День захисника України: 1+1 покаже фільм про жінок, життя яких змінила війна

День захисника України: 1+1 покаже фільм про жінок, життя яких змінила війна
1plus1.ua

Не пропустіть документальний фільм про участь українських жінок у збройному конфлікті на Донбасі

Поділитися:

16 жовтня, до Дня захисника України, телеканал 1+1 покаже документальний фільм «Невидимий батальйон» про участь українських жінок у збройному конфлікті на Донбасі. Стрічка була створена ГО «Інститут гендерних програм». 

В основі фільму - історії шести жінок-військовослужбовців, життя яких змінила війна. Одна з героїнь, Юлія Паєвська, покинула мирне життя та роботу дизайнера, перекваліфікувавшись в АТО на парамедика, а згодом стала командиром підрозділу. Однією з найемоційніших є історія Оксани Якубової, яка до війни була аналітиком в Міністерстві фінансів, а стала заступником командира по роботі з особовим складом. Зйомки з нею проходили в реабілітаційному центрі, і під час роботи над стрічкою вона вперше наважилась говорити про свою історію.  Ще одна героїня - Андріана Сусак пішла на фронт добровольцем та зустріла там свого чоловіка. Зараз їх синочку 1,5 роки, і він вже має відмітку, що був учасником бойових дій, адже Андріана до 4 місяця вагітності служила в армії. 

Продюсер фільму, волонтерка Марія Берлінська, розповідає, що створенню документальної стрічки передувало бажання показати, як воюють жінки на рівні з чоловіками.  Адже, за її словами, на війні не може бути ні статі, ні кольору очей, має враховуватися лише освіта та професіоналізм.

Автори проекту акцентують на тому, що незважаючи на велику кількість жінок, які від початку конфлікту пішли захищати кордони нашої країни, тривалий час законодавство не дозволяло їм бути снайперами, мінометниками, розвідниками чи займати інші посади. З цієї причини жінки, які воювали в АТО, часто опинялись поза правовим полем, не мали доступу до відповідного соціального забезпечення, військової кар’єри та можливості бути представленими до військових нагород. Їхня участь досі залишається непоміченою та недооціненою: жінкам не дозволено служити у ВДВ, є обмеження у офіцерських посадах, військовій освіті та кар’єрі.

Оксана Іванців, виконавчий продюсер фільму додає: «Наш фільм - це історії жінок на війні, розказані жінками-режисерами. Такий собі суто жіночий погляд на війну, яка традиційно вважається чоловічою справою. Він зачіпає дуже широкий спектр проблем, з якими зіштовхуєтеся жінка - від законодавчих обмежень обіймати військові посади, до відсутності програм реабілітації та неготовності суспільства прийняти жінок-ветеранів. Ми сподіваємось, що фільм актуалізує для суспільства багато важливих питань, пов’язаних із участю жінок у встановленні миру та безпеки, підніме статус жінок-військових, а також потягне за собою відповідні законодавчі зміни, які дозволять формувати армію за професійним критерієм, а не гендерними стереотипами».

Варто згадати, що стрічка є продовженням однойменної адвокаційної кампанії ГО «Інститут гендерних програм», яка складалась із соціологічного дослідження та фотопроекту, результатами якої стали суттєві зміни в українській армії та розширення списку посад, доступних жінкам.