#ПОдивиСЬНАВКОЛО
ЗАМОК ЛЮБАРТА
ЛУЦЬКИЙ ЗАМОК, ЛУЦЬК, ВОЛИНСЬКА ОБЛАСТЬ


ЯК ДОЇХАТИ
Автомобілем

Замок Любарта знаходиться за адресою вул. Кафедральна, 1A. Дорога від Києва до Луцька автомобілем триватиме близько 5 годин. Від Києва варто їхати в сторону Рівного трасою Е-40 через Новоград-Волинський. З Рівного трасою Н-22 потрібно прямувати до Луцька.


Громадським транспортом

З Києва до Луцька можна доїхати поїздом № 767 Ш Київ-Пасажирський-Луцьк, який відправляється з Центрального залізничного вокзалу о 16:48 та прибуває о 23:16, та поїздом №097 К сполученням Київ-Ковель, час відправлення –21:22,
час прибуття – 05:11. Перевірити наявність квитків та замовити квитки онлайн можна на сайті Укрзалізниці.

Також до Луцька можна доїхати автобусом з автовокзалу «Київ» за адресою вулиця Симона Петлюри, 32 (станція метро «Вокзальна») та з Київського центрального автовокзалу, що знаходиться за адресою проспект Науки, 1/2 (станція метро «Деміївська»).

Діставшись до Луцька, скористатися автобусами № 4, 9, 9А, 10, 11 і 28 або тролейбусами № 1, 2 та 4А. Вийти на зупинці «Вулиця Данила Галицького».
ДЕ ЗУПИНИТИСЬ
Замок Любарта приймає відвідувачів щоденно з 10:00 до 17:00 в зимовий період та з 10:00 до 19:00 в літній.

Вартість екскурсії з 1 січня 2017 року складатиме 20 грн для дорослих та 10 грн для дітей.

В касі замку за телефоном +38 (033) 272-45-88 можна дізнатися всю інформацію стосовно екскурсій заповідником.

Найближче до Замку Любарта знаходиться хостел Sofa Hostel (Старе місто, вул. Богдана Хмельницького 27).

Вартість проживання в хостелі:

– у 6-місному номері 110грн/доба

– у 4-місному номері 120грн/доба

– приватний двомісний номер 250грн/доба

Усю інформацію можна дізнатися за телефоном +38 (095) 313-32-27.

Порада: Найкраще шукати хостел, готель чи знімати квартиру в центрі Луцька – у Старому місті. Там знаходиться більшість визначних місць Луцька, зокрема Замок Любарта.
ЦІКАВІ ФАКТИ
1350 р. тому

ПОЧАЛОСЬ БУДІВНИЦТВО
12 м

ВИСОТА ЗАМКОВИХ МУРІВ
5 млн

ЦЕГЛИН ВИКОРИСТАНО ПРИ БУДІВНИЦТВІ
28 м

ВИСОТА В'ЇЗНОЇ ВЕЖІ
ВЕРХНІЙ ЗАМОК, ЯКИЙ ВІДОМИЙ ЯК ЗАМОК ЛЮБАРТА ЧИ ЛУЦЬКИЙ ЗАМОК, ВРАЖАЄ СВОЄЮ ВЕЛИЧНІСТЮ, ЯКА НЕПІДВЛАСНА ЧАСУ. МОГУТНЯ ПАМ'ЯТКА АРХІТЕКТУРИ ТА ІСТОРІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ СТАЛА ВІЗИТНОЮ КАРТКОЮ ВОЛИНІ ТА ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ В ЗАГАЛЬНОМУ.

ЗАМОК ЛЮБАРТА ПРОНІС КРІЗЬ СТОЛІТТЯ НЕПОВТОРНИЙ ДУХ АРХІТЕКТУРНОЇ ТРАДИЦІЇ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ. ВЖЕ 7 СТОЛІТЬ ТВЕРДИНЯ ЗБЕРІГАЄ СВІЙ ПОЧАТКОВИЙ ВИГЛЯД І ВВАЖАЄТЬСЯ ОДНІЄЮ З УКРАЇНСЬКИХ ФОРТЕЦЬ, ЯКА НАЙКРАЩЕ ЗБЕРЕГЛАСЯ ДО СЬОГОДНІ.

ЗА СВОЮ БАГАТОВІКОВУ ІСТОРІЮ СПОРУДА НЕОДНОРАЗОВО ЗМІНЮВАЛА ГОСПОДАРІВ, ЯКІ ПРИВНОСИЛИ СВОЇ СМАКИ ТА БАЧЕННЯ ДО ОСНОВНОГО АРХІТЕКТУРНОГО АНСАМБЛЮ. ТАКИМ ЧИНОМ ЗАМОК ЛЮБАРТА, ЯКИЙ ПОЧАТКОВО БУВ ГОТИЧНИМ ПРОЕКТОМ, НАБУВ ОЗНАК РЕНЕСАНСУ.
ВЕРХНІЙ ЗАМОК, ЯКИЙ НИНІ Є ГОЛОВНИМ ОБ'ЄКТОМ ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО ЗАПОВІДНИКА «СТАРИЙ ЛУЦЬК», РОЗПОЧАВ СВОЮ ІСТОРІЮ ЩЕ В Х СТ. ТОДІ НА МІСЦІ ГОТИЧНОГО ВЕЛЕТНЯ ЗНАХОДИЛАСЯ ДЕРЕВ'ЯНА ОБОРОННА СПОРУДА, ЯКА ПРОТЯГОМ ДОВГОГО ЧАСУ ВИТРИМУВАЛА ВАЖКІ ОБЛОГИ. НАПРИКЛАД, ЩЕ У 1150 РОЦІ ВІЙСЬКО КНЯЗЯ ЮРІЯ ДОЛГОРУКОГО ПІВТОРА МІСЯЦЯ НАМАГАЛОСЯ ВЗЯТИ ЛУЦЬК, ОДНАК ДОСЯГТИ БАЖАНОГО ТАК І НЕ ВДАЛОСЯ.

У 1259 РОЦІ НЕПІДСТУПНА ФОРТЕЦЯ ТАКИ НЕ ВИТРИМАЛА НАТИСКУ ЗОЛОТОЇ ОРДИ. ЗА НАКАЗОМ ВОЄВОДИ ТАТАРСЬКОГО ХАНА УКРІПЛЕННЯ ЛУЦЬКА РОЗІБРАЛИ. ЛИШЕ У XIV СТ., КОЛИ ВПЛИВ ОРДИ НА ВОЛИНЬ ПОСЛАБИВСЯ, ДЕРЕВ'ЯНІ УКРАПЛЕННЯ ПОВНІСТЮ ВІДНОВИЛИ.

У СЕРЕДИНІ XIV СТ. ВОЛИНЬ СТАЛА ЧАСТИНОЮ ВЕЛИКОГО КНЯЗІВСТВА ЛИТОВСЬКОГО, А МІСТО ЛУЦЬК ПЕРЕТВОРИЛОСЯ НА РЕЗИДЕНЦІЮ ЛИТОВСЬКИХ КНЯЗІВ. САМЕ ЗАВДЯКИ ЛЮБАРТУ, ЯКИЙ У 1340 РОЦІ СТАВ ВЕЛИКИМ КНЯЗЕМ ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОГО КНЯЗІВСТВА, ПОЧИНАЄТЬСЯ РОЗКВІТ ЛУЦЬКА ТА ВІДБУДОВА УКРІПЛЕНЬ ЗАМКУ.
НАД РІЧКОЮ СТИР ЗА НАКАЗОМ ЛЮБАРТА ДЕРЕВ'ЯНІ ОБОРОННІ УКРІПЛЕННЯ ЗАМІНИЛИ НА ЦЕГЛЯНІ, ТАКИМ ЧИНОМ З'ЯВИВСЯ МУРОВАНИЙ ГОТИЧНИЙ ВЕРХНІЙ ЗАМОК, ЯКИЙ ЗБЕРІГСЯ Й ДОНИНІ. НАВКОЛО ОСНОВНОЇ ФОРТЕЦІ ПОЧАЛИ ТАКОЖ СПОРУДЖУВАТИ ДЕРЕВ'ЯНУ ОБОРОННУ СПОРУДУ - ОКОЛЬНИЙ ЗАМОК ДЛЯ УРЯДОВЦІВ ТА МІСЬКОЇ ЗНАТІ. НА ЖАЛЬ, ФОРТИФІКАЦІЙНА СПОРУДА НЕ ЗБЕРЕГЛАСЯ ДО НАШИХ ДНІВ. ЗГАДКОЮ ПРО НЕЇ Є ВЦІЛІЛА ВЕЖА ЧАРТОРИЙСЬКИХ, ЯКУ НАЗВАЛИ НА ЧЕСТЬ ЛУЦЬКИХ КНЯЗІВ.

ПІСЛЯ СМЕРТІ ЛЮБАРТА ЛУЦЬКЕ КНЯЗІВСТВО ПЕРЕЙШЛО ДО ВІТОВТА. КНЯЗЬ ПРИДІЛЯВ БАГАТО УВАГИ РОЗБУДОВИ МІСТА, ЩО ЗОКРЕМА ПОЗНАЧИЛОСЯ НА ВИГЛЯДІ ВЕРХНЬОГО ЗАМКУ. ФОРТЕЦЮ ПОВНІСТЮ ОБКЛАЛИ ЦЕГЛОЮ, А НА МІСЦІ ЗІТКНЕННЯ ПІВНІЧНОЇ ТА СХІДНОЇ СТІН ЗВЕЛИ ВЛАДИЧУ ВЕЖУ.

ЗА ЧАСІВ КНЯЗЯ СВИДРИГАЙЛА ВЕРХНІЙ ЗАМОК ПОВНІСТЮ УКРІПИЛИ ЦЕГЛОЮ, А СТИРОВУ БАШТУ ДОМУРУВАЛИ ДО РІВНЯ В'ЇЗНОЇ
ТА ВЛАДИЧОЇ ВЕЖ. ВИСОТА ЗАМКОВИХ МУРІВ НИНІ СЯГАЄ 12 М, А ТОВЩИНА – 3 М.

ЗА ФОРМОЮ ЗАМОК ЛЮБАРТА НАГАДУВАВ ТРИКУТНИК: ТРИ ОСНОВНІ ВЕЖІ З'ЄДНУВАЛИ МІЖ СОБОЮ МУРОВАНІ СТІНИ.
ЦЕ ПОЯСНЮЮТЬ ОСОБЛИВОСТЯМИ МІСЦЕВОГО ЛАНДШАФТУ. ОДНАК ІСНУЄ ВЕРСІЯ, ЩО РОЛЬ ВІДІГРАВ СИМВОЛІЧНИЙ АСПЕКТ,
ДЕ В'ЇЗНА, СТИРОВА І ВЛАДИЧА ВЕЖІ ВВАЖАЮТЬСЯ СИМВОЛОМ ВІРИ, НАДІЇ ТА ЛЮБОВІ. ЗА ІНШОЮ ТЕОРІЄЮ, ТЕРИТОРІЯ, В ОСНОВІ ЯКОЇ ЛЕЖАВ ТРИКУТНИК, СУМВОЛІЗУВАЛА СУТНОСТІ БОГА В ТРЬОХ ОСОБАХ: ОТЦЯ, СИНА І ДУХА СВЯТОГО.

ВЕРХНІЙ ЗАМОК ЗАВЖДИ МАВ НАДЗВИЧАЙНО ВАЖЛИВЕ ЗНАЧЕННЯ У ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОМУ КНЯЗІВСТВІ. ТАМ ЗНАХОДИЛИСЯ ОРГАНИ ЗАКОНОДАВЧОЇ, ВИКОНАВЧОЇ ТА СУДОВОЇ ВЛАДИ. А В ЦЕНТРІ ДВОРУ ФОРТЕЦІ РОЗМІЩУВАЛАСЯ ЦЕРКВА ІВАНА БОГОСЛОВА.
З ВИСОТИ В'ЇЗНОЇ ВЕЖІ, ЯКА СЯГАЄ 28 М, ВІДКРИВАЄТЬСЯ НЕЙМОВІРНИЙ КРАЄВИД НА МАЛЬОВНИЧИЙ ЛУЦЬК. ВСЕРЕДИНІ ЗНАХОДИТЬСЯ ВИСТАВКА ДАВНІХ КАРТИН, КАРТ ТА ІКОН. ЗОБРАЖЕННЯ САМЕ В'ЇЗНОЇ ВЕЖІ МОЖНА ПОБАЧИТИ НА РЕВЕРСНІЙ СТОРОНІ 200-ГРИВНЕВОЇ БАНКНОТИ.

СТИРОВА ВЕЖА, ЯКУ ТАКОЖ НАЗИВАЮТЬ СВИДРИГАЙЛОВА, МАЛА ТРИ ПОВЕРХИ. ТАМ РОЗТАШОВУВАЛИСЯ СКАРБНИЦЯ, В'ЯЗНИЦЯ ТА БІБЛІОТЕКА.

ВЛАДИЧА ВЕЖА, ДЕ БУЛА КНЯЖА УСИПАЛЬНИЦЯ, ВІДОМА ЄДИНИМ В УКРАЇНІ МУЗЕЄМ ДЗВОНІВ. У ЇЇ КОЛЕКЦІЇ НАРАХОВУЄТЬСЯ БЛИЗЬКО 90 ЕКЗЕМПЛЯРІВ ХVІІ – ХХ СТ. СЕРЕД ЕКСПОНАТІВ Є ДВІНОК ДОВЖИНОЮ ДЕКІЛЬКА САНТИМЕТРІВ, КВАДРАТНІ ДЗВОНИ ТА ЦЕРКОВНИЙ ДЗВІН ВАГОЮ ДО 500 КГ. ГОРДІСТЮ МУЗЕЮ Є ДЗВІН 1647 РОКУ. ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА ЦЬОГО ЕКСПОНАТУ ЗАЛИШИЛАСЯ ТАЄМНИЦЕЮ МАЙСТРА ТА ЙОГО ПОМІЧНИКІВ.

НА ТЕРИТОРІЇ ЗАМКУ ЛЮБАРТА ТАКОЖ РОЗТАШОВАНІ ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ ТА МУЗЕЙ КНИГИ, ДЕ ЗІБРАНІ ДРУКАРСЬКІ МАШИНКИ, ДРЕВНІ РУКОПИСИ ТА СТАРІ ДРУКОВАНІ ВИДАННЯ.

ЛУЦЬКИЙ ЗАМОК ПРИВАБЛЮЄ ТУРИСТІВ НЕ ЛИШЕ СВОЄЮ АРХІТЕКТУРНОЮ ВЕЛИЧЧЮ, БАГАТОЮ ІСТОРІЄЮ, А Й БЕЗЛІЧЧЮ МОТОРОШНИХ ЛЕГЕНД. ЗА ОДНІЄЮ ІЗ НИХ У ЗАМКОВИХ МУРАХ, ЯКІ ПОСТІНО ПОБУДОВУВАЛИСЯ ВЛАСНИКАМИ ФОРТЕЦІ, ЗАМУРОВАНІ НЕЙМОВІРНІ СКАРБИ. ТОГО, ХТО ЗНАЙДЕ КОШТОВНОСТІ ТА ЗАВОЛОДІЄ НИМИ, БУДУТЬ ВСЕ ЖИТТЯ ПЕРЕСЛІДУВАТИ НЕЩАСТЯ, ЗЛИДНІ ТА ГОРЕ.

З ПОКОЛІННЯ В ПОКОЛІННЯ ПЕРЕКАЗУЮТЬ ІСТОРІЇ ПРО ПРИВИДІВ ЗАМКУ ЛЮБАРТА. КАЖУТЬ, ЩО В ПІДЗЕМЕЛЛІ КОЛИСЬ ЗАБЛУКАЛИ ДІВЧАТА. ВОНИ ТАК І НЕ ЗНАЙШЛИ ВИХОДУ ІЗ ХИТРОМУДРОГО ЛАБІРИНТУ, А ЇХНІ НЕСПОКІЙНІ ДУШІ ЗАЛИШИЛИСЯ БРОДИТИ ПІД ЗЕМЛЕЮ.

ЯКЩО ВИ БАЖАЄТЕ ВІДЧУТИ ДУХ ІСТОРІЇ ВОЛИНІ ТА НА ВЛАСНІ ОЧІ ПОБАЧИТИ ПРИКЛАД АРХІТЕКТУРНОГО ВИТВОРУ МИСТЕЦТВА, ЯКИЙ ЗБЕРІГАЄ СВОЮ МОГУТНІСТЬ ВЖЕ 7 СТОЛІТЬ, ЗАВІТАЙТЕ У ЗАМОК ЛЮБАРТА. КОЖНА ЙОГО ЦЕГЛИНА Є СВІДКОМ УНІКАЛЬНИХ ПОДІЙ В ІСТОРІЇ НАШОЇ КРАЇНИ.

НА ТЕРИТОРІЇ МОЖЕТЕ ОЗНАЙОМИТИСЯ З ЕКСПОЗИЦІЄЮ БУДІВЕЛЬНОЇ КЕРАМІКИ, ВІДВІДАТИ МУЗЕЙ ДЗВОНІВ ТА ПРОСТЕЖИТИ РОЗВИТОК ДРУКАРСТВА У МУЗЕЇ КНИГИ.

ОКРІМ ЦЬОГО, У ЛУЦЬКОМУ ЗАМКУ ЩОРІЧНО ПРОВОДЯТЬ РІЗНОМАНІТНІ СВЯТА ТА ФЕСТИВАЛІ: АРТ-ШОУ «НІЧ У ЛУЦЬКОМУ ЗАМКУ», ФЕСТИВАЛЬ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ КУЛЬТУРИ «МЕЧ ЛУЦЬКОГО ЗАМКУ», МІЖНАРОДНИЙ ДЖАЗОВИЙ ФЕСТИВАЛЬ «ART JAZZ COOPERATION» ТА «LUTSK FOOD FEST».
#ПОДИВИСЬНАВКОЛО