Не лише кашель та підвищення температури: що варто знати про симптоми метапневмовірусу

ТСН
19:30
Щодня на YouTube
Симптоми метапневмовірусу: все що відомо
Freepik

Перші випадки метапневмовірусу цього сезону були зафіксовані за два тижні до нового 2025 року у дітей віком до п’яти років.

Поділитися:

Метапневмовірус (HMPV) був виявлений ще 20 років тому й щороку циркулює в Україні під час епідемічного сезону. Його симптоми схожі на інші гострі респіраторні вірусні інфекції: температура, кашель, нездужання. Відмінність полягає у шляху проникнення до організму — метапневмовірус потрапляє не через верхні дихальні шляхи, а одразу у легеневу тканину.

Проте чутки про метапневмовірус в Україні значно перебільшені. Про це повідомив ТСН генеральний директор Центру громадського здоров'я Михайло Росада. Цього епідсезону зареєстровано чотири лабораторно підтверджені випадки захворювання, а минулого року — сім.

«Безперечно, ризик захворювання підвищений, враховуючи інтенсивну циркуляцію вірусу серед населення та активні міграційні процеси. Однак поки що тенденції до розвитку спалаху метапневмовірусної інфекції не фіксуюються», — розповів директор Центру громадського здоров'я Михайло Росада.

Симптоми метапневмовірусу

Центр громадського здоров'я МОЗ України зазначає, що симптоми метапневмовірусу схожі на прояви інших гострих респіраторних вірусних інфекцій. 

  • Підвищення температури тіла. Найчастіше температура підвищується до 38–39 °C, але в деяких випадках може бути нижчою.
  • Кашель. Спочатку сухий, який згодом може перейти у вологий з виділенням мокротиння.
  • Нездужання та слабкість. Пацієнти часто скаржаться на загальну втому та зниження працездатності.
  • Утруднене дихання. У важчих випадках може виникати задишка, особливо у дітей і літніх людей.
  • Біль у горлі. Може супроводжуватися легким почервонінням слизової оболонки.

Особливістю HMPV є те, що він вражає легеневу тканину, викликаючи запалення, яке може призвести до бронхіту чи пневмонії. У дітей віком до 5 років симптоми можуть супроводжуватися зниженням апетиту, занепокоєнням та утрудненим диханням.

Саме діти, а також літні люди й особи зі слабким імунітетом найбільш уразливі до цього вірусу. Летальних випадків від метапневмовірусу в Україні наразі не зареєстровано.

Особливості інфекції

Для метапневмовірусу характерна сезонність, як і для інших вірусів респіраторної групи. Однак циркуляція HMPV починається переважно взимку і триває до весни. Інкубаційний період становить від 3 до 6 днів.

HMPV-інфекція здебільшого перебігає легко, але у літніх людей, особливо за наявності й інших захворювань, вона може викликати значне ускладнення перебігу хвороби.

Щоб знизити ризик інфікування метапневмовірусом, важливо дотримуватись загальних правил профілактики: загартовувати організм, вживати вітамін С, уникати місць масового скупчення у період сезонних захворювань.

Пам'ятайте, що через активну циркуляцію HMPV серед населення, своєчасне дотримання профілактичних заходів і звернення до лікаря при появі симптомів допоможе уникнути ускладнень та забезпечить швидке одужання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Державна медицина стає частково платною: за які послуги тепер доведеться платити українцям

Новини по темі