Бронь тепер не врятує від мобілізації: суспільство сколихнув черговий скандал з ТЦК — що відомо

ТСН
19:30
Щодня на YouTube
ТЦК новий скандал про мобілізацію заброньованих: все що відомо
Getty Images

Скандал розпочався навколо ситуації з мобілізацією працівників, які мали офіційне бронювання, але все одно опинилися у військових частинах.

Поділитися:

Суспільство в Україні знову сколихнуло нове обговорення дій територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Тільки тепер справа стосується мобілізації працівників, які мають офіційне бронювання зі свого місця роботи. Згідно з законодавством вони мали б не підпадати під хвилю мобілізації, але працівники ТЦК все одно знаходили мотиви відправляти їх у військові частини.

У ТСН розібралися наскільки доцільними є дії працівників ТЦК та чи можна мобілізовувати людей, які мають офіційне бронювання.

З чого все почалося

Центри комплектування та соціальної підтримки вважають, що можуть мобілізувати заброньованих працівників, анулюючи надані їм відстрочки, при цьому діючи в межах чинного законодавства. Про це йдеться у відповіді Миколаївського обласного ТЦК та СП на запит народного депутата, члена комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександра Федієнка.

З оприлюдненого депутатом документа випливає, що вказані у депутатському запиті працівники були заброньовані від мобілізації, але їх все одно викликали розпорядженням начальника Миколаївського районного ТЦК та СП для уточнення облікових даних та проходження медичного огляду. У результаті їх було призвано на військову службу за мобілізацією. 

При цьому неназвані службові особи анулювали відстрочки від призову на військову службу, не врахувавши факту бронювання вказаних працівників за підприємством, яке було визначене критично важливим. Тоді ж виникає логічне питання — бронь працівників грає якусь роль?

Згідно з документами, працівники центру комплектування аргументували свої дії тим, що інформація про бронювання не була внесена до електронної системи Оберіг. Паперові документи, які підтверджували статус працівників як заброньованих, не взяли до уваги.

«Досить багато на всіх нарадах казали про те, що деякі керівники підприємств намагалися маніпулювати коли оформлювали бронювання військовозобовʼязаним. Але тут я маю інший випадок. Коли у військовозобов’язаного є офіційно, законно, оформлено бронювання, але працівники центру комплектування не внесли це бронювання до системи Оберіг.  А я так розумію, що накази Міністерства економіки, звісно, для них не накази», — зазначає Олександр Федієнко.

Реакція суспільства та експертів

Міністерство оборони України пояснило, що такі випадки можуть виникати через технічні збої чи відсутність синхронізації даних між реєстрами. У міністерстві закликали військовозобов'язаних, які помічають відсутність інформації про себе в електронних реєстрах, звертатися до ТЦК із паперовими документами для розв'язання питання.

Адвокат Роман Сімутін, підкреслив, що ігнорування паперових документів є грубим порушенням чинного законодавства:

«Паперовий документ є дійсним з точки зору законодавства. Якщо інформація про бронювання не внесена до електронного реєстру, це не провина військовозобов’язаного».

Олександр Федієнко також акцентував на системних проблемах, які можуть мати серйозні наслідки. Зокрема, підприємства, які є критично важливими для держави, втрачають ключових працівників, попри офіційно оформлене бронювання. Це, за його словами, підриває довіру до системи бронювання загалом.

«Тепер таку людину демобілізувати неможливо. Підприємство втрачає критично важливого працівника, а вся система бронювання виглядає недієздатною в очах бізнесу», — зазначив нардеп.

Він також навів приклади подібних випадків у Закарпатті, на Харківщині та в Одесі, де працівників із паперовими документами про бронювання затримували та мобілізували. Деякі з них після з'ясування обставин були повернуті до ТЦК. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Державна медицина стає частково платною: за які послуги тепер доведеться платити українцям

Новини по темі