10 лютого в Україні відзначають День домовика. Які повір'я про домовика вкорінилася в українські культурі та чи варто його боятися в сучасному світі? У Сніданку з 1+1 зібрали старовинні історії та пояснення експертів.
У традиційній культурі домовик — це дух померлого господаря дому. Так пояснив етнолог Володимир Галайчук, який не один рік досліджував історію домовика в етнологічних експедиціях Україною.
«Доволі часто це колишня душа померлого предка, тому він схожий на господаря дому».
У різних регіонах України функції домовика відрізняються.
«Одні кажуть, що жодної хати без домовика немає, інші сприймають його за нечисту силу», — поділився етнолог.
За повір'ями, розізлити домовика може поведінка в домі. Якщо в родині часто сваряться, кричать або не люблять прибирати, чекайте розбитого посуду, дивних звуків або навіть речей, які пересуваються самі собою.
Побачити домовика — неабияка рідкість. Проте якщо його розізлити, то ваше знайомство може стати потенційною небезпекою:
«Шкода виявляється так: десь щось падає, розбивається, якісь предмети пропадають. Наприклад, на Східному Поліссі домовика сприймають як померлого, який приходить. Він душить, тисне на людину вночі», — розповів Володимир Галайчук.
Щоб уникнути біди, наші предки зазвичай задобрювали домовика чимось смачненьким. Це могла несолона або солодка страва.
«Зі солодкого, як правило, згадують молоко. Крім того, подекуди для нього ставили мед, водичку, а також рушничок, щоб він міг вмитися», — поділився етнолог.
Домовик, якому все до вподоби, знаків подавати не буде — лише тихенько допомагатиме у дрібних хатніх справах.
В нових будівлях домовиків шукати не варто. Як пояснив етнологи, сучасні квартири без історії містичному духові не до душі.
«Старші люди кажуть, що домовик є в кожній хаті. Але насамперед вони мають на увазі домовика у старій хаті. Тобто це хата, де колись хтось помирав, і його душа стає домовиком», — розповів етнолог.
Loading...
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День святого Валентина: чому відзначають 14 лютого та на який день припадає у 2025 році