«Гривня — вона княжого роду, а шаг — гетьманського»: Акім Галімов у новому випуску Реальної історії розповів про неймовірну історію українських грошей

У новому випуску Реальної історії Акім Галімов розповів, чому українські монети можуть знову називатися шагами і як це пов'язано з нашою багатовіковою історією

2 вересня Національний банк України запропонував змінити назву наших монет з «копійок» на «шаги». Своєю чергою таке рішення викликало шалену дискусію в суспільстві та медіа. Люди розділилися на два табори.

Одні, як і більшість звичайних людей, взагалі нічого не чули про найменування «шаг» і попередньо не вважали таке рішення доцільним. Інші ж, навпаки раділи та наводили численні аргументи на користь того, що словом «шаг» українці здавна називали свої монети.

Акім Галімов вирішив в цьому розібратися детальніше та відкрив для себе дійсно неймовірну історію українських грошей. Про те, як здавна формувалася наша грошова система та виникла гривня, а також про боротьбу російської «копійки» з українським «шагом», він розповів у новому спецепізоді Реальної історії, створеному в партнерстві з Національним банком України.

Новина про те, що влада планує змінювати назву наших монет менше зацікавила українців, ніж той факт, що вони тепер будуть називатися шаги. Але чому ж саме шаги, а не якась інша назва?

У новому епізоді Реальна історія Акім Галімов особисто запитав голову Національного банку України Андрія Пишного, чим обумовлене таке рішення та які наслідки воно несе для нашої держави.

«Гривня — вона княжого роду, а шаг — гетьманського роду»

«Дуже хотілося, щоб ця монета, потрапивши в руки до якогось хлопчини, стала такою, знаєте, причиною його розмови з батьком: «Тату, розкажи, хочу дізнатися більше». Погуглити, побачити ваш випуск, щось почитати, дізнатися історію про УНР, дізнатися історію про Гетьманщину. Зрозуміти, що гривня — вона княжого роду, а шаг — гетьманського роду», — розповідає Андрій Пишний.

А вже спільно з Андрієм Бойко-Гагаріним, доктором історичних наук і старшим зберігачем музейної колекції Національного банку України, Акім Галімов дізнався весь історичний шлях грошей на українських територіях — від перших монет у VI-VII до н.е до сучасної гривні.

Скриншот/Реальна історія

Перші гроші на території України з’явилися майже одночасно з їх появою у світі, завдяки грецьким містам-полісам, а величезна кількість римських та арабських монет, знайдених археологами на українських землях, довела, що наші предки були активними учасниками міжнародної торгівлі.

За часів Київської Русі з'явилася наша гривня. Як відомо, VIII-IX століттях Київ був потужним фінансовим і торговим центром, що підтверджують численні знахідки монет з Європи та навіть Арабського халіфату. Тоді наші предки одними з перших винайшли грошовий знак більшого номіналу – гривню.  

А от вже у Середньовіччі наші предки запроваджують шаг, як одиницю лічби, переводячи в них інші монети, яких було багато завдяки активній торгівлі з Західною Європою.

Але, звичайно, не обійшлося без економічної експансії москви. Хоча, як виявилось, грошова система московії бере свій початок від Золотоординської. Про це свідчить навіть етимологія слова «дєнгі», що походить від ординської валюти данг або теньга. Але навіть після московської окупації український термін «шаг» залишається у вжитку. 

Скриншот/Реальна історія

Михайло Грушевський ввів у обіг УНР гривню та шаг, щоправда, через технічні труднощі останні друкували на папері й вони були схожі на марки. У 1996 році Національний банк відродив національну валюту з історичною назвою «гривня». Проте назва «копійка» залишилась.

Щодо сучасного запровадження оновлених монет голова Національного банку України Андрій Пишний зазначає:

«Жодних витрат з державного бюджету реалізація нашої ініціативи щодо повернення українській розмінній монеті, української питомої назви шаг не потребує. Це відбуватиметься в процесі поступової заміни тих монет, які ми вилучаємо внаслідок їхньої зношеності й карбуємо на заміну нові». 

Нагадаємо, проєкт Реальна історія від продюсера 1+1 media, автора низки документальних проєктів, Акіма Галімова, має на меті протидіяти російській пропаганді, яка викривляє реальну історію України, розвінчувати міфи та відкривати українцям справжні факти про наше минуле.

Loading...

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підземелля з похованнями та тисячолітні графіті, які писали князі: вражаюча розповідь про Софіївський собор в Реальній історії з Акімом Галімовим

Більше новин