Наскільки безпечна вода з-під крана, та чи можна її пити

Якість води з-під крана: наскільки безпечно вживати необроблену рідину.

В Україні питання якості питної води з-під крана залишається гострим. З одного боку, офіційні органи запевняють у відповідності води санітарним нормам. З іншого, багато людей відчувають погіршення її смаку та запаху, а також побоюються шкідливих домішок. Тож чи можна запасатися водою з-під крана, і наскільки це безпечно?

Чи безпечна вода з крана

Вода, що надходить до наших домівок, проходить багатоетапне очищення на станціях водопідготовки. Зазвичай, це включає відстоювання, фільтрацію, хімічне очищення та знезараження. Однак старість мереж, корозія труб, локальні аварії та інші чинники можуть призводити до погіршення якості води:

 • поява сторонніх домішок (іржа, пісок, мул);
 • залишковий хлор, що може мати неприємний запах та негативно впливати на здоров'я;
 • нітрати та інші хімічні сполуки, які проникають з ґрунту та сільськогосподарських угідь;
 • бактерії та віруси у разі порушення роботи системи очищення.

Можливість запасатися водою з-під крана залежить від її якості у вашому регіоні.

Загалом пити необроблену воду не рекомендовано. Краще застосувати додаткову фільтрацію чи набрати воду з альтернативних джерел.

Альтернативні джерела питної води

У випадку, коли водопровідна вода стає небезпечною або не відповідає вашим стандартам, існують альтернативні джерела, які можна використовувати для забезпечення себе чистою питною водою.

 1. Бутильована вода. Найпростіший і найзручніший варіант. Переконайтеся, що купуєте воду у перевірених продавців та зберігаєте її в прохолодному, темному місці. Не використовуйте пошкоджені або прострочені пляшки.
 2. Джерельна вода. ​​Перед вживанням обов'язково прокип'ятіть або профільтруйте цю воду, щоб гарантувати її безпечність. Не використовуйте водойми, які розташовані поблизу потенційних джерел забруднення, таких як сільськогосподарські угіддя або промислові об'єкти.
 3. Бювети. На відміну від бутильованої води, бюветна вода не потребує фінансових витрат, що робить її доступною для всіх верств населення. Такі джерела розташовані у зручних місцях по всій території міст, роблячи доступ до питної води простим та швидким. Таку воду також бажано прокип'ятити перед вживанням.

Фільтрація води в домашніх умовах

 • Кип'ятіння: один з найпростіших і доступних способів очищення води. Кип'ятити воду варто протягом 10 хвилин, щоб вбити більшість бактерій і вірусів.
 • Активоване вугілля: видаляє дрібні забруднення та шкідливі речовини з води. Для обробки одного літра води потрібно використовувати 5 таблеток, які рекомендується розмелювати та обгорнути в марлю або іншу тканину, щоб уникнути потрапляння пилу активованого вугілля в воду. Процес дезінфекції відбувається протягом не менше 8 годин.
 • Глечики-фільтри: популярний спосіб фільтрації, який мають вдома чимало українців. До глечика потрібно купити спеціальні картриджі, які при частому використанні варто змінювати щомісяця. Якщо будете мати таку річ у себе, то зможете профільтрувати майже будь-яку воду до відносно нормального стану.
 • Спеціальні таблетки з хлором: достатньо декількох таблеток, зачекати 30-60 хвилин, поки вони розчиняться у воді, і вода буде готова до вживання. Такі таблетки мають антибактеріальні властивості і довгий термін придатності. Однак важливо уважно ознайомитися з інструкцією, щоб дізнатися, для якого обсягу води призначено цей засіб.
 • Фільтри зворотного осмосу: найефективніший тип фільтрів, який видаляє з води широкий спектр домішок, включаючи солі жорсткості. Це найдорожчий тип фільтрації, однак він забезпечить постійний доступ до якісної питної води.

Фото: Freepik, Unsplash

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Більше новин