"Рашизм не зникне разом з президентом росії", — команда проєкту "Рашизм.Історія хвороби" про основні меседжі нового документального фільму

Акім Галімов разом з командою проєкту — авторкою Ганною Чертовою та режисеркою Тетяною Шовкун розповіли сайту 1+1, як відбувались зйомки фільму, про пошук та підбір експертів та чим цей фільм актуальний саме зараз.

23 червня о 21:40 на телеканалі “1+1 Україна” відбудеться премʼєра нового документального фільму від творців “Україна. Повернення своєї історії” про причини російської агресії та жорстокості під назвою “Рашизм.Історія хвороби”. Автор документальних проєктів Акім Галімов разом з командою дослідили історичні передумови, що сформували з росіян націю катів та мародерів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «росія завжди працює на розколювання суспільства. Адже там, де немає єдності, дуже легко маніпулювати та досягати своїх геополітичних результатів», — Акім Галімов, керівник 1+1 Production.Originals

20 червня відбувся допремʼєрний показ фільму у Києві. Акім Галімов разом з командою проєкту — авторкою Ганною Чертовою та режисеркою Тетяною Шовкун розповіли сайту 1+1, як відбувались зйомки фільму, про пошук та підбір експертів, та чим цей фільм актуальний саме зараз.

"Я хотів би подякувати нашим Збройним силам та силам оборони за те, що ми можемо з вами тут зібратися, що ми можемо знімати фільми та жити. Наш експерт, Олександр Алфьоров, сьогодні також на фронті", — зазначив Акім Галімов під час передпоказу фільму.

Про зйомку фільму "Рашизм. Історія хвороби"

 

Акім Галімов:

Ідея створення такого формату фільму виникла навесні 2022 року після звільнення Бучі та Ірпеня, коли ми всі побачили ті страшні звірства, закатованих людей, ті страшні кадри, які оприлюднили після того, як туди зайшли наші сили оборони. Звісно, ілюзій щодо росіян не було. Але, чесно, тоді ніхто з нас не очікував, що таке може бути. Війна, анексія Криму були - ми вже проходили, але такі страшні звірства з мирними українцями... Щоб таке зробити, у голові має бути щось не так. Нам захотілося розібратися, що відбувається з росіянами, щоб зрозуміти, як з ними поруч жити далі, тому що вони нікуди не подінуться з наших східних кордонів. І ми маємо подумати, як нам убезпечити себе та які інструменти потрібно застосовувати, щоб російське суспільство не становило загрози для нас. 

Тетяна Шовкун, Акім Галімов та Анна Чертова

Про експертів фільму "Рашизм. Історія хвороби"

Акім Галімов:

Нам хотілося створити фільм не лише для внутрішньої української аудиторії, а й зовнішньої. Тому я хотів залучити до зйомок фільму експертів з-за кордону, які досліджують це питання і є професіоналами саме там. Ми працювали з Енн Аппельбаум — лауреаткою Пулітцерівської премії, фахівцем із дослідження пропаганди Пітером Померанцевим та іншими експертами, які користуються популярністю за кордоном. Тому що, на жаль, українські фільми за кордоном можуть сприймаютись деякою частиною аудиторії, яка не розібралася, як щось суперечливе. Тому нам важливо було зробити фільм з експертними думками людей, які користуються авторитетом на Заході.

Анна Чертова, авторка фільму:

Нам цікаво було запитати у людей за кордоном про їхнє ставлення до цієї війни. Насправді істориків, які спеціалізуються на темі пострадянських країн, не так багато. Тому ми обирали серед них. Енн Аппельбаум, яка написала величезну книгу про ГУЛАГ та Голодомор, особливо привернула нашу увагу. Ми звернулися до неї, вона швидко відгукнулася і була рада взяти участь у зйомках фільму. 

Своєю чергою, Пітер Помаранцев має особисту історію на цю тему, про яку неодноразово згадував у своїх інтерв’ю: він син дисидентів з Києва, які були змушені поїхати від тоталітарного режиму, коли він був ще зовсім маленький. Так, він зростав у Великобританії, але багато часу приділяв вивченню росії і працював раніше продюсером там. Він також інфлюенсер, дає багато інтерв’ю, пише, відвідує Україну, відколи почалася війна. Він є помітною особою у медіапросторі, йому є що сказати, тому ми звернулися й до нього. 

Ще один експерт із фільму Антуан Аржаковський є істориком із Франції. Він наш добрий знайомий із попередніх фільмів, які знімав Акім. Наприклад, у фільмі “Україна. Повернення своєї історії” він давав коментарі. У фільмі “Рашизм. Історія хвороби” є розділ “Релігійна маячня”, де ми говоримо про православну церкву московського патріархату. Сам Антуан - богослов, він займається вивченням релігії. Тому для зйомок цієї частини фільму ми звернулися саме до нього. 

Анна Чертова, авторка проєкту

Чому важливо дивитись такі фільми, як  "Рашизм. Історія хвороби"

Тетяна Шовкун, режисерка:

Такі фільми не лише цікаво, а й важливо дивитися сьогодні. Якщо проаналізувати нашу історію, побут та культуру за останні 30 років, то ми знаємо дуже багато про російських виконавців, літературу тощо. Але дуже мало або навіть нічого не знаємо про музику чи мистецтво наших інших сусідів - угорців чи поляків. Я вважаю, що зараз важливо для кожного українця працювати над сепарацією від російського світу, який довгий час нас поглинав. Лише маленька частина нас, яка звалася маргіналами, націоналістами, усвідомлювала це набагато раніше. А більшість українців цього не розуміла, бо була поглинута російським культурним простором. Зараз важливо відокремитися від усього російського і повернутися до світу: дізнатися більше про історію та культури наших інших сусідів. Рашизм - це заразна хвороба, і світ повинен зрозуміти, що нікому вона не потрібна. Ніхто не знає, що трапиться у майбутньому, але саме на сьогоднішньому етапі сепарація від усього російського є надважливою. Хочеться закликати кожного подивитися спершу на себе: якою мовою ви розмовляєте, яку музику слухаєте. Зверніть увагу на українське: у нас така багата і прекрасна культура! Можливо, ви просто про неї ще нічого не знаєте, і тільки у ваших руках це змінити. 

Анна Чертова, авторка:

Існує думка: зникне путін — зникне рашизм, і все стане добре. Проте насправді російське суспільство, таке як є зараз, формувалося дуже довго — це ми й хотіли показати у нашому фільмі. На жаль, загроза рашизму не зникне за відсутності їхнього президента. Це потрібно усвідомлювати кожному з нас після перемоги. 

команда проєкту "Рашизм. Історія хвороби"

Чому важливо розібратися, що відбувається в головах росіян

Акім Галімов:

 

Мене вражає, що у людей на сьогодні формується величезний запит на свою історію. І коли ми робимо навіть невеличкі ютуб-блоги, вони набирають дуже багато переглядів. Це говорить про те, що люди починають відкривати для себе історію та починають шукати самих себе в історії та починають шукати своє коріння. Це дуже важливо. Зараз такого контенту буде ще більше. 

“Рашизм. Історія хвороби” — це фільм, у якому ми спробували дослідити передумови, які сформували з росіян націю катів. коли ми починали розробку і працювали над цим фільмом, я отримував багато питань, навіщо розбиратися, що коїться у головах росіян. Я щиро вважаю, що ми маємо розбиратися, що там коїться, тому що ми маємо бути реалістами — їх 140 млн, і навіть після нашої перемоги вони нікуди раптово не зникнуть. Вони будуть продовжувати там жити. І ми, як люди, що живуть з ними по сусідству, зацікавлені в тому, щоб перетворити російське суспільство на нормальне, з яким ми зможемо співіснувати в короткостроковій та далекій перспективі. Тому дуже важливо розібратися, що ж відбувається у їх головах. Ми провели глибоке дослідження, залучили дуже велику кількість міжнародних експертів. Це дослідження, яким я пишаюсь. 


Акім Галімов — автор документальних історичних фільмів на “1+1 Україна”. Ще з 2016 року він випускає серію документальних фільмів "Україна. Повернення своєї історії", які розвінчують російські історичні міфи та маніпуляції та відновити вкрадену історію.

Дивіться "Рашизм. Історія хвороби" на телеканалі "1+1 Україна" у пʼятницю 23 червня о 21:40. Переглянути фільм також можна на сайті 1+1:

Loading...

Більше новин