З 1 жовтня жінки в Україні мають ставати на військовий облік: кого це стосується

Які обов’язки будуть у жінок, що стануть на облік, та чи випускатимуть їх за кордон?

Військовий облік для жінок в Україні наразі є добровільним. Однак уже від 1 жовтня 2023 року жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, будуть зобов'язані реєструватися в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мобілізація в Україні: Міноборони розширило перелік придатних до служби у воєнний час

Згідно з новим порядком військового обліку, жінки з іншими спеціальностями, спорідненими з військовою, можуть стати на облік за власним бажанням. Які обов’язки будуть у жінок, що стануть на облік, та чи випускатимуть їх за кордон, пояснили ТСН.ua.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мобілізація в Україні: чого чекати з 1 вересня

Хто має стати на військовий облік з 1 жовтня

На військовий облік мають стати придатні за станом здоров'я жінки віком від 18-60 років, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.

Всі інші придатні за станом здоров'я жінки віком від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю, підлягають взяттю на військовий облік виключно за їхнім бажанням.

Законом встановлено, що винятком є вагітні жінки та ті, що перебувають у декретній відпустці. За статтею 73 розкладу хвороб згідно з Положенням про ВЛК, вагітні жінки визнаються непридатними до військової служби, незалежно від терміну й перебігу вагітності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мобілізація військовозобов'язаних жінок: військовий експерт пояснив, як відбуватиметься

Мобілізація в Україні: як стати на облік жінкам

Процедура реєстрації на військовий облік здійснюється в ТЦК. Необхідні документи:

 • заява про взяття на облік;
 • паспорт або ID-картка;
 • ідентифікаційний номер;
 • документ про здобуття спеціальності/професії;
 • довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
 • свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
 • свідоцтво про шлюб;
 • фотокартки 3х4.

Яка процедура взяття військовий на облік жінки

 1. Коли жінка приходить до ТЦК стати на військовий облік, на неї заводять особову справу.
 2. Далі її мають спрямувати на медкомісію, яка зробить висновок про придатність/непридатність до військової служби.
 3. Медкомісія у військовозобов’язаних жінок має проходити так само як і в чоловіків: повинні оглянути хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог. Єдина відмінність – жінки мають пройти ще огляд у гінеколога.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Такі жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками. Тобто законодавство не розрізняє військовозобов'язаних жінок і чоловіків.

Чи зможуть жінки виїжджати за кордон

Обмеження права на перетин кордону наразі стосуються військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 60 років. Жодних змін стосовно обмеження у праві виїзду жінок, які перебувають на військовому обліку, наразі немає.

Більше новин