Понад 3 тисячі випадків корупції: наслідки розслідування гучного скандалу з МСЕК — все, що відомо

Ліквідація МСЕК, звільнення керівників та нові кадрові рішення: наслідки корупційного скандалу з медико-соціальними експертними комісіями

Скандал із медико-соціальними експертними комісіями (МСЕК), який став відомим після затримання керівниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, розкрив масштабну корупційну систему в органах, які видають фальшиві довідки про інвалідність та заробляють на цьому тисячі доларів.

Ситуація з корупцією в медико-соціальних експертних комісіях досягла такого критичного рівня, що уряд вирішив повністю ліквідувати МСЕК і провести масштабну реформу медичних послуг, щоб забезпечити прозорість і мінімізувати корупцію в майбутньому.

Детальніше про те, які ще корупційні скандали стали відомі і як на це зреагувала влада — розповіли в сюжеті ТСН.

З чого все почалося

На початку жовтня стало відомо про затримання Тетяни Крупи — керівниці Хмельницької МСЕК. Цю інформацію оприлюднило Державне бюро розслідувань. За їхніми даними, у неї вдома було виявлено близько 6 мільйонів доларів, які були сховані в різних куточках оселі.

Спроба позбутися частини цих коштів виявилася невдалою — Тетяна Крупа навіть намагалася викинути дві сумки з 500 тисяч доларів через вікно під час обшуку.

Державне бюро розслідувань

Та, як виявилося, затримання Тетяни Крупи стало лише одним із численних випадків корупції, пов'язаних із системою МСЕК. Правоохоронці встановили, що ціна за фальшиву довідку про інвалідність чи хворобу через МСЕК могла сягати 20 000 доларів, залежно від статусу та впливу замовника.

Таким чином на Хмельниччині було зафіксовано 61 прокурора, які оформили собі інвалідність через МСЕК за хабарі. Та на цьому історія тільки набирає своїх обертів, адже гучний скандал з Хмельницькою МСЕК спровокував масштабне розслідування та перевірку всіх обласних комісій. Спойлер — це було не даремно.

Масштабні корупційні схеми в МСЕК

Такий випадок виявився не поодиноким, адже аналогічні корупційні схеми діяли також в інших регіонах України. Наприклад, на Миколаївщині Служба безпеки України (СБУ) знайшла 450 000 доларів у керівників місцевої МСЕК.

Служба безпеки України
Служба безпеки України

У неї виявили не лише гроші та коштовності, але й російський паспорт її сина, на якого було оформлено три незадекларовані квартири. До того ж вона також оформила на себе й сина другу групу інвалідності.

Повна ліквідація МСЕК: що вирішила влада

Президент Володимир Зеленський у своєму зверненні після гучного скандалу з медико-соціальними експертними комісіями зазначив, що фейкові довідки про інвалідність є поширеними у багатьох державних органів влади. Саме це призвело до рішення РНБО про повну ліквідацію МСЕК та реформування системи.

Крім цих гучних і публічних скандалів, про які ми вже знаємо, за цей рік було проведено 90 000 перевірок МСЕК, порушено 19 000 кримінальних справ, і 3 000 із них мають ознаки корупції. На тлі корупційних скандалів влада вирішила ліквідувати медико-соціальні експертні комісії до кінця 2024 року.

Вже відомі деякі кадрові рішення: два працівники МОЗ, які курували цей напрямок та очільник центральної МСЕК — звільнені. Надалі система МСЕК буде повністю розформована. Через цей скандал у відставку подав і Генпрокурор України Андрій Костін.

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко оголосив, що з 1 січня 2025 року функції МСЕК будуть передані кластерним і надкластерним лікарням, де відповідні рішення прийматимуть вузькопрофільні лікарі. Основою нової системи стане цифровізація процесів — всі медичні документи, пов'язані з встановленням інвалідності, будуть оброблятися у єдиній цифровій системі.

Loading...

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 50 прокурорів з фальшивими довідками про інвалідність: нові деталі гучного розслідування про голову Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу

Більше новин