Знають своє ім'я та розпізнають голос господаря: вчені з'ясували, як коти навчились розуміти людей

Сніданок з 1+1
06:30
Будні
Коти: вчені виявили, як вони спілкуються між собою та чи розуміють людей
Freepik
Поділитися:

Чи ви помічали, що кіт повертає вуха або поглядає у вашу сторону, коли ви його кличете? Японські та французькі вчені дійшли висновку: коти чудово розуміють людську мову, але здебільшого свідомо її ігнорують.

Дослідження, проведене в Токійському університеті, залучило 20 котів, 19 з яких жили в родинах, а один був вуличним. Науковці перевіряли, чи здатні ці пухнасті створіння відрізняти власне ім'я від інших схожих за звучанням слів. Результати виявилися цікавими: коли коти чули своє ім'я, вони реагували – ворушили вухами, повертали голову або змінювали вираз мордочки. Однак бажання нявкати у відповідь чи бігти до господаря вони не демонстрували.

Інша група вчених із Франції провела схожий експеримент, але з додатковими нюансами. Дослідники записали голоси власників котів, які різним тоном запитували: «Чи ти хочеш погратися?» і «Чи ти хочеш їсти?». Коти чули запис, на якому їх кличе власник та виявляли зацікавленість. Якщо ж ті самі слова промовляв незнайомець, у котів вмикався режим ігнорування.

Чи розуміють коти людську мову?

Зоопсихологиня Єлизавета Варжанська у Сніданку з 1+1 пояснює, що розуміння людської мови котами – питання складне:

«Коти чудово запам’ятовують поведінкові ланцюжки, реагують на інтонацію та певні звукові сигнали. Але стверджувати, що вони розуміють зміст слів, поки що зарано» – каже експертка.

Самі ж коти використовують абсолютно інші способи комунікації з людьми, ніж із собі подібними. Наприклад, вони нявкають тільки до людей. У природному середовищі дорослі коти між собою майже не використовують голосових сигналів, а спілкуються через запахи й мову тіла.

Багато власників котів стикалися з тим, що улюбленець міг зробити капость у їхній відсутності, та чи означає це, що коти мстять своїм господарям? Варжанська вважає, що ні:

«Помста – це дуже складний когнітивний процес, і для котів він недоступний. Такі вчинки здебільшого є реакцією на стрес або зміни в середовищі» – пояснює психологиня.

Відомі коти

Коти вміють прекрасно маніпулювати увагою своїх господарів і через це інколи примудряються ставати знаменитостями. Наприклад, у Великій Британії вже понад 12 років живе кіт Ларі - головний мишолов резиденції прем'єр-міністра на Даунінг-стріт. Також у головній мерії Львова мешкає кіт Левчик, який регулярно з’являється на важливих заходах. А в Києві такою знаменитістю є кіт Гюнтер - улюбленець голови ГУР Кирила Буданова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Таємна мова емоджі та культ інцелів: які складні теми та терміни розкриває сенсаційний британський серіал «Юнацтво»

Новини по темі
Всі новини