В епоху смартфонів і сидячої роботи: як погана постава руйнує здоров'я і скорочує життя

Стоїте ви в черзі, несете сумки з супермаркету або годинами сидите за комп'ютером - те, як ви тримаєте тіло, може повільно руйнувати ваше здоров'я.

Якщо навіть зараз ви згорбилися над телефоном, сутулитеся за ноутбуком або лежите в ліжку, дивлячись в екран, — саме час розправити плечі. Адже те, як ви сидите, стоїте і рухаєтеся в повсякденному житті, має довгострокові наслідки. У крайніх випадках — смертельно небезпечні, пише The Telegraph.

Коли мама говорила «сядь рівно», вона мала рацію. Постава — не просто естетика. Це те, з чим ми народжуємося, але з роками втрачаємо, замінюючи пряму спину на сутулість і перекоси, які негативно впливають на всі системи організму.

Кеті Міллер, колишня танцівниця та засновниця проєкту зі здоров'я хребта The Barre Series, попереджає, що порушення постави є прихованою загрозою здоров'ю:

«Погана постава — це не просто зовнішність, а прихована загроза здоров'ю. Вона впливає на дихання, роботу внутрішніх органів і навіть якість сну», — каже вона.

Getty Images

Які проблеми зі здоров'ям може спричинити погана постава?

Болі в спині. Це — очевидне. У Британії, наприклад, понад 2,5 мільйона людей щодня страждають від хронічного болю в спині. Найчастіше це люди віком від 30 до 50 років.

Головні болі. Американський фонд із вивчення мігрені виявив, що в людей із мігренями частіше спостерігаються проблеми з шиєю. А поза з «витягнутою шиєю» (з підборіддям, яке виступає вперед) сприяє головним болям і сильному напруженню.

Проблеми зі сном. Спати в позі, що провокує вигини в хребті - значить заважати нормальному відновленню організму вночі. Погана постава - це постійна м'язова напруга, яка може порушувати сон.

Травлення. Тривале сидіння в неправильній позі може стискати органи та сповільнювати роботу шлунково-кишкового тракту. Є дослідження, які показують, що рівна постава допомагає нормальному травленню.

Нетримання. Інші дослідження показали, що сутулість підвищує тиск у черевній порожнині та заважає роботі м'язів тазового дна. У підсумку — ризик нетримання збільшується.

Чому постава — це «внутрішній» показник старіння

«У 40 багато хто замислюється про ботокс або пересадку волосся, але не про хребет»

Доктор Джек Крейндлер пояснює, що після 40 років у більшості починається дегенерація хребта - міжхребетні диски звужуються, знижується їхня еластичність, з'являються болі й обмеження в русі. Сучасний спосіб життя — комп'ютери, смартфони, автомобілі — тільки погіршують ситуацію.

«Хребет не розрахований на стільки сидіння. Наші диски зношуються, а погана постава прискорює внутрішнє старіння», — говорить доктор Крейндлер.

Міллер і Крейндлер упевнені: усвідомлені рухи та регулярні вправи - запорука здорового хребта, кращого дихання, гнучкіших органів і навіть молодості.

«Моя реальність — і, можливо, ваша теж. Я проводжу 8 годин за робочим столом, 2 - в метро, і ввечері розвалююся на дивані. Усе це шкодить спині. У 40 багато хто замислюється про ботокс або пересадку волосся, але не про хребет. Але ж саме пряма спина й постава роблять нас візуально молодшими й енергійнішими», — каже Міллер.

Она запевняє: все можна виправити. Головне - системний підхід. Усвідомлені рухи, вправи, вироблення звички «тримати спину» - і тіло починає саме вирівнюватися і відновлюватися.

«Постава — це індикатор того, як ми старіємо. Спосіб, яким ми рухаємося по життю, впливає на ясність розуму, якість сну і здатність організму справлятися з викликами», — зазначає експертка.

Вона рекомендує насамперед звертати увагу на те, як ви стоїте в черзі - якщо ви згорбилися, змістили вагу на одну ногу та дивитесь в телефон, то згадайте про те, що така поза перенапружує поперек, спричиняє м'язовий дисбаланс, болі та перекоси. Саме тому важливо навчитися «активної стійки»:

  • стопи — твердо на підлозі,
  • хребет — витягнутий,
  • ребра — м'яко розправлені.
Andrew Crowley for The Telegraph
Andrew Crowley for The Telegraph

Кожен простий рух - чи то похід у супермаркет, чи то робота за ноутбуком - впливає на поставу. І якщо почати приділяти цьому увагу, можна буквально повернути процес старіння назад. Щоб уникнути негативних наслідків, важливо усвідомлено контролювати своє тіло в повсякденності — особливо коли ми сидимо за комп'ютером, лежимо перед телевізором або засинаємо в ліжку. Не сутультеся, не підвертайте стегна під себе, не тягніть підборіддя вперед. Сидіть на краю подушки, тримайте ступні на підлозі, а коліна — трохи нижче рівня стегон. Під час відпочинку на дивані — підкладіть валик під поперек, під час сну — невелику подушку під коліна і шию. Щойно ви почнете звертати увагу на позу свого тіла й поставу, поступово ваше тіло почне вирівнюватися саме, резюмує Міллер.

Правова інформація: Цей матеріал містить загальні відомості довідкового характеру і не повинен розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. 1plus1 не несе відповідальності за діагноз, поставлений читачем на основі статті. Нагадуємо, що точний діагноз може поставити тільки лікар. Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Келих ігристого для здоровя: нове дослідження показало, що шампанське і біле вино знижують ризик зупинки серця - але є нюанс

Більше новин