Акім Галімов, граф Грегор Розумовський та провідні архітектори взялися за порятунок унікальної козацької садиби на Чернігівщині
Днями на Чернігівщині відбулась стратегічна сесія щодо відновлення унікальної історичної пам’ятки — козацької садиби Покорщина, розташованої в цьому регіоні.
Ініціатором події став продюсер 1+1 media та засновник проєкту Реальна історія Акім Галімов, який спільно з благодійним фондом Блискавка та ідейними партнерами ще в березні цього року розпочав ревіталізацію маєтку, запустивши збір на протиаварійні роботи.
До заходу долучились провідні архітектори, реставратори, історики з різних міст України, а також представники Чернігівської адміністрації та громади Козелецької ОТГ. Експерти пропонували свої ідеї щодо того, яким має бути функціональне призначення садиби в майбутньому, щоб перетворити її на важливий культурний об’єкт.
«Архітектори зі Львова, Києва, Чернігова приїхали до Козельця, щоб допомогти нам. Колеги привезли свій досвід, своє бачення і це дуже круто. Мене вразили деякі пропозиції ревіталізації, наприклад, створити на Покорщині музей феномену української жінки, адже ми знаємо, як багато у Козельці зробила Наталка Розумиха, засновниця роду Розумовських, який походив з цих терен», – підкреслив Акім Галімов.
Також на стратегічну сесію з Відня особисто завітав граф, прямий нащадок останнього гетьмана України Кирила Розумовського у сьомому поколінні, історик, політичний та громадський діяч Грегор Розумовський.
«Я був дуже щасливий та задоволений, коли мій хороший друг, Акім Галімов, почав цю роботу. Він розповів про це все», — підкреслив Грегор.
Надалі команда проєкту планує сформувати всі ідеї, озвучені під час воркшопу, в один єдиний робочий план, обговоривши його з профільними спеціалістами та громадою. До того ж зовсім скоро запустяться протиаварійні роботи на обʼєкті. Для цього вже отримані необхідні дозволи від Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, підписаний меморандум з Чернігівською ОДА.
«Ми фіналізуємо документацію, вже закупили частину матеріалів, знайшли та домовились із відповідними фахівцями й, попри зиму, відключення світла та ракети — почнемо!», — додав Акім.
Нагадаємо, що Покорщина — найдавніший зі збережених донині садибних комплексів Лівобережної України, якому вже понад 250 років. Вона розміщується на околиці смт Козельця, де у XVIII столітті родина Кирила Розумовського, гетьмана Війська Запорозького, придбала його та зустрічала гостей. Проте з приходом Радянського Союзу від садиби нічого не залишилось. Більше про маєток та його важливість ви можете дізнатися на YouTube-каналі проєкту Реальна історія у випуску «Що ховає нащадок останнього гетьмана України?». Для того, щоб зробити свій внесок у відновлення садиби, необхідно перейти на спеціальну Банку за цим посиланням.
Раніше команда Акіма Галімова та БФ Блискавка ініціювали проведення толок, а представники ЮНЕСКО провели сканування маєтку, що допомогло отримати цифрову модель садиби Покорщина.