Православна церква 12 лютого відзначає Свято Трьох Святих: Василя Великого, Іоанна Златоуста та Григорія Богослова. Також, свято має назву Свято Трьох Святителів чи Собор трьох святителів. В Україні свято відоме як свято Трьох Святителів за церковним календарем.
У народному календарі день має назву Свято Трьох святих, Васильєв день, звіриний весільник, звіряче свято. Православна церква 12 лютого святкує Собор трьох святителів: Василя Великого, Іоанна Златоуста та Григорія Богослова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковний календар на лютий 2022: найважливіші свята та дати
В Константинополі велися тривалі суперечки про те, кому з трьох великих святителів слід віддати перевагу. Одна частина людей вшановувала Василя Великого, називаючи себе василіанами, інша звеличувала Григорія Богослова і назвала себе григоріанами, а третя, що прославляла Іоанна Златоуста, називала себе іоаннітами. Через це серед християн відбувалися чвари, які переходили у відверту неприязнь та ворожнечу. У 1084 році митрополиту Іоанну Євхаїтському було бачення: перед ним постали три святителя і заявили, що перед Богом вони рівні, вони вимагали припинити суперечки і ворожнечу, встановивши загальний день святкування їх пам’яті.
Василь Великий, Григорій Богослов й Іоанн Золотоустий запам'яталися в релігії як вчителі для всіх часів і народів. Вони зіграли виняткову роль у формуванні догматики, богослужіння та церковного життя. У цей день прийнято відвідувати церкву і молитися трьом святим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стрітення Господнє 2022: коли свято, історія, традиції та народні прикмети
У народі цей день називають Святом сімейної святості, оскільки всі три сім’ї святителів були віруючими. Знахарі у цей день примиряють ворогів і зводять подружжя, які розійшлися: для цього купують ікону трьох святих (Василя Великого, Григорія Богослова і Іоанна Златоуста), на стіл стелять нову скатертину, а на неї ставлять ікону. Запалюють три свічки і читають особливу молитву на порозуміння і примирення ворогуючих.
12 лютого здавна прийнято збиратися всією сім’єю після відвідин церкви та кликати в гості родичів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День святого Валентина 2022: історія свята та коли відзначають в Україні
►Червоний місяць – до сильного вітру.
►Піднявся вітер – до сирого року.
►Зайці в сади приходять – до майбутніх морозів.
►Дерева інеєм вкрилися – до тепла.
►Подув північний вітер, а хмар немає – до сильного похолодання.
►Миші з-під лісової підстилки виходять на сніг – до відлиги.
►Кінь на землю лягає – до тепла або снігу.
►Сонце в хмару закочується – до бурану.
►Снігур скрипить – до снігу, хуртовини і сльоти.
►Вовки під житлом виють – до морозу.