Ви прокидаєтесь втомленими, навіть після восьми годин сну. Забуваєте елементарні речі, у голові — туман, а тіло болить так, ніби ви щойно пробігли марафон. У той час, коли на роботі — ні мотивації, ні енергії. Знайомо? Тоді не ігноруйте ці сигнали — це може бути не просто перевтома, а симптом синдрому хронічної втоми або навіть професійного вигорання, що вже офіційно визнані небезпечними станами для психіки.
Психотерапевт Олег Чабан у студії Сніданку з 1+1 наголошує, що синдром хронічної втоми — це не вигадка вразливих людей, а справжнє неврологічне захворювання. Воно розвивається поступово, маскується під буденну перевтому, але може мати важкі наслідки — аж до порушень імунітету, депресії, проблем з серцем та втратою працездатності.
Психотерапевт зазначив ознаки, які можуть свідчити, що мова вже не про звичайну втому:
Інша форма цього стану — синдром професійного вигорання (burnout). Його вже офіційно визнано професійним ризиком для людей, які працюють у сфері «людина — людина», тобто робота з постійною комунікацією. До таких професій належать: медики, педагоги, соціальні працівники, журналісти, служби підтримки.
Тривале емоційне напруження, відсутність результату, тиск і відповідальність — усе це повільно, але неухильно веде до емоційного спустошення. Людина ще функціонує, але «на автопілоті».
Причини синдрому хронічної втоми та вигорання можуть бути комплексними: фізіологічні, психологічні, соціальні та професійні. До психологічних можна віднести: хронічний стрес, внутрішні конфлікти, пригнічення емоцій, а до соціальних — інформаційне перевантаження, війна, економічна нестабільність. Серед причин, які пов'язані з професійною зайнятістю виділяють: надмірні навантаження, відсутність балансу між роботою та життям.
Психотерапевт Олег Чабан радить дотримуватися базових, але ефективних принципів.
► Режим сну. Лягайте спати й прокидайтесь в один і той самий час.
► Психоемоційна гігієна. Обмежуйте потоки новин та уникайте токсичного спілкування.
► Фізична активність. Помірні навантаження знижують рівень кортизолу (гормону стресу).
► Час для себе. Щодня виділяйте час на те, що заряджає саме вас: прогулянки, творчість, відпочинок.
Синдром хронічної втоми — це не просто «пора на відпочинок». Це сигнал вашого тіла й психіки про те, що щось іде не так. Важливо пам'ятати, якщо ці симптоми суттєво знижують якість життя, то варто звернутися за допомогою до лікаря.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не купуйте зайвого: як правильно і ощадливо скласти домашню аптечку