На тлі здорожчання продуктів: економісти розповіли, скільки грошей українці витрачають на харчування та хто і на чому економить
Ціни на харчові продукти в Україні продовжують зростати, змушуючи багатьох громадян скорочувати свої витрати.
До прикладу, літр молока зараз коштує 46 гривень, десяток яєць — 77 гривень, а курятина перевищує 100 гривень за кілограм. Та це лише кілька прикладів того, як здорожчання продуктів б’є по кишені покупців. За середніми підрахунками, на продукти харчування звичайна українська сім’я витрачає близько 15% місячного доходу і це за умови економії.
Детальніше в цьому питанні розібралися в Сніданку з 1+1.
Більшість сімей намагаються оптимізувати витрати. Як зізнається Тетяна Іванівна, пенсіонерка, яка виховує двох онучок — раніше за ті самі кошти можна було дозволити собі більше, а зараз доводиться економити навіть на базових продуктах.
Натомість продавчиня на овочевому ринку Ірина розповідає, що стандартний овочевий набір зараз обійдеться не менше 300 гривень:
«Стандартний набір овочів на тиждень — це цибуля, морква, кілька перців, кілограм картоплі, трішки зелені, помідори й огірки. Він коштує 300–350 гривень. Багато покупців просять одну морквину чи бурячок, бо грошей не вистачає. У таких випадках ми віддаємо безкоштовно».
А середній чек на м'ясні продукти складає 500–600 гривень.
Статистика: хто і на чому економить
Згідно з даними одного із центрів соціальних досліджень:
- 40% українців купують основні продукти, але відкладають придбання техніки.
- 35% витрачають заробіток лише на їжу та недорогі покупки для дому.
- 9% мають стабільний дохід, але не можуть накопичити на житло чи автомобіль.
- 12% не вистачає навіть на базові продукти.
Економіст Валентин Літвінов пояснює цю ситуацію:
«Домогосподарство з двох дорослих, які отримують середню зарплату 21 000 грн, може дозволити собі продуктовий кошик на рівні довоєнного часу. Але найуразливішими категоріями залишаються пенсіонери, внутрішньо переміщені особи, які отримують 2000 грн та домогосподарства, де всі члени — пенсіонери».
За словами експерта, хоча показники статистики вражають, ситуація не є катастрофічною. Складна економічна ситуація в країні створює багато викликів, але є можливості для покращення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без податкового номера не буде безоплатної медицини? Що зміниться у медичних послугах для дітей у 2025 році