Особливої гостроти сезон кліщів набуває навесні та влітку, коли вони стають максимально активними. І хоча на перший погляд це лише дрібний паразит, наслідки його укусу можуть бути дуже серйозними — від хвороби Лайма до ураження серця, нервової системи та суглобів.
Журналісти Сніданку з 1+1 вирушили до Тернопільського національного медичного університету, аби дізнатися, як уберегти себе від цих паразитів та зарази, яку вони переносять..
Юрій — лісівник із чотирирічним стажем. Його робота пов’язана з постійним перебуванням у природі, тож укуси кліщів — звична річ. За день у лісі його могло вкусити від одного до трьох паразитів. Здебільшого справлявся сам: самотужки витягував кліщів, а якщо вони були на спині — просив допомоги у колег. До лікарів не звертався.
З часом у Юрія з’явилися тривожні симптоми — аритмія, болі в суглобах і м’язах. Лікувався, але безрезультатно. І лише після рекомендації звернувся до інфекційної кафедри Тернопільського медуніверситету, де й запідозрили хворобу Лайма.
У медичному університеті з 2015 року досліджують кліщів та збудники, які ті переносять. Спочатку працювали разом із польськими колегами, потім приєдналися американські вчені. Адже проблема актуальна для всіх країн, де є ліси.
За даними науковців, у 29–58% українських лісівників або мисливців виявляють антитіла до борелій — бактерій, що викликають хворобу Лайма. У Польщі — схожі показники: 38–40%. Це означає, що майже кожен третій або навіть кожен другий фахівець, що працює в лісі, колись був укушений інфікованим кліщем.
Особливо тривожним є те, що кліщі переносять понад 100 різних інфекцій, серед яких — кліщовий енцефаліт і вже згадана хвороба Лайма. Остання в Україні зустрічається найчастіше.
Одна з головних проблем хвороби Лайма — вона часто маскується під інші недуги. За словами професора, лікаря-інфекціоніста Михайла Андрейчина, через рік-два після укусу кліща в людини можуть початися проблеми з суглобами, які раніше діагностували як ревматоїдний артрит. Сьогодні ж виявляється, що це може бути саме бореліоз, або ж хвороба Лайма.
Водночас зараження не завжди супроводжується типовими симптомами, як-от почервоніння навколо укусу чи підвищення температури. У деяких хворих зовні нічого не змінюється, хоча інфекція вже в організмі й розвивається.
Найперше — кліща потрібно якнайшвидше видалити. За можливості це мають зробити медики. Якщо такої можливості немає — слід діяти дуже обережно. Використовуйте спеціальний інструмент, який можна придбати в аптеці. Не використовуйте олії, спирти, нитки — це може лише прискорити потрапляння інфекції в організм. Паразит задихнеться, і, як пояснюють фахівці, може «відригнути» вміст свого кишківника — а саме там і містяться небезпечні мікроби.
Після укусу рекомендують через 2–3 тижні здати аналіз крові на антитіла до борелій. Також варто здати на аналіз самого кліща або його рештки — зберігайте його в герметичній баночці. Якщо з’явилися симптоми (температура, біль у м’язах, висип, почервоніння), не зволікайте — звертайтеся до лікаря.
Так. Якщо виявити її на ранньому етапі — є високі шанси на повне одужання. Зазвичай застосовують курс антибіотиків. Але чим довше затягувати з лікуванням — тим важчими можуть бути наслідки, зокрема для серця, нервової системи і суглобів.
Щоб зменшити ризик укусу кліща, Міністерство охорони здоров'я України рекомендує
Особливо важливо дотримуватися цих правил у сезон таборів, походів, кемпінгів. Батьки мають пояснити дітям, як себе оглядати, як діяти при виявленні кліща та чому не можна знімати його самостійно без знань і спеціальних засобів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вона прокидається розбитою, а він - бадьорим: дослідження показало, що жінки сплять гірше поряд із партнером, а чоловіки – краще