Найкориснішими та найпопулярнішими фруктами і ягодами взимку беззаперечно є груші, яблука, шипшина та глід. Який продукт примхливий, а що можна просто винести на балкон? Як правильно зберігати фрукти та ягоди під час холодів, розповіла кулінарна блогерка Дарія Дорошкевич у "Сніданку з 1+1", який виходить у будні з 06:30 до 09:30 в ефірі телеканалу 1+1 Україна та на YouTube.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильно доглядати за взуттям взимку
Обирайте для запасів груші лише зимових сортів. Обдивіться кожен плід: м'які довго лежати не будуть. Груші виділяють газ етилен, який може спричинити гниття інших овочів та фруктів поряд. Окремо плоди потрібно "ізолювати" одну від одної, загорнувши в папір, пергамент чи паперовий пакетик, та складіть у картонну коробку. Зберігати цей фрукт потрібно у приміщенні з високою вологістю та температурою близькою до нуля.
"Далі ми повинні кожні два-три тижні перевіряти стан наших груш. Якщо помітили, що груша стала м'якою або з'явилися ознаки гниття, то більше її зберігати не можна", — пояснює експертка.
Щодо умов зимування, яблука схожі до груш. Вони також виділяють етилен, тому їх потрібно скласти в окрему коробку та перестелити соломою чи чимось сухим. Зберігайте у приміщенні з високою вологістю та температурою близько +5 градусів. Перевіряйте цілісність плодів раз на місяць.
Сухі ягоди не примхливі, їх можна просто залишити у банці чи контейнері. Щоб висушити шипшину, викладіть її деко в один шар і залиште на кілька тижнів. Уся волога випарується без додаткових махінацій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обираємо якісне козяче молоко: три поради від Костянтина Грубича
Окремі плоди поріжте і висушіть, або ж цілими винесіть на балкон. Глід морозів не боїться, тож можете не хвилюватися за його цілісність. Важливо не мити ягоди заздалегідь — так вони довше простоять.
Фото: Unsplash, Freepik
Як правильно зберігати груші, яблука і шипшину взимку? Поради від Дарії Дорошкевич у "Сніданку з 1+1", який виходить у будні з 06:30 до 09:30 в ефірі телеканалу 1+1 Україна та на YouTube:
Loading...