Продовження воєнного стану до 2025 року: все, що потрібно знати українцям

Верховна Рада України продовжила режим воєнного стану до лютого 2025 року терміном на 90 днів

24 лютого 2022 року розпочалася повномасштабна війна Росії проти України, влада була змушена негайно ввести воєнний станс та загальну мобілізацію на 90 днів.

Відтоді режим воєнного стану в Україні продовжувався вже понад 10 разів. З кожним новим продовженням воєнного стану українці все частіше задумуються над питанням: «Що чекає на країну далі та як довго це буде тривати?».

Останнє продовження терміну воєнного стану та загальної мобілізації було затверджено Верховною Радою 11 серпня 2024 року. Незабаром, а саме 9 листопада термін дії воєнного стану спливає. Детальніше про це розповіли у Сніданку з 1+1.

Президент України Володимир Зеленський запропонував Верховній Раді продовжити цей режим ще на 90 днів — від 10 листопада 2024 року до 7 лютого 2025 року. Відповідні проєкти закону за поданням президента з’явилися на сайті парламенту 28 жовтня.

Воєнний стан передбачає певні обмеження конституційних прав. Згідно зі статтею 15 Європейської конвенції про права людини, держава, яка знаходиться у критичній ситуації або ж у стані війни, задля безпеки своїх громадян може запровадити обмеження на певні конституційні права.

Які обмеження діють на території України під час воєнного стану

  • Введення комендантської години. Особливий режим в’їзду та виїзду, перевірка документів у громадян.
  • Контроль. Огляд автомобілів, багажу та вантажів, перевірка службових приміщень і житла громадян.
  • Заборона масових заходів. Заборонено проведення зборів, мітингів та інших масових заходів.
  • Незмінна влада під час війни. Під час дії воєнного стану в Україні має зберігатися стабільна безперервна влада.

Останній пункт означає, що відповідно до Конституції України проведення президентських чи будь-яких інших виборів заборонено. Таким чином, Конституція дозволяє Верховній Раді та Президенту продовжити свої повноваження до тих пір, поки загроза не буде відвернена.

Нагадаємо, що відповідно до закону немає жодних обмежень щодо термінів введення воєнного стану. Він може тривати стільки, скільки існує загроза для України.

Ситуація в Україні досі залишається складною і кожне продовження воєнного стану є не лише необхідністю, але й викликом для суспільства. Важливо пам’ятати, що обмеження певних прав і свобод — це вимушений захід у надзвичайних умовах.

Loading...

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В інтерв'ю Аллі Мазур: Оксен Лісовий розповів, чи будуть штрафувати за російську мову в школах

Більше новин