Чорна п'ятниця 2024: коли почнуться знижки в Україні та як підготуватися, щоб не витратити більше, ніж запланували

Дата Чорної пʼятниці 2024 року офіційно припадає на 29 листопада, проте акції та знижки у багатьох магазинах стартують раніше і тривають кілька днів або навіть тижнів.

Чорна пʼятниця (Black Friday) — день найбільших розпродажів, який традиційно припадає на наступний день після Дня подяки у США (четвертий четвер листопада). У цей час магазини та онлайн-платформи пропонують значні знижки на товари, привертаючи увагу мільйонів покупців у всьому світі.

Історія Чорної пʼятниці

Історія цієї дати почалася ще у XIX столітті. Назва «Чорна пʼятниця» зʼявилася не через знижки. Уперше термін «Black Friday» використали у 1869 році, але він мав зовсім інше значення — біржовий крах, спричинений спекуляціями золотом. А вже сучасне значення виникло у 1960-х роках, коли поліція Філадельфії почала називати «чорною» пʼятницю після Дня подяки через величезні затори, хаос і тисняву в місті. Пізніше ця назва стала асоціюватися з високими продажами магазинів. Для магазинів цей день також став символічним: замість «червоних» збитків на фінансових звітах вони почали переходити у «чорний» прибутковий колір. 

В Україні популярність цього дня стрімко зросла після 2010-х років, коли до акцій почали приєднуватися великі торгові мережі та онлайн-магазини. Втім, попри гучні обіцянки, не всі магазини пропонують реальні знижки. Деякі просто піднімають ціни напередодні розпродажів, а потім знижують до звичайного рівня.

Як підготуватися до Чорної пʼятниці

  1. Складіть список покупок: щоб уникнути зайвих витрат, заздалегідь визначте, що вам потрібно.
  2. Вивчіть ціни за кілька тижнів до розпродажів
  3. Встановіть бюджет: обмежте витрати, аби не перевищити заплановані витрати.
  4. Перевірте вартість товарів, які плануєте купити: це допоможе оцінити реальність знижок.
  5. Використовуйте кешбек-сервіси: це допоможе заощадити додаткові кошти.
  6. Не відкладайте на останній момент: популярні товари розбирають дуже швидко, тому краще діяти оперативно.
  7. Оглядайте товари перед покупкою: у цей період можуть пропонувати браковану продукцію.
  8. Звертайте увагу на доставку: часто під час акцій пропонують безкоштовну доставку, що зменшує витрати.

Цікаві факти про Чорну пʼятницю

  • Популярні товари. Найчастіше українці купують техніку та електроніку (27% продажів у 2023 році), одяг і взуття (13%), товари для дому (11%) та товари для краси і здоров'я (9%)
  • Рекордні продажі. Під час Чорної пʼятниці 2022 року у США споживачі витратили понад 9 мільярдів доларів лише онлайн.
  • Віртуальні розпродажі. Чорна пʼятниця поступово переміщується в онлайн-простір. Наприклад, у 2020 році понад 60% покупок здійснювалися через інтернет.
  • Перший покупець о 12:01. У деяких великих магазинах у США перший покупець заходить до торговельного залу рівно о 12:01 ночі після Дня подяки.
  • Чорна пʼятниця у космосі. У 2013 році астронавти Міжнародної космічної станції взяли участь у розпродажах, замовивши товари онлайн для доставлення після повернення на Землю.
  • Фальшиві знижки. Близько 20-30% акцій під час Чорної пʼятниці виявляються лише маркетинговим ходом. Деякі товари навмисно підвищують у ціні напередодні, щоб «знизити» їх під час розпродажу.

Як чорна п'ятниця грає на нашій психології 

Чорна пʼятниця б'є по базових інстинктах людини, наприклад таких, як страх втрати і обмеженість часу чи кількості товару. Це спонукає купувати більше, ніж потрібно. Соціальний вплив чорної п'ятниці оснований також і на масовому ажіотажі, що змушує думати, ніби покупка необхідна, навіть якщо це не так. Важливим фактором є і адреналін від покупок: знижки викликають емоційний підйом і створюють ілюзію вигідності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мімічні зморшки, сухість та висипання: зіркова косметологиня розповіла, як визначити, що шкірі недостатньо домашнього догляду

Більше новин