«Реакція на цю інсталяцію супер красномовна»: один з авторів Iʼm fine Віталій Дейнега поділився унікальними деталями, як саме створювалась мистецька композиція, яка зворушила весь світ
Співавтор інсталяції Iʼm fine Віталій Дейнега ексклюзивно розповів про те, як українській команді вдалось перетворити наслідки війни на мистецтво та вразити цим світ
Біля цієї мистецької інсталяції на американському фестивалі Burning Man, глядачі стоять годинами й переважно мовчки дивляться на неї. Багато хто розчулюється, плаче та дякує українцям за сміливість. Саме таке враження на десятки тисяч людей справила унікальна інсталяція українців — Iʼm fine. Як саме створювався цей мистецький експонат та яка головна ідея покладена в основу цього витвору, про це ексклюзивно розповів один з її авторів Віталій Дейнега у Сніданку з 1+1, що виходить у будні з 06:30 до 09:30 на телеканалі 1+1 Україна.
Сотні прострелених дорожніх знаків та інших поверхонь, що були пошкоджені внаслідок російської агресії, нині викладені у красномовну фразу Iʼm fine, що в перекладі з англійської означає – я в порядку. Фото і відео відвідувачів фестивалю на фоні цього витвору сучасного мистецтва активно з’являються у всіх соціальних мережах.
Світова спільнота знову активно заговорила про Україну та про воєнні дії, які відбуваються на нашій території. І це стало можливим завдяки авторам інсталяції – художника Олексія Сая та засновника медіапроєкту Ukrainian Witness Віталія Дейнеги.
«Фактично, ми зараз всі в цій ситуації. Ну от сьогодні дуже сильно вдарили по Києву і ти пишеш друзям — ви всі окей? Вони кажуть, що так все нормально, просто було гучно, але все нормально. Я уявляю, що якби щось таке сталося в Сполучених Штатах, там би весь штат би побіг за антидепресантами. А ми знаходимося в абсолютно жахливій екзистенційній ситуації і при цьому такі — та нормально, ну в мій будинок не влучило, а якщо і влучило, то не сильно», — розповідає Віталій Дейнега про ідею інсталяції.
Також він додає, що приємно вражений, як саме люди реагують на цей експонат, адже це не просто інсталяція — це певна документалістика реальності в якій живуть зараз українці:
«Це жахливо, де ми знаходимося через дії росіян, але те, як ми тримаємося, викликає страшенне захоплення у всього світу насправді. І реакція на цю інсталяцію супер красномовна».
Сама інсталяція Iʼm fine — 32 м завдовжки та 7 м заввишки, а її вага становить понад 10 тонн. Кожен елемент – це справжній артефакт, адже знайдений на звільнених від окупації територіях. Матеріали для інсталяції допомагала збирати майже вся Україна, особливо військові та поліцейські, як розповідає Віталій Дейнега:
«Велика кількість людей, які прислали по якомусь одному експонату, як там Укренерго, Укрзалізниця. Сергій Січевський і Євген Жуков та Осій Білошицький дістали нам прям музейний експонат – це великий дорожній знак Херсон, яких всього в Херсоні три. У мене колега, яка зі мною зараз тут, вона з Херсону і вона каже, що всього на трьох дорогах були настільки великі знаки при в’їзді в місто і хоча цей знак пошкоджений, але він дістався нам і ми змогли його використати».
Окрім цього, в інсталяції також використані прострелені кулями вивіски Обережно діти, дорожні знаки Чернігова, Харкова, пошкоджені сонячні панелі, супутникові антени тощо.
Burning Man – це масштабний щорічний фестиваль, який проходить у пустелі Black Rock американського штату Невада. Під час цього заходу люди демонструють власні культурні перформанси. Митці з усього світу беруть участь і розповідають свої історії. За приблизними підрахунками, кожного року туди з’їжджаються понад 70 000 осіб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: I'm Fine: українська команда представила інсталяцію про реалії життя українців на фестивалі Burning Man