За даними дослідження Ендокринного товариства США, приблизно 80% осіб, які схудли на дієтах, зрештою повертають втрачену вагу. Медичні фахівці радять зберігати вагу в нормі шляхом налагодження системи харчування, а не використання дієт. Одним з таких підходів є інтуїтивне харчування, також відоме як антидієтичний підхід.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим корисна середземноморська дієта: розповідає дієтолог в "Сніданку з 1+1"
Суть інтуїтивного харчування полягає в тому, що людина відмовляється від обмежень в їжі, окрім випадків, коли є зміни в раціоні показані за станом здоров'я і встановлені лікарем. Основна мета — встановлення здорових зв'язків з їжею та покращення загального ставлення до харчування.
"Всі дієти зараз залишаються в минулому, бо вони — це про те, щоб за 5 днів або тиждень гарно виглядати у сукні на 2-3 розміри менше. Та це не про здоров'я. Завжди такі втрачені кілограми до нас повертаються та ще й друзів приводять", — зазначила в коментарі "Сніданку з 1+1" нутриціолог Ніна Ходаковська.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому не можна зловживати червоним м'ясом: роз'яснення лікаря-дієтолога
►Переходити на інтуїтивне харчування треба поступово, тому що це стиль життя, своєрідна філософія. Спочатку пропрацюйте свої харчові звички. Можливо, у вас є звичка завжди доїдати до кінця або закусувати солоденьким. Відмовтеся від дієтичного мислення та зрозумійте, що немає "хороших" та "поганих" продуктів.
►Прислухайтеся до сигналів власного організму. Важливо навчитися відрізняти справжній голод від морального. Наприклад, можна випити склянку води. Якщо ви далі хочете їсти, то голод справжній.
►Стежте за своєю тарілкою. На сніданок та обід половину тарілки мають займати овочі, 1/4 — білки і 1/4 — вуглеводи. На вечерю: 3/4 — овочі та зелень, ще 3/4 — білки.
►Якщо організм просить бургер чи морозиво, треба його дати. Головне — щоб це було щире бажання, а не нав'язлива ідея.
►Водночас важливо займатися фізичною активністю, але виключно тією, яка приноситиме задоволення.
Loading...