Це повинен знати кожен: які перші симптоми інсульту та профілактика неврологічного захворювання (коментує лікар-невролог)

Інсульт — це гострий стан, що розвивається внаслідок ушкодження головного мозку. За статистикою, лише 20% усіх хворих на інсульт повертаються до нормального життя. Чому виникає інсульт, які його ознаки та чому ця хвороба з кожним роком молодшає?

Інсульт знаходиться на другому місці серед причин смертності не тільки в Україні, а й в усьому світі. Які ознаки інсульту та як його попередити розказав професор кафедри неврології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Володимир Мельник у денному шоу «Твій день»

Що таке інсульт і які існують види інсульту

Інсульт — це гострий стан, що розвивається внаслідок ушкодження головного мозку. Заведено розділяти 2 види інсульту:

 • ішемічний — це випадок, коли по судині припиняється кровотік і частина мозку вмирає
 • геморологічний — це випадок, коли судина розривається, утворюється гематома й відбувається крововилив в речовину мозку  

Симптоматика й чинники ризику цих видів інсульту майже однакова. 

Хто відноситься до групи ризику виникнення інсульту

До груп ризику виникнення інсульту відносяться:

 • люди старшого віку
 • люди з надмірною вагою
 • люди, що страждають на гіпертонію
 • перенесений інсульт
 • люди з підвищеним рівнем холестерину

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи допоможе капусний лист та таблетки при головних болях: які види болю існують та які вправи допоможуть зняти головний біль напруги (коментує лікар-вертебролог)

Симптоми виникнення інсульту

Симптомами виникнення інсульту є раптові (під час повного добробуту та навіть гарного самопочуття) розлади рухів, порушення функції м'язів обличчя (перекіс зазвичай однієї сторони обличчя), ослабіння кінцівок та порушення мови. До більш рідких симптомів відноситься порушення зору. Ця симптоматика розвивається дуже швидко й погіршення стану людини відбувається на очах.     

У разі виникнення перерахованих симптомів інсульту треба терміново телефонувати у швидку, щоб не втрачати дорогоцінний час. 

Для того, щоб самостійно продіагностувати стан хворого та надати швидкій повну інформацію, можна попросити людину посміхнутися, закрити очі, підняти дві руки вгору та опустити їх, щось спитати, щоб зрозуміти чи людина вас чує.

Як попередити виникнення інсульту

Для того, щоб попередити виникнення інсульту необхідно: 

 • слідкувати за своєю вагою  (коли людина має вагу наближену до ідеальної, то ризик виникнення інсульту менше)
 • достатня фізична активність щодня
 • достатній рівень рідини в організмі (має бути 1,5 л води на день)
 • потрібно слідкувати за своїм тиском
 • слідкувати за рівнем цукру в крові
 • раз на рік проходити обслідування у сімейного лікаря, слідкувати за рівнем ліпідів та глюкози в крові

Як відновитися після інсульту

Швидкість відновлення залежить від того, де саме був локалізований ішемічний інсульт. Найкраще відновлюються пацієнти після інсульту, які займаються звичною для себе роботою. Чим інтенсивніше людина буде працювати у цьому напрямку, тим швидше вона відновиться. Якщо вчасно надати допомогу, почати лікувати інсульт та вчасно розпочати реабілітацію, то можна якісно відновити показники життєдіяльності людини. Реабілітація має бути безперервною.

Зараз Україна має достатньо ресурсів для відновлення пацієнтів після інсульту. Пацієнти також не повинні впадати у відчай та плідно працювати разом з реабілітологом для покращення втрачених функцій.  

Чи може у дітей та молоді статися інсульт

У дитини може статися інсульт, коли вона має хворе серце та судини. Молода людина також може отримати інсульту. Якщо вона має підвищений артеріальний тиск, то це вже зона ризику з розвитку інсульту. Також у зоні ризику можуть опинитися молоді люди, що мають батьків з аналогічними захворюваннями. Щоб запобігти розвитку інсульту їм потрібно раз на рік обов'язково проходити медичний огляд. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Грижа хребта: симптоми, як попередити розвиток та чи потрібна завжди операція (пояснює вертебролог)

Дивіться відео сюжет з порадами лікаря-невролога:

Loading...

Більше новин