Прощена неділя 2023: дата та традиції останнього дня перед початком Великого посту

Коли Прощена неділя 2023: традиції останнього дня перед початком Великого посту

Як просити вибачення і молитися про відпущення гріхів у Прощену неділю?

Поділитися:

Прощена неділя — останній день Масляної і остання неділя перед Великим постом. Інші назви: Сиропусна неділя, Тиждень Адамова вигнання, Сиропуст, Прощений день. Прощена неділя — це останній день, коли дозволяється їсти скоромну їжу: яйця і молочні продукти. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖКоли Великий піст 2023: дата початку та завершення, основні правила

Коли Прощена неділя 2023: дата

Прощена неділя не має точної дати, оскільки залежить від церковного календаря. Вона завжди припадає на останню неділю перед Великим постом, який триває до самого Великодня. Прощена неділя — це останній день Масляної, що завершує Масляний тиждень. Прощена неділя у 2023 році припадає на 26 лютого. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масляна 2023 в Україні: коли святкують, традиції та прикмети

Прощена неділя: традиції та обряди

У Прощену неділю прощалися з зимою, проводжали Масляну і символічно спалювали її опудало, закликаючи весну. У цей день заведено просити у знайомих і рідних прощення за образи, що накопичилися за рік.

У Прощену неділю потрібно відпустити всі образи, попросити вибачення у близьких, рідних, друзів, колег, сусідів, знайомих, спробуйте налагодити зіпсовані з будь-чиєї вини стосунки і залагодити конфлікти. Якщо є потреба, то в Прощену неділю можна висповідатися

Увечері влаштовували прощення між рідними: родичі збиралися і йшли в гості до найстаршого в родині. Там один одному кланялися, обнімалися і просили вибачення за всі гріхи. Вдома просили прощення одне в одного перед сном: спочатку один перед одним кланялися дорослі, потім у них просили прощення діти, а потім приходили слуги і працівники. Також існує звичай відвідувати могили померлих родичів, щоби і в них просити вибачення.

На прощену неділю заведено їсти вареники. За народною приказкою, на прощену неділю «і бусурмени вареники їдять!». У Прощену неділю всю приготовану на свято їжу намагалися доїсти або роздати бідним. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли піст 2023: календар багатоденних постів

Якщо у вас попросили вибачення, скажіть у відповідь:

«Бог простить і я прощаю». 

Прощення здебільшого відбувалося у формі такого діалогу:

«    — Прости мені!
— Бог простить!
— І в другий раз прости!
— Бог простить!
— І в третій раз прости!
— Бог простить і я прощаю!

Обряд на Прощену неділю

Вранці на найвищому місці в селі готують багаття, на якому з настанням темряви спалюють опудало Масляної. Попіл від багаття розсипали по полю і втоптували в сніг, щоб пробудити землю. У цей день люди просять прощення один в одного, ходять на кладовище, поминають померлих родичів.

Вважається, що в останній день Масляної необхідно кинути в багаття старі речі, а поки вони будуть горіти, сказати:

«Гори, Масляна-Марена! Нехай згорять в багатті всі мої невдачі. Нехай буде так – не інакше. Гори, зима! Прийди, весна! Марена повернеться, нам посміхнеться – не злою відьмою, а дівчиною доброю. Так тому і бути. Істинно».

Новини по темі