗКІШНИЙ МУРОВАНИЙ ДВОПОВЕРХОВИЙ ПАЛАЦ, ЯКИЙ МАЄ 60 КІМНАТ, ТА МАРМУРОВІ АНТИЧНІ СКУЛЬПТУРИ І ДЕКОРАТИВНІ ВАЗИ. У ПАЛАЦІ Є МУЗЕЙНА КІМНАТА ОСТАПА ВЕРЕСАЯ – СЛІПОГО БАНДУРИСТА ПРИ ДВОРІ ГРИГОРІЯ ГАЛАГАНА, ДУМАМИ ЯКОГО У СОКИРИНЦЯХ НАСОЛОДЖУВАВСЯ ТАРАС ШЕВЧЕНКО.

ДОВКОЛО ПАЛАЦУ ГАЛАГАНІВ РОЗКИНУВСЯ ПАРК ПЛОЩЕЮ 427 ГА ІЗ 40 ВИДАМИ ДЕРЕВ, РОТОНДОЮ І ГОТИЧНИМИ МІСТКАМИ.
РОДЗИНКАМИ ПАРКУ Є ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ ЯВІР, ЯКИЙ ВВАЖАЄТЬСЯ НАЙСТАРІШИМ ДЕРЕВОМ УСЬОГО КОМПЛЕКСУ, МАЛЬОВНИЧІ «ПАНСЬКИЙ СТАВ» І ТАК ЗВАНА «СВЯТА ДОЛИНА».

ПАЛАЦ ГАЛАГАНІВ НАЗИВАЮТЬ «УКРАЇНСЬКИМ ПАРНАСОМ», АДЖЕ ВІН СТАВ ОСЕРЕДКОМ КУЛЬТУРИ ТА МИСТЕЦТВА ХІХ СТОЛІТТЯ. В МАЄТОК ЧАСТО ПРИЇЗДИЛИ ТАРАС ШЕВЧЕНКО, МИКОЛА ЛИСЕНКО, ПАНТЕЛЕЙМОН КУЛІШ, ХУДОЖНИК ЛЕВ ЖЕМЧУЖНИКОВ ТА ІНШІ. ОКРІМ ЦЬОГО, НА ТЕРИТОРІЇ САДИБИ ДІЯВ ТЕАТР І ХОР.

ЖИВОПИСНИЙ СОКИРИНСЬКИЙ АРХІТЕКТУРНО-ПАРКОВИЙ КОМПЛЕКС - ЦЕ МІСЦЕ, ДЕ ЗАБУВАЄШ ПРО ТУРБОТИ І ВІДДАЄШСЯ НА РОЗСУД СПОКОЮ ПРИРОДИ.

У КОЖНОГО ПАЛАЦУ МАЄ БУТИ СВОЯ МІСТИЧНА ЛЕГЕНДА, СОКИРИНСЬКИЙ МАЄТОК НЕ ВИНЯТОК. КАЖУТЬ, ЩО ПЕРШОГО ВЛАСНИКА САДИБИ ГНАТА ГАЛАГАНА КОЗАКИ ПРОКЛЯЛИ ДО СЬОМОГО КОЛІНА ЗА ЗРАДУ МАЗЕПИ ТА РУЙНУВАННЯ СІЧІ. ПРОКЛЯТТЯ ЦЕ ЧИ ЗБІГ ОБСТАВИН, ОДНАК ЖОДЕН ЧОЛОВІК РОДУ ГАЛАГАНІВ НЕ ДОСЯГАВ ПОХИЛОГО ВІКУ.
#ПОДИВИСЬНАВКОЛО