Через війну, обстріли населенних пунктів та вимушену міграцію багато хто втратив свою роботу. Та є й такі українці, чиї компанії продовжують працювати в умовах воєнного часу, але відвідувати робочі місця суто фізично працівники наразі не можуть. Чи в такому випадку роботодавець може звільнити працівника? Розбиралися у Центрі протидії дезінформації при РНБО, а також в Асоціації ЮрФем.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як отримати одноразову грошову допомогу 6500 грн тим, хто втратив роботу через війну (інструкція)
Неявка на роботу без поважної причини називається прогулом, і за нього роботодавець має права звільнити працівника. Та чи можна говорити про прогули як такі під час війни? Експерти зазначають: в українському трудовому законодавстві не передбачено такої підстави для звільнення, як війна. Наразі відомо, що Державна служба України з питань праці наполегливо не рекомендує звільняти працівників за прогул, зумовлений воєнним станом в нашій країні. Проте це на сьогодні лише рекомендація, кожен роботодавець має право вирішувати дане питання самостійно.
Звісно, якщо працівник вчасно повідомив причину своєї відсутності на роботі і робить все для того, щоб продовжувати працювати в якомусь прийнятному для компанії режимі, про звільнення не має йти мова. І якщо прогул був, наприклад, через воєнні дії в регіоні, то звільнення можна буде оскаржувати в суді. Але, скоріше за все, вже після завершення воєнних дій. Тому краще намагатися домовитися з працедавцем.
Отже, якщо треба бути відсутнім на роботі певний час, а роботу не хочеться втратити, можна піти одним з таких шляхів:
1. Взяти одну із відпусток, передбачених законодавством.
2. Оформити дистанційну роботу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вже доступні у Дії: тимчасовий цифровий документ на період воєнного стану та міжнародні COVID-сертифікати
Під час війни працівник та роботодавець можуть домовитися про такі варіанти режиму роботи:
Дистанційна робота – це форма організації праці, коли людина працює поза офісом з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
Надомна робота – форма організації праці, за якої роботу виконує працівник за місцем його проживання. По сутфі, це одна з форм дистанційної роботи.
Гнучкий режим робочого часу – це форма організації праці, за якою допускається встановлення іншого режиму роботи, ніж зазначений у правилах внутрішнього трудового розпорядку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українцям відшкодують втрачене та пошкоджене під час війни майно: коли можна буде подати відповідну заявку в додатку "Дія"
Отже, висновок такий: під час війни варто зуміити домовитися зі своїм роботодавцем про місце та режим своєї роботи. Звільнення працівника з роботи за прогул у населенних пунктах, де ідуть бойові дії, можна буде оскаржувати в суді. Але краще до цього не допускати і спробувати про все домовитися. Адже ми зараз перебуваємо у однаково важкому становищі, війна вплинула на всіх, і допомога одне одному, згуртованість – це саме те, що врешті приведе нас до перемоги.
Дивіться, як отримати допомогу від держави, якщо втратили роботу через бойові дії:
Loading...