Біля цієї мистецької інсталяції на американському фестивалі Burning Man, глядачі стоять годинами й переважно мовчки дивляться на неї. Багато хто розчулюється, плаче та дякує українцям за сміливість. Саме таке враження на десятки тисяч людей справила унікальна інсталяція українців — Iʼm fine. Як саме створювався цей мистецький експонат та яка головна ідея покладена в основу цього витвору, про це ексклюзивно розповів один з її авторів Віталій Дейнега у Сніданку з 1+1, що виходить у будні з 06:30 до 09:30 на телеканалі 1+1 Україна.
Сотні прострелених дорожніх знаків та інших поверхонь, що були пошкоджені внаслідок російської агресії, нині викладені у красномовну фразу Iʼm fine, що в перекладі з англійської означає – я в порядку. Фото і відео відвідувачів фестивалю на фоні цього витвору сучасного мистецтва активно з’являються у всіх соціальних мережах.
Світова спільнота знову активно заговорила про Україну та про воєнні дії, які відбуваються на нашій території. І це стало можливим завдяки авторам інсталяції – художника Олексія Сая та засновника медіапроєкту Ukrainian Witness Віталія Дейнеги.
«Фактично, ми зараз всі в цій ситуації. Ну от сьогодні дуже сильно вдарили по Києву і ти пишеш друзям — ви всі окей? Вони кажуть, що так все нормально, просто було гучно, але все нормально. Я уявляю, що якби щось таке сталося в Сполучених Штатах, там би весь штат би побіг за антидепресантами. А ми знаходимося в абсолютно жахливій екзистенційній ситуації і при цьому такі — та нормально, ну в мій будинок не влучило, а якщо і влучило, то не сильно», — розповідає Віталій Дейнега про ідею інсталяції.
Також він додає, що приємно вражений, як саме люди реагують на цей експонат, адже це не просто інсталяція — це певна документалістика реальності в якій живуть зараз українці:
«Це жахливо, де ми знаходимося через дії росіян, але те, як ми тримаємося, викликає страшенне захоплення у всього світу насправді. І реакція на цю інсталяцію супер красномовна».
Сама інсталяція Iʼm fine — 32 м завдовжки та 7 м заввишки, а її вага становить понад 10 тонн. Кожен елемент – це справжній артефакт, адже знайдений на звільнених від окупації територіях. Матеріали для інсталяції допомагала збирати майже вся Україна, особливо військові та поліцейські, як розповідає Віталій Дейнега:
«Велика кількість людей, які прислали по якомусь одному експонату, як там Укренерго, Укрзалізниця. Сергій Січевський і Євген Жуков та Осій Білошицький дістали нам прям музейний експонат – це великий дорожній знак Херсон, яких всього в Херсоні три. У мене колега, яка зі мною зараз тут, вона з Херсону і вона каже, що всього на трьох дорогах були настільки великі знаки при в’їзді в місто і хоча цей знак пошкоджений, але він дістався нам і ми змогли його використати».
Окрім цього, в інсталяції також використані прострелені кулями вивіски Обережно діти, дорожні знаки Чернігова, Харкова, пошкоджені сонячні панелі, супутникові антени тощо.
Burning Man – це масштабний щорічний фестиваль, який проходить у пустелі Black Rock американського штату Невада. Під час цього заходу люди демонструють власні культурні перформанси. Митці з усього світу беруть участь і розповідають свої історії. За приблизними підрахунками, кожного року туди з’їжджаються понад 70 000 осіб.
Loading...
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: I'm Fine: українська команда представила інсталяцію про реалії життя українців на фестивалі Burning Man