За новим календарем, Благовіщення Діви Марії відзначається 25 березня та припадає на вівторок.
Слово благовіщення означає добра звістка. За біблійним переказом, архангел Гавриїл з’явився Діві Марії в Назареті і сповістив, що вона, з волі Божої, народить Сина – Ісуса Христа. Марія прийняла цю звістку з покорою та вірою, ставши символом чистоти, слухняності та духовної сили.
Благовіщення в українській традиції сприймається як особливий день, коли небо відкривається, і Бог благословляє добрі справи. У народі існує чимало звичаїв, що переплітають церковні та побутові уявлення:
Свято Благовіщення часто припадає на період Великого посту, але, згідно з церковним уставом, воно має перевагу над буднями посту. У цей день дозволено певні послаблення в їжі, що є винятком із суворих правил посту.
Оспівую благодать Твою, Владичице, благаю Тебе: збагати мій розум. Навчи мене йти прямо, слідуючи шляхом Христових заповідей. Пов'язана полонянок гріхопадінь, благаннями Твоїми полегшити долю людську, Божа наречена. Бережи мене і вдень, і темною ніччю, ворогів, що дала життя Богові, оживи душу мою, погублену пристрастями, Пресвята Діва, почуй голос непотрібного раба Твого. Сльози ллю перед Тобою, Пречиста, душу свою від скверни очищаю. Про це благаючи, Йому ж честь і поклоніння личить нині і повсякчас, і на віки віків, амінь.
Царице моя Преблага, Надіє моя, Богородице! Заступнице сиріт і подорожніх Пристановище! Скорботних Радість, ображених Покровителька. Бачачи мою біду, бачачи мою скорботу, поможи мені як немічному, покермуй мною як подорожнім. Образу мою знаючи, розріши її, як бажаєш. Бо не маю іншої помочі, окрім Тебе, ані іншої заступниці, ані благої утішительниці, лише Тебе, о, Богоматір, що збереже й покриє мене по віки віків. Амінь.
Прийми, Всеблагомощна, Пречиста Пані Владичиці Богородительниці, ця чесні дари, Тобі єдині прикладні від нас, негідних рабів Твоїх, від усіх пологів обрана, всіх створінь небесних і земних вища є. Бо Тобі заради був Господь сил з нами, і Тобою Сина Божого пізнав, і сподобилися Святого Тіла Його і Пречисті Крові Його. Тим же блаженна єси в родах пологів, Богоблаженна, Херувимов світліший і Серафимов чесніша суща. І нині, Всепета Пресвята Богородице, не перестань молячись за нас, недостойних рабів Твоїх, що позбутися нам всякої поради лукавої і всякої обстановки, і зберегтися нам неушкодженим від всякого отруйного приставу диявольського. Але навіть до кінця молитвами Твоїми неосуджених нас дотримуйся, бо так Твоїм заступництвом і поміччю спасаємо, славу, хвалу, подяку і поклоніння за все в Трійці Єдиному Богу і всіх Творцеві посилаємо, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.