Масниця 2023: звичаї та традиції в Україні (обряд спалювання опудала зими)

Які існують звичаї на Масницю в Україні?

Масляна, або Масниця – традиційне слов’янське свято, яке завжди починається в понеділок і відзначається протягом тижня перед Великим постом. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Символіка Масляної: персонажі, забави та ритуали

Звичаї на Масницю в Україні

►З’їдаючи перший млинець на Масляну, потрібно пом’янути покійних родичів. Ще краще — віднести його тваринам.
►На Масницю діти свистіли в свистки, виготовлені у формі птахів. Таким чином вони закликали назад перелітних птахів, які полетіли на час зими в теплі краї.
►Солом’яне опудало зими – невід’ємний атрибут Масляної, який встановлювали на жердині і навколо нього протягом тижня проводили всі масові заходи, а в неділю опудало спалювали. Цей ритуал символізував не тільки проводи зими, а й проводився з метою позбавлення від всього непотрібного і поганого.
►Перед заходом сонця в неділю ходили на цвинтар, залишали на могилах родичів млинці і кланялися предкам.
►На Масляну забороняється ткати і прясти. Вважалася, що такими діями можна потривожити душі померлих предків, які на Масляному тижні находяться з нами поруч.
►Масляне багаття – своєрідний поминальний ритуал, який служив свого роду запрошенням душ покійних до вечері.
►Заснути в Прощену неділю обов’язково треба до півночі, тоді вранці завжди будеш легко прокидатися.
►Всю приготовану на свято їжу в неділю треба було доїсти або роздати нужденним.
►Існував звичай, згідно з яким в останній день свята тесть запрошував свого зятя в гості «доїсти барана», тобто покуштувати останній раз м’ясні страви перед початком Великого Посту.

Обряд спалювання опудала зими

Кульмінацією Масниці вважається спалювання опудала зими. Це символізує закінчення зими та настання весни Передують обряду спалення зими ігри, хороводи, пісні і танці. 

В Україні виготовляли велику кумедну та страшну ляльку, що уособлює собою Масницю, робили її з ганчірок та соломи, наряджали в жіночий одяг і залишали на головній вулиці села на час Масляного тижня. В неділю опудало зими урочисто несли за межі селища, де й спалювали. Інколи обряд передбачав втопити опудало в ополонці або просто розірвати на частини. 

Ритуальне спалювання опудала мало глибокий сенс: знищити символ зими необхідно для воскресіння його сили навесні. 

Більше новин