Можливість грудного вигодовування немовляти — величезна перевага, адже це майже завжди доступне джерело харчування та заспокоєння для дитини. Проте в умовах війни матерям надзвичайно складно дбати про себе та своїх малюків. МОЗ публікує рекомендації, що робити, аби не втратити лактацію в умовах війни, як зберегти та стимулювати лактацію та де отримати безоплатну консультацію з ГВ — в інфографіці МОЗ.
Що робити, аби не втратити лактацію в умовах війни, коли жінка налякана, втомлена, тривожна?
1. Зосереджуватися на собі та дитині. Головні задачі мами зараз – безпека, спокій та харчування для дитини та неї самої. Якщо жінка не дбатиме про себе, то згодом у неї не буде достатньо сил піклуватися про дитину.
2. Не соромитися попросити:
4. Усіма силами намагатися зберегти лактацію, частіше прикладаючи дитинку до грудей. Не починати підгодовувати немовля молочними сумішами – це прямий шлях до втрати лактації. Це допустимо лише тоді, коли маля дійсно потребує цього і молока матері недостатньо.
Варто розуміти, що перехід на годування/догодовування сумішшю має кілька серйозних негативних факторів. І мова навіть не про формування імунітету чи заспокійливий ефект від годування грудьми. Справа у першу чергу у відсутності елементарних санітарних умов для штучного вигодовування в умовах війни. Втрата грудного молока через перехід на штучне вигодовування – критична помилка.
Дбати про збереження грудного молока дуже важливо. Адже для дитини це не лише харчування, але й захист від інфекційних хвороб, емоційне заспокоєння, яке зараз дуже важливе як для малюка, так і для його мами. Крім того, грудне вигодовування – одна із тих ланок, яка навіть тепер, на війні, дає змогу врятувати та виростити здорових дітей.
Зберегти та стимулювати лактацію допоможуть такі дії:
Якщо поруч з вами мешкає жінка, яка наразі залишається сама з дитиною, запропонуйте їй допомогу з доставлення продуктів, питної води, памперсів та інших необхідних речей. Підтримуйте її морально, догляньте малюка, поки жінка подбає про себе або поспить годинку.
У бомбосховищах можете допомогти їй облаштуватися на більш теплому та тихому місці, подбати про пиття, бажано – тепле. Зважайте, що жінка може соромитися або просто фізично не матиме можливості зробити це з дитиною на руках.
Якщо поруч є кілька мам з малюками, їх можна розмістити поруч, щоб вони мали змогу об’єднуватися та підтримувати одна одну.
Отримати безоплатну консультацію з грудного вигодовування (ГВ) можна тут:
Більше контактів консультантів із ГВ у різних містах України можна переглянути тут.
Відома консультант з грудного вигодовування Ніна Зайченко провела ефір на тему грудного вигодовування в умовах військового стану в Україні:
Loading...
Також, Ніна Зайченко на своїй сторінці в Facebook дала відповіді на запитання стосовно донорського молока та спростувала найпоширеніші міфи.
За рекомендацією ВООЗ харчування для дитини йде за такою шкалою:
1 місце – грудне молоко матері з грудей матері
2 місце – грудне молоко матері не з грудей матері (зціджене)
3 місце – донорське грудне молоко (те саме молоко будь-якої жінки, що годує, і в умовах притулку вік її лактації значення не має)
4 місце – замінник грудного молока
Тому так, якщо є вибір між людським молоком та сумішшю, вірний вибір – донорське молоко.
Якщо вам страшно, що жінка нездорова і дасть вам "нездорове молоко":
►Віруси в молоко не проникають.
►Бактерії в молоці і так є, в тому числі хвороботворні, завжди були і будуть, це так і має бути - це формує імунітет дитини і НІ дитина через це не занедужає, а навпаки стане здоровішим.
►Пастеризація (якщо вона можлива в умовах вашого притулку) вбиває всі віруси, бактерії та грибки, якщо ви хвилюєтеся про це.
Будь ласка, не бійтеся грудного молока інших жінок! Воно цінніше, ніж замінник.
Інфографіка: МОЗ