Невпевненість, тривога, плаксивість: в Анатомії дива розповіли, що таке післяпологовий бейбі-блюз та як довго він триває

За статистикою, 85% жінок стикаються з післяпологовим бейбі-блюзом. На які ознаки варто звертати увагу та чи можна попередити цей стан?

Бейбі-блюз — це переживання глибокого смутку, стресу та змін настрою, які відбуваються у жінки після народження дитини та триває протягом двох-чотирьох тижнів. Цей стан проявляється у вигляді підвищеної тривожності, дратівливості, втоми та плаксивості. Про це в одному з нових випусків медичного детективу Анатомія дива розповіла ведуча проєкту Валетина Хамайко

Тема післяпологової депресії стоїть у суспільстві гостро. Лікарі в Анатомії дива пояснили, причиною бейбі-блюзу є гормональна перебудова в організмі жінки.

Під час вагітності рівень гормонів, таких як естроген та прогестерон, значно підвищується. Це необхідно для підтримки вагітності, розвитку дитини та підготовки організму жінки до пологів. У значній кількості виробляється окситоцин, який називають гормоном прив'язаності, любові та обіймів. Саме він відіграє важливу роль під час пологів, стимулюючи скорочення матки та допомагаючи у народженні дитини.

Скриншот

Після пологів рівень естрогену, прогестерону та окситоцину різко знижуються, оскільки організм більше не потребує їхньої високої концентрації. Замість них починають вироблятися інші гормони. Така перебудова триває від першого дня пологів до декількох тижнів після.

Скриншот

Невролог Євген Скрипник зазначив, за статистикою, 85% жінок стикаються з бейбіблюзом. Плаксивість, невпевненість у тому, як доглядати за дитиною, хвилювання та переживання — це звичайні явища. Тому важливо, щоб протягом цього місяця пацієнтка та лікар знайшли способи вийти з цього стану.

Ігнорування проблеми може спричинити погіршення самопочуття. В післяпологовий період жінкам варто особливо уважно слідкувати за своїм здоров'я. У них також може спостерігатися високий ризик панічних атак та розвитку тромбозу. Саме тому важливо, щоб новоспечені мами та їхні близькі вчасно зверталися по допомогу до спеціалістів.

«Через головний жіночий гормон естроген у вагітних жінок і у жінок, які знаходяться в післяпологовому періоді, значно підвищується ризик тромбозів — в 10-12 разів у порівнянні з невагітними жінками», — зазначила Ольга Білоконь, акушерка-гінекологиня.

Головній героїні Ользі з 8 випуску проєкту Анатомія дива лікарі поставили діагноз післяпологова депресія важкого ступеня і генералізований тривожний розлад із панічними атаками. Це хвороби, які входять до міжнародної класифікації та потребують лікування антидепресантами та психотерапією.

Кожна жінка після пологів може запросити тест на психологічний стан у своєму пологовому відділенні. В США та країнах Європи жінці, яка народила, пропонують пройти тест за Единбурзькою шкалою депресії для визначення ймовірності післяпологової депресії.

Якщо такої можливості в відділені немає, можна звернутися до психіатра в будь-яку клініку. Шукати результати тестування самостійно в інтернеті не рекомендується. Їх повинен оцінити лише фахівець разом з очним оглядом.

Loading...

На які сигнали організму потрібно звертати увагу, та як пацієнт об’єднує зусилля із лікарем на шляху до зцілення — дивіться в проєкті Анатомія дива з понеділка по четвер о 16:00 на 1+1 Україна.

Більше новин