За кілька годин до виступу Дональда Трампа українська сторона активно працювала в дипломатичному напрямку. Президент Зеленський виступив із важливим зверненням, а також написав відповідний допис, адресований президентові США. Це стало сигналом від України наголосити на важливості підтримки, що напередодні була скасована рішенням Трампа.
До ефіру ТСН долучився експерт-міжнародник Максим Несвітайлов, аби проаналізувати, які меседжі цієї промови були ключовими для України і що вони означають.
Промова Трампа тривала 109 хвилин і містила чимало гучних заяв. Він знову згадав про «300 мільярдів для України» — цифру, яка не відповідає дійсності. Реальна сума американської допомоги Києву суттєво менша, і навіть із врахуванням усіх пакетів підтримки не перевищує 120 мільярдів доларів. До того ж значну частину цих коштів було витрачено не на Україну напряму, а на підтримку американського оборонного комплексу.
Ще один суперечливий момент — згадки про Афганістан. Трамп заявив, що саме виведення військ США з цієї країни стало мотивуючим фактором для Путіна розпочати війну проти України.
«Варто нагадати, що угоду про виведення військ з Афганістану підписав саме Трамп, 45-й президент США» - коментує експерт.
Окрему увагу варто звернути на згадку Трампом готовності Росії до завершення війни. Такі заяви вже неодноразово лунали від Кремля, проте щоразу за ними крилися неприйнятні для України ультиматуми: визнання окупованих територій російськими, нейтралітет Києва, відмова від членства в НАТО тощо. Ймовірно, що і цього разу «мирні ініціативи» Москви є лише черговим інформаційним маневром.
«Росія раніше заявляла, що хоче повністю забрати Херсонську та Запорізьку області. Тож, чи йдеться про реальну готовність до миру, чи це чергові маніпуляції?» - нагадує політолог
Проте ще більше занепокоєння викликає ставлення самого Трампа до Путіна. Він неодноразово хизувався тим, що російський диктатор називає його генієм, і явно не соромиться цього факту.
Промова Трампа не стала несподіванкою, адже він знову повторив свої основні наративи. Однак для України важливо те, що він відкрито зачитав допис Зеленського — це означає, що Київ залишається у фокусі уваги американської влади.
Посол України в США також прокоментувала реакцію американського президента на повідомлення від Зеленського: «Дональд Трамп публічно зачитав його і сказав, що цінує цей вчинок Тож рухаємося вперед, розбудовуємо стосунки та просуваємо наші пріоритети»
«Важливо розуміти, що позитивні чи негативні сигнали від Трампа ще не означають кардинальної зміни його політичного курсу. Він і раніше робив суперечливі заяви щодо війни в Україні, тож варто оцінювати не окремі епізоди, а загальний зміст його промови. Сподіваємося, що подільша комунікація з Трампом буде публічною, щоб уникнути кулуарних домовленостей. Адже Сполучені Штати — наш ключовий союзник, і нам потрібна раціональна співпраця».- наголошує експерт
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не оголосив про зупинку військової допомоги: про що говорив Трамп у Конгресі та що сказав про Україну і Зеленського - ключові тези