Українцям нарахують три пенсії: як працюватиме нова система виплат та на скільки вони зростуть

Кому нарахують три пенсії: на скільки зростуть виплати та як зміниться система
Getty Images
Поділитися:

Українська пенсійна система може кардинально змінитися — замість однієї виплати громадянам призначатимуть три. Розповідаємо, що саме планують змінити.

Українцям готують масштабну пенсійну реформу, яка може повністю змінити підхід до нарахування виплат. У майбутньому громадяни отримуватимуть не одну пенсію, а три різні складові, сформовані за новими правилами. Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповів міністр соціальної політики, сім’ї та нацєдності Денис Улютін.

Запровадження нової моделі має на меті вирівняти ситуацію, коли люди з однаковим стажем і подібним рівнем заробітку сьогодні одержують різні пенсії.

Солідарна пенсія

Уряд пропонує зробити солідарну частину максимально прив’язаною до страхових внесків. За розрахунками, такий підхід помітно підвищить виплати людям із великим трудовим стажем. Наприклад, учитель із 40 роками стажу зможе отримати у 1,5–2 рази вищу пенсію, ніж зараз.

Також планується запровадження базової державної виплати для українців, які не змогли накопичити достатній страховий стаж. Її розмір визначатимуть щороку в бюджеті, і вона має покривати фактичний прожитковий мінімум — що, за словами міністра, сьогодні аж ніяк не відповідає наявній цифрі в 2595 грн.

Професійна (спеціальна) пенсія

Спецпенсії, які існують нині, не скасовуватимуть, але вони будуть відокремлені від солідарної системи. Люди з пільговим стажем і надалі зможуть виходити на пенсію раніше. Але до досягнення загального пенсійного віку виплати вони отримуватимуть лише з професійного фонду, а не з солідарного бюджету.

Міністр наголосив, що нова модель враховуватиме не просто кількість років у професії, а обсяг коштів, сплачених у систему. Тобто підхід стає фінансово обґрунтованим: пенсія = те, що людина фактично заробила.

Перехід на професійні фонди — не швидкий: може знадобитися близько 13 років, якщо запуск почнеться у 2026–2027 роках.

Накопичувальна пенсія

Третя складова майбутньої реформи — добровільні накопичення. Йдеться про індивідуальний внесок громадян, який доповнюватиме ЄСВ.

Можливість сплачувати додаткові внески до накопичувального фонду може з’явитися вже з 2027 року. Це право, а не обов’язок, але відмова означатиме менший рівень пенсії в майбутньому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як мити голову без світла і води: дерматолог пояснила, як не нашкодити

Новини по темі