Тепла весна дарує щедрий урожай. Проте рання картопля може перетворитися на справжню отруту. Як обрати корисну картоплю та при цьому не переплатити - читайте далі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 3 поради, яким має бути харчування під час вагітності
КОРИСТЬ
1. Рання картопля містить у собі корисні речовини та вітаміни. Молода картопля - продукт не лише смачний, а й корисний - тут вітаміни групи А, В та С, а ще кальцій та фосфор.
2. Молода картопля - дієтичний продукт. Однак на неї не можна налягати. Пам’ятайте, що денна норма цього продукту складає не більше 300 г.
Відварювання та запікання - найкращі способи приготування молодої картоплі. Готуйте її не більше 15-20 хв.
3. Молода картопля набагато корисніша, ніж стара. У ній міститься більше вітаміну С та менше крохмалю.
4. Аби картопля залишалася корисною, її потрібно зберігати у темному прохолодному місці. Експерти радять не робити великих запасів молодої картоплі і зберігати її не більше 2-3 днів у нижній полиці холодильника.
Ранню картоплю варто замочувати. Залиште її на 30 хв. у прохолодній воді. Це знижить концентрацію нітратів.
ШКОДА
1. Рання картопля, вирощена на нітратах, викликає різноманітні захворювання. Аби картопля виросла швидше, її можуть вирощувати так званим експрес-методом із додаванням нітратів. Дієтологи застерігають - така картопля лише шкодить здоров’ю.
Якщо з’їсти велику кількість нітратів, вони можуть негативно вплинути на організм і викликати токсичний гепатит.
2. Картопля із зеленими плямами - отруйна. Потрібно уникати картоплі із зеленими плямами. Вони свідчать про те, що у продукті міститься отруйна сполука салонін.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 продуктів, з якими легше схуднути