В Японії та Кореї цей продукт називають «юба», а в Китаї - «фучжу», його готують із бобів сої, яку перемелюють і виварюють. Зокрема, соєва спаржа формується в процесі дефібринування свіжої сої - її збирають паличкою з поверхні кип'яченого соєвого молока та висушують. За деякими рецептами, цей продукт виробляється без коагулянту, тож технічно це не тофу, проте має схожу текстуру та смак. Фучжу вживається як свіжою, так і висушеною та завдяки своїй текстурі є чудовою заміною курячого м'яса.
Існує легенда, що китайський імператор династії Цинь називав соєву спаржу «еліксиром молодості». Наукові дослідження підтверджують, що соєва спаржа позитивно впливає на організм - знижує ризик серцево-судинних захворювань, а також сприяє зниженню рівня холестерину та втраті ваги. У ній міститься рослинний білок, який повністю засвоюється організмом людини і при цьому фучжу не містить лактози та холестерину.
Фучжу містить мало жиру і калорій, але багато інших поживних речовин, включно з усіма необхідними амінокислотами, що робить її чудовим вибором для заміни таких продуктів, як рис, макаронні вироби та картопля.
Крім того, соєва спаржа містить:
Медики зазначають, що вживати фучжу слід дозовано. При вживанні соєвої спаржі у великих кількостях можна отримати ризик захворювань підшлункової залози. Крім того, зловживання соєвою спаржею може негативно вплинути на роботу щитоподібної залози та шлунково-кишкового тракту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Правда чи міф: чи справді вершкове масло корисне і в чому його найбільша шкода для здоров'я
Правова інформація. Цей матеріал містить загальні відомості довідкового характеру і не повинен розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. 1plus1 не несе відповідальності за діагноз, поставлений читачем на основі статті. Нагадуємо, що точний діагноз може поставити тільки лікар. Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря.