Свято Трійці або Зелені свята — одне з найшанованіших у християнському календарі. Воно поєднує у собі глибокий духовний зміст і прадавні народні звичаї, які в Україні збереглися ще з дохристиянських часів.
У 2025 році Трійцю святкують у неділю, 8 червня. Це свято завжди припадає на 50-й день після Великодня, тому має ще одну назву — П’ятидесятниця. Відповідно до православного календаря, Великдень у 2025 році відзначають 20 квітня, а отже:
Трійця або День Святої Трійці — це християнське свято, яке прославляє триєдиного Бога: Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Святого Духа. Саме у цей день, за біблійною традицією, на апостолів зійшов Святий Дух, даруючи їм силу нести вчення Ісуса Христа по всьому світу.
Це свято вважається днем народження Церкви — адже саме тоді апостоли почали активно проповідувати, і багато людей приєдналося до християнської громади.
В Україні Трійця має як релігійний, так і народний характер, тісно переплітаючись із природою, весною та обрядами очищення. Серед найпоширеніших традицій – озеленення домівок і храмів: люди прикрашають оселі гілками клена, липи, верби, любистком, м’ятою, лепехою, полином, що символізує оновлення, життя та захист від злих сил. Дівчата плели зелені вінки, яким приписували магічну силу, іноді пускаючи їх на воду, щоб дізнатися свою долю.
Освячення зілля в церкві також було важливою традицією – трави, принесені до храму на Трійцю, вважалися цілющими, ними обкурювали хату або додавали у ванни при хворобах. Після неділі Трійці впродовж тижня відзначали Зелені святки (Троїцький тиждень) – народні обряди, пов’язані з ушануванням предків і природи.
У православних храмах цього дня відбувається особлива святкова літургія:
Свято має чіткі обмеження, яких віряни дотримуються з повагою до традицій та духовного значення:
В ім'я Отця-Бога, Сина і Духа Святого молимо про всепрощення і помилування в день світлий і святковий. Тричі єдиний Отець наш Небесний, підносимо слова радості в цей святковий день і вклоняємося образам в надії на повчання і позбавлення від хвороб і гріхів, для наших душ обтяжливих.
Проголошуємо віру істинну та передаємо з вуст в уста слова подяки за життя наші в добро і милості Твоєї. Молимося за кожного на землі живого. Благослови, Господи, на життя праведне в милості і благості. Дай нам, Боже, сил прожити його в шануванні Тебе та у вихованні дітей за заповітами твоїм незаперечним і єдино праведним. Амінь.
Пресвята Трійця, помилуй нас; Сину, очисти наші гріхи; Батьку, пробач беззаконня наше; Святий Дух, відвідай і зціли немочі наші, заради Імені Твого. Господи помилуй. Господи помилуй. Господи помилуй. Слава Отцю і Сину і Святому духу і нині й повсякчас і навіки-віків. Амінь.
Отче наш, що єси на небесах! Нехай святиться Ім'я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліба нашого насущного дай нам сьогодні. І прости нам довги наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. І не введи нас у випробовування, але визволи нас від лукавого. Бо Твоє є царство, і сила, і слава навіки. Амінь.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 22 травня – яке церковне свято: чому колись віряни вважали цей день найстрашнішим у році