Стабілізаційні війська замість миротворчих: експерт пояснив, що означає ідея Макрона щодо врегулювання миру в Україні

Політичні сигнали від лідера Франції свідчать про активний розгляд ідеї встановлення стабілізаційних сил на території України. Що означають заяви Макрона та як це повпливає на російсько-українську війну?
За його словами, Росія витрачає значну частину свого бюджету на оборону. У зв’язку з цим уряд Франції ухвалив рішення збільшити фінансування для виробництва танків та гелікоптерів на території Європи.
«Росія планує мобілізувати ще мільйони бійців та виготовити тисячі танків протягом наступних п’яти років. І ми не знаємо, чи зупиниться російська агресія на Україні, чи становитиме загрозу для всієї Європи» - проговорює Президент Франції.
Відомо, що президент Макрон останнім часом веде перемовини з начальниками генеральних штабів, що ймовірно натякає на обговорення ідеї створення стабілізаційних сил. У разі порушення миру з боку Російської Федерації ці сили будуть зобов’язані вступити в бій. Ідею, яку піднімає Макрон, складно назвати традиційною миротворчою місією. Йдеться про стабілізаційні сили, які не відповідають класичним миротворчим стандартам - зазначає війсьвий експерт і аналітик Сергій Грабовський в ефірі марафону Єдині новини.
Миротворчі чи стабілізаційні війська: в чому різниця?
Миротворчі сили зазвичай спостерігають за дотриманням миру і діють у межах суворих національних обмежень. На відміну від традиційних миротворців, стабілізаційні сили, про які говорить Макрон, можуть мати бойовий компонент. У разі порушення миру з боку Росії вони матимуть повноваження вступати в бій. Це фактично означає, що якась із країн Європи чи світу бере на себе ризик воювати на боці України.
Чи реалістична підтримка миротворчої операції?
Росія вже заявила, що не потерпить присутності іноземних військ в Україні. На міжнародній арені дана тема обговорюється вже понад рік, проте формат залишається невизначеним: чи буде це лише сухопутний контингент, чи залучать також авіацію та флот? Основою миротворчої операції завжди є мирна угода, підписана сторонами конфлікту. Але в сучасних умовах важко передбачити, як це може працювати в Україні.
Як працює координація миротворчих місій?
Миротворчі операції мають налагоджені механізми управління – штаб операції, командувача, офіцерів взаємодії між підрозділами. Всі ці системи давно відпрацьовані, включаючи логістичне забезпечення та транзит. Проблема не у взаємодії військ, а у визначенні параметрів операції та завдань для цих військових.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відверто критикує Дональда Трампа і підтримує Україну: чим відома сенаторка Елісса Слоткін та чому вона у центрі уваги міжнародних ЗМІ