4 червня — яке церковне свято: чому вважається, що цього дня варто утриматись від сварок

У вівторок, 4 червня 2025 року, віряни в Україні відзначають важливе церковне свято. За новим церковним календарем цього дня згадують одразу кількох християнських святих.
У цьому матеріалу ви дізнаєтесь, яке церковне свято 4 червня, кого вшановують, що не можна робити цього дня, які існують народні прикмети, а також хто святкує день ангела.
Церковне свято 4 червня
Святителя Митрофана, патріарха Константинопольського
Митрофан займав патріарший престол у Константинополі в період з 306 до 314 року. Він був родом з імператорської династії, а його батько також був єпископом. Святитель прославився глибокою вірою, миролюбністю та мудрістю. Помер 326 року, залишивши по собі добру пам’ять як один із стовпів Церкви.
Мученики Фронтасій, Северин, Северіан, Силан
Ці святі жили у І столітті і постраждали за віру Христову в Галлії (сучасна Франція). Їх стратили після жорстоких катувань за часів імператора Клавдія. Вони стали символом стійкості, незламності духу і вірності християнським ідеалам.
Преподобний Зосима, єпископ Вавилона Єгипетського
Уродженець Малої Азії, Зосима прагнув духовного усамітнення і поселився на горі Синай. Його життя змінилося після того, як його направили в Олександрію з монастирським дорученням. Там він був поставлений єпископом Вавилона, де довгі роки керував паствою, залишаючись вірним і скромним служителем Божим.
Преподобний Додо Давидо-Гареджійський
Один із 13 сирійських отців, які прибули до Грузії з місіонерською місією. Разом зі своїм учнем Лукіаном він проповідував християнство серед поганських народів Кавказу. Заснував Давидо-Гареджійську лавру, яка стала важливим духовним центром.
День ангела
Свої іменини 4 червня святкує Северин. Це ім’я має латинське походження і означає «стриманий», «міцний», «суворий».
Народні традиції та прикмети
У народному календарі 4 червня пов’язаний зі спостереженням за природою. Селяни та городники вірили, що погода цього дня може підказати, яким буде літо і врожай.
- Якщо вранці важко дихати — буде дощ.
- Дощ цього дня обіцяє затяжні опади на початку літа.
- Роса вранці — до багатого врожаю.
- Веселка до обіду — на зміну погоди, буде дощ.
- Північний вітер — до похолодання.
Ці прикмети активно використовували для планування польових робіт і підготовки до жнив.
Що не можна робити
День має свій духовний контекст і пов’язаний із певними заборонами — як церковними, так і народними:
► Не можна сваритися, ображатися, пліткувати чи брехати. Це вважається духовною нечистотою.
► Заборонено купатися у відкритих водоймах. У народі вірили, що це може накликати нещастя або хворобу.
► Не варто копатися в землі або проводити активні сільськогосподарські роботи. Це день, коли варто дати відпочинок і собі, і землі.
► Заборонено вживати алкоголь. Вважається, що це знижує захист від негативної енергії та може призвести до неприємностей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Складнощі минають: 3 знаки зодіаку, у яких налагодиться життя цього тижня