У 2025 році православні та католики святкуватимуть Великдень одночасно – 20 квітня. Це рідкісний випадок, адже зазвичай дата Великодня у цих конфесій відрізняється. Україна тепер офіційно перейшла на новоюліанський календар. Але, попри перехід на новоюліанський календар, дата Великодня залишиться без змін і надалі визначатиметься за пасхалією, яка базується на старому юліанському календарі.
Тобто:
На даний момент ПЦУ не ухвалили рішення про зміну способу визначення Великодня. Якщо в майбутньому вони перейдуть на григоріанську або новоюліанську пасхалію, то православний Великдень в Україні почне збігатися з католицьким (зазвичай на 1-5 тижнів раніше, ніж за юліанським календарем).
Отже, у 2025 році Великдень в Україні відзначатиметься 20 квітня, як і у католиків, але не через зміну календаря, а через випадковий збіг юліанської та григоріанської пасхалій у цьому році.
Святкуванню Великодня передує Великий піст, який триває сім тижнів. Це період духовного очищення і стриманості, під час якого віряни утримуються від м’ясних, молочних продуктів і яєць.
Останній тиждень перед святом називається Страсним і має особливе значення:
Головним символом Великодня є святковий кошик, до якого кладуть паски, крашанки, сир, масло, сіль та інші продукти. Всі ці страви освячують у церкві, а після цього влаштовують сімейний святковий сніданок. За традицією, трапезу розпочинають із паски та фарбованих яєць. Також у Великодню неділю прийнято обмінюватися вітаннями: Христос воскрес! – Воістину воскрес!.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День весняного рівнодення - 20 березня: що можна та не можна робити