Ввечері 24 серпня в аеропорту Парижа приземлився приватний рейс літака за маршрутом Баку – Париж. На його борту був 39-річний мільярдер та власник месенджера Telegram — Павло Дуров. Його відразу заарештували, як тільки він спустився з трапу літака та досі тримають під вартою. Арешт Павла Дурова викликав резонансну реакцію світової спільноти, адже месенджером Telegram користуються зараз мільйони людей. Детальніше про цю справу розповіли у Сніданку з 1+1, що виходить у будні з 06:30 до 09:30 на телеканалі 1+1 Україна.
Додаток Telegram Павло Дуров разом зі своєю командою почав розробляти ще у 2013. Розробники навіть не могли подумати, що через 10 років Telegram стане четвертим у світі за популярністю месенджером, яким користуються майже мільярд користувачів. А також і майбутньою причиною його арешту та можливого позбавлення волі на 20 років.
Хоча для Павла Дурова — це вже не перша загроза арешту, адже свого часу йому вже доводилося тікати з Росії через скандал з його іншою соцмережею ВКонтакте.Тоді він покинув Росію та після цього жодного разу туди не повертався і навіть попросив світове видання Forbes, яке постійно публікує статки світових мільярдерів, не називати його російським мільярдером. До того ж Forbes оцінює статки Дурова у більш ніж 15 мільярдів доларів.
Павло Дуров сам себе називає людиною світу, бо держава, на його думку — це недосконала інстанція. Можливо, тому він є громадянином одразу чотирьох країн: Росії, Об’єднаних Арабських Еміратів, Франції та держави на Карибських островах — Сент-Кітс і Невіс. Та звинувачення йому висунуло саме французьке законодавство.
Згідно з даними французької прокуратури, Павло Дуров підозрюється в порушенні 12 злочинів. Основне звинувачення — це повна відсутність модерації контенту в Telegram. Фактично це означає його сприяння торгівлі наркотиками та злочинами, пов’язаними із неповнолітніми, а також шахрайством у застосунку й відмовою повідомляти інформацію владі.
26 серпня було ухвалено рішення про продовження його утримання під вартою ще два дні. Після цього французькі правоохоронні органи мають або відпустити його або пред'явити йому звинувачення. Попередньо йому загрожує до 20 років ув’язнення.
Команда Telegram також прокоментувала арешт Павла Дурова. У месенджері вони запевнили, що дотримуються законів ЄС, а їх модерація відповідає всім стандартам та постійно вдосконалюється:
«Генеральний директор Telegram Павло Дуров не має чого приховувати й часто подорожує Європою. Абсурдно стверджувати, що платформа або її власник несуть відповідальність за зловживання цією платформою. Майже мільярд користувачів у всьому світі використовують Telegram як засіб спілкування та джерело важливої інформації. Чекаємо на швидке вирішення цієї ситуації».
До того ж цікавий факт, що після арешту Павла Дурова у світі значно зросла кількість завантажень Telegram. Зокрема у Франції додаток піднявся на 1 місце серед соцмереж в App Store і став 3 в рейтингу з найкращих мобільних додатків.
Після арешту Павла Дурова користувачі месенджера забили на сполох — чи буде Telegram працювати й надалі? До прикладу в Україні на кінець 2023 року цей додаток визнали найпопулярнішим серед соцмереж, адже за даними дослідження, 75% українців використовували Telegram для спілкування.
За словами голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослава Юрчишина, Україна поки не буде вдаватися до активних дії щодо заборони соціальної мережі :
«Україна поки планує перебувати у позиції спостерігача щодо арешту Павла Дурова і регуляції соцмережі Telegram в Україні. Рішення про закриття соцмережі РНБО поки не готує».
Шеф-редакторка сайту Бабель Катерина Коберник в ефірі Сніданку з 1+1 також долучилась до дискусії щодо можливого блокування Telegram. За її словами, історія з Telegram назріла ще давно, адже в нас це найпопулярніша соцмережа, але ймовірність її блокування все ж невелика:
«Ну, чисто технічно це можливо, але я думаю, що Україна ще такого не пробувала. В Україні ми знаємо приклади блокування сайтів, можна заблокувати й Telegram, але чи буде ефективно і наскільки технічно досконало це буде зроблено, важко зараз сказати, тому що таких спроб не було. Очевидно, що коли в Україні найпопулярніший месенджер, який розроблений в Росії, то це справді може бути загрозою національній безпеці, але скільки ми не зверталися до влади, до РНБО і так далі, ніхто нам не казав, що розробляється якийсь проєкт чи механізм для можливого закриття Telegram».
Loading...