Міжнародний день людей з інвалідністю є нагадуванням про важливість побудови інклюзивного суспільства, де кожен має рівні шанси на повноцінне життя.
Уляна Пчолкіна, громадська діячка та експертка з питань безбар’єрності в ефірі Сніданку з 1+1 поділилася своїм баченням змін у суспільстві та необхідних кроків для створення інклюзивного середовища в Україні.
«Направду в суспільстві я бачу зміни. Людям потрібно переосмислити дуже багато речей. Ми всі є одним суспільством, різними людьми», — розповідає Уляна Пчолкіна.
Вона нагадує, що всі ми — частина одного суспільства: ветерани, постраждалі від війни та обстрілів, люди з інвалідністю. І для того, щоб країна функціонувала далі, потрібно інтегрувати цих людей у роботу та життя громади.
За її словами, на ринку праці сьогодні не вистачає кадрів і залучення людей з інвалідністю може стати одним із розв'язань цієї проблеми:
«Якщо ми не будемо бачити в людях, які мають фізичні порушення економічний та будь-який потенціал в нашому суспільстві, то будемо дуже багато втрачати. Зараз на ринку праці не вистачає кожного другого працівника, якщо ми не будемо залучати потенціал людей з різними порушеннями — багато втратимо, як суспільство».
Уже майже 15 років в Україні діє Конвенція про права осіб з інвалідністю, однак, за словами Уляни Пчолкіної, законодавство все ще базується на застарілій медичній моделі.
«Нам потрібен біопсихосоціальний підхід, який враховує всі аспекти життя людини: від її фізичного стану до можливостей навчання та інтеграції в суспільство», — підкреслює вона.
Ідеальний механізм медико-соціальної експертизи має бути орієнтованим на людину, її потреби та можливості. Уляна Пчолкіна впевнена, що зміни потребують залучення кількох міністерств і створення цілісної системи, яка включатиме не лише медичні аспекти, але й роботу фахівців: ерготерапевтів, фізичних терапевтів, реабілітологів.
Україна стоїть на шляху до інклюзивного суспільства і цей шлях потребує як інституційних змін, так і переосмислення кожного з нас. Міжнародний день людей з інвалідністю — це привід замислитися, як ми можемо зробити цей світ доступнішим для всіх.
Уляна Пчолкіна закликає не боятися термінології, а будувати комунікацію на основі поваги та емпатії:
«Основа всього — це взаєморозуміння і повага та розуміння кордонів іншої людини, тоді нам буде простіше комунікувати. Ви можете не знати коректної термінології — інвалід чи людина з інвалідністю. Але варто просто розуміти базові соціальні кордони між людьми».
Loading...
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Грошові виплати, нові правила бронювання та підвищення податків: що зміниться для українців в грудні