Хліб, що принесе достаток: в спецвипуску Реальної історії розповіли, як приготувати карачун на Різдво

Карачун — одна з найдавніших українських випічок, яка є символом достатку. Розповідаємо, як приготувати традиційний різдвяний хліб.

24 грудня о 9:30 на телеканалі 1+1 Україна покажуть спецвипуск проєкту Реальна історія до Різдва. Акім Галімов та кулінар Євген Колопотенко розкриють рецепти стародавніх українських страв і маловідомі факти про різдвяні кулінарні традиції різних регіонів України, щоб надихнути українців знову полюбити своє. Однією з представлених у спецвипуску страв став хліб, що, за повір'ями, приносить достаток — карачун.

Як приготувати карачун: рецепт хліба, що приносить достаток

Інгредієнти:

  • борошно — 700 г
  • дріжджі — 35 г
  • куркума — 1\2 ч. л.
  • укор — 1,5 ч. л.
  • сіль — 1 ч. л.
  • вода — 380-400 мл

Також знадобиться склаянка розміром 6, 5 см.

Спосіб приготування:

  1. Дріжджі змішати з цукром, залити теплою водою. Додати 1 ст. л. борошна, куркуму. Залишити підходити на 20 хвилин.
  2. У борошно додати опару, сіль, олію та замісити тісто. Поставити тісто в тепле місце приблизно на 2 години. При цьому проткнути тісто ручкою лопатки кілька разів, а потім знову залишити підходити на одну годину. Готове тісто обім'яти.
  3. Викласти тісто в казан. Можна використати каструлю з товстим дном, яке попередньо необхідно застелити пергаментним папеером. В середину викласти склянку з сіллю, загорнути в фольгу, щоб в середині утворилася виїмка. Змастити олією, дати постояти ще 30 хвилин.
  4. Викласти в духовку випікатися на 180 градусів протягом 50 хвилин. Коли корочун приготується зняти склянку з фольгою. Прикрасити ялиною, подати з медом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рецепт зі спецвипуску Реальної історії: Євген Клопотенко розповів, як приготувати гарячу кутю з халвою

Карачун: чим особливий різдвяний хліб 

Як пояснив Акім Галімов, про магічну сутність різдвяного хліба свідчать обряди, зафіксовані етнологами. Він вважався символом достатку.

«Наприклад, на Гуцульщині, про що писав народознавець XX століття Василь Скуратівський, жінка перед тим, як пекти карачун, вдягала кожух і натягала рукавиці, бо гола рука — це бідність. А цей хліб — символ достатку». 

Євген Клопотенко також зазначив, що наші предки за допомогою хліба визначали, яким буде прийдешній рік. Для цього на вході в будинок котили карачун: якщо він падав на нижню сторону, рік мав бути вдалим, а якщо на верхній бік — навпаки.

Більше про різдвяні кулінарні традиції різних регіонів України дивіться в спцвипуску Реальної історії 24 грудня о 9:30 на телеканалі 1+1 Україна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найсмачніша різдвяна страва: рецепт традиційного борщу із вушками від Євгена Клопотенка

Більше новин