У цей день, згідно з Євангелієм, Ісус Христос на 40-й день після воскресіння з мертвих вознісся на небо перед очима своїх учнів. Таким чином Він завершив своє земне перебування і сів праворуч Отця Небесного, відкривши людям шлях до Царства Божого.
Вознесіння — це також свято духовного піднесення та очищення. Воно закликає кожного християнина пам’ятати про земне життя Ісуса та прагнути до висот духовного життя.
Оскільки Вознесіння пов’язане з Великоднем, його дата щороку змінюється. Воно святкується на 40-й день після Великодня, завжди припадає на четвер і передує святу Трійці (П’ятидесятниці), яке святкують ще через 10 днів.
У 2025 році Великдень святкували 20 квітня, тож Вознесіння Господнє припадає на 29 травня.
Свято Вознесіння Господнього шанувалося в Україні з давніх-давен. У народній культурі воно має релігійне, а також аграрне значення, пов’язане із закінченням весняних робіт та початком літа.
На Вознесіння Господнє люди зранку йдуть до церкви на Божественну літургію, де читають уривки з Євангелія, що розповідають про події Вознесіння Христа.
У деяких регіонах існує традиція приносити до храму букети з польових трав і квітів для освячення — їх потім зберігають удома як оберіг. В оселях на видному місці вивішують ікону Вознесіння, прикрашену білим вишитим рушником — це символ чистоти, духовного світла і радості.
Також у деяких місцевостях ще дотримуються звичаю фарбувати яйця і пекти млинці — як символ сонця, нового життя й вічності. А на підвіконня кладуть окраєць хліба з сіллю — “на дорогу Спасителю”, що символізує Його піднесення на небо.
Народне повір’я: На Вознесіння навіть трава перестає рости, — тобто все зупиняється в пошані до великого таємничого дійства.
Українці здавна спостерігали за погодою цього дня, вважаючи її провісником урожаю і погоди на літо.
Найпоширеніші прикмети:
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 29 травня — яке церковне свято: чому в цей день не можна позичати з дому навіть сіль