Масниця (Масляна, Колодій) у 2025 році розпочнеться у понеділок, 24 лютого, і триватиме до неділі, 2 березня. Це точна дата святкування за новоюліанським церковним календарем, офіційно прийнятим Православною Церквою України (ПЦУ) у 2023 році.
Дату Масниці визначають відповідно до церковного календаря. Це період семи днів, що передують Великому посту, який починається наступного понеділка після завершення свята. Розрахунок дати базується на Великодні. Великдень у 2025 році святкуватимуть 20 квітня., а Великий піст розпочнеться 3 березня. Відповідно, від дати Великодня віднімають 56 днів (48 днів посту та 7 днів Масниці), що дає початок Масниці 24 лютого.
Масниця має язичницьке коріння, її святкування бере початок ще з дохристиянських часів. Спочатку це було свято сонця, присвячене богу Ярилу, який символізував тепло, весну та відродження природи. Після християнізації Київської Русі Масниця залишилася в народному календарі, але набрала християнського змісту як підготовка до Великого посту.
Згідно з православною традицією, Масниця – це час, коли люди просять вибачення один у одного, примиряються з ближніми та готуються до духовного очищення.
Святкування Масниці триває протягом семи днів і включає народні гуляння, застілля, ігри та зустрічі з близькими. Це період, коли люди намагаються насолодитися їжею та спілкуванням перед початком Великого посту, який накладає обмеження на споживання м'яса, молочних продуктів, яєць та риби. Кожен день Масниці має свої особливості:
Понеділок – зустріч. У перший день прийнято зустрічати гостей, пекти млинці, прикрашати оселю опудалом із соломи.
Вівторок – загравання. На другий день незаміжні дівчата влаштовувати оглядини. Звуть у гості або вирушають гуляти зі знайомими хлопцями. Наші предки вважали, що якщо в цей день не з'їхати на санях з гірки, то можна образити Масляну.
Середа – розгул, ласунка, перелом. Третій день Масляноїі відомий тещиними млинцями: матір дружини запрошує зятя і годує його млинцями. У цей день кличуть у гості всіх бажаючих і пригощають їх млинцями.
Четвер – розгуляй. Вважається, що у четвер Масляна набирає свою силу. Окрім поїдання млинців необхідно влаштовувати гуляння.
П’ятниця – тещині вечори. Хоча зветься день тещині вечори, у вечір п'ятниці зять пригощає тещу, яка приходить до нього на млинці, а не навпаки. Вважається, що після цього у тещі із зятем налагодяться стосунки, буде мир і взаєморозуміння.
Субота – проводи. Дружина цим вечором має покликати до себе сестру чоловіка (зовицю), пригостити її млинцями і подарувати цінний подарунок.
Неділя – прощений день, або ж Прощена неділя. Це завершальний день Масляної, а назва цього дня говорить сама за себе. У неділю прийнято просити один в одного прощення і таким чином очиститись перед Великим постом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли святкують Масляну 2025 в Україні