Трійця 2023: дата, історія та народні прикмети

Коли святкуютьТрійцю у 2023 році в Україні?

День Святої Трійці — одне з головних християнських свят, яке у православ'ї входить до числа дванадесятих свят, а в католицизмі має найвищий статус торжества. Інші назви: П'ятдесятниця, День Зіслання Святого Духа, Зелена неділя.

Коли Трійця 2023 в Україні: дата

Традиційно свято Трійці припадає на 50-й день після Великодня. Тобто, в Україні цього року православні східного обряду відзначатимуть Трійцю 4 червня за церковним календарем, а християни західного обряду —  28 травня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи можна купатися на Трійцю: народні прикмети на Зелені свята

Трійця 2023: історія та традиції свята

Свою назву свято Трійці отримало на честь сходження Святого Духа на апостолів, яке їм обіцяв Ісус Христос перед своїм Вознесінням на небеса і позначає появу Всевишнього в усіх трьох іпостасях як святої Трійці: у вигляді Бога-Отця, у вигляді Бога-Сина і у вигляді Бога-Святого Духа.

Давніша назва дня Святої Трійці — Зелені свята. Це відображало древній культ рослинності, оскільки на Трійцю поширений звичай прикрашати житло зеленню. До Трійці пристосовані обряди завивання дерев або вінків, «кумлення». Вважається, що прикрашання будинків зеленими та пряними травами, ароматними квітами захищає від зла і дарує здоров'я та удачу. 

Популярний звичай на Трійцю – плести вінки. Займалися цим в жіночій компанії, чоловіків не допускали. Вважалося, що якщо хлопець побачить вінок, то буде біда. З готовими вінками йшли до річки і спускали їх на воду:

  • куди вінок попливе – звідти і чекати судженого;
  • якщо вінок залишився біля берега, то дівчина заміж не вийде;
  • якщо потонув – дівчина найближчим часом помре.

Вінок не знімали з голови руками, а нахиляли голову так, щоб він сам впав.

Як святкують Трійцю в Україні: традиції

Віряни в ніч перед святою Трійцею йдуть до храму, а священники у цей день одягають ризи зеленого кольору. Після богослужіння прийнято сідати за святковий стіл, відвідувати рідних та приносити їм гостинці. 

Молоді люди здавна влаштовували веселощі на Трійцю, співали пісні. У цей день було заведено вишукувати собі пару: незаміжні дівчата кидали вінки зі свіжих квітів у воду та дивилися, як вони пливуть — якщо рух вінків був рівним, це означало швидке заміжжя.

В Україні на Трійцю прикрашають житло живими квітами, зокрема, любистком, гілками дерев, травами, такими, як чебрець, м'ята, сон-трава, підлогу застилають лепехою, чебрецем, канупером, полином. Наступного дня, у понеділок, святкують День Святого Духа.

Трійця 2023: народні прикмети

  • Якщо на Трійцю йде дощ – чекайте хорошого врожаю, теплу погоду без заморозків і багато грибів.
  • Якщо стоїть тепла погода – добре вродять огірки.
  • Холодний день означає дощове та холодне літо.
  • Якщо на Трійцю прилетіли стрижі, то справжнє тепло попереду.
  • Почала кукувати зозуля — настав час сіяти льон.

Свята Трійця: дивіться про християнське свято та язичницькі обряди:

Loading...

Більше новин