Грижа хребта: симптоми, як попередити розвиток та чи потрібна завжди операція (пояснює вертебролог)

Твій День
Дивись відео
Грижа хребта: від чого з'являється, як проявляється і як лікувати
Pexels/Anna Tarazevich

Біль у спині — від нього потерпає чи не кожна людина. Найбільше спина нагадує про себе восени. У цей час болі загострюються та спричиняють дискомфорт. Щоб не потерпати від болю у золоту пору року, краще подбати про здоров'я спини з літа.

Поділитися:
Logo Telegram Logo Facebook Logo Viber

Біль у спині, за статистикою МОЗ, це друга причина звернення до лікарів після застуди. Скарги на дискомфорт у спині регулярні та повторюються у людини протягом року. Якщо болі ігнорувати, то можна заробити ускладнення у вигляді грижі хребта. 

Грижа хребта — доволі поширений діагноз серед українців. За даними одного з медичних центрів, грижа зустрічається в чотирьох з тисячі пацієнтів, які звернулися до лікаря. Щоб не виявити восени ані грижі, ані нестерпного болю у спині, фахівці радять взятися за своє здоров'я вже зараз. Як попередити проблеми зі спиною та як розпізнати міжхребцеву грижу розказав постійний експерт денного шоу «Твій день» лікар-вертебролог Олексій Казаков. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сколіоз: чому виникає та як правильно носити сумку і наплічник (розказує лікар-вертебролог)

Як виникає міжхребцева грижа

Грижа (кіла) — відноситься до захворювань міжхребцевого диска. Дискогенний біль — це найчастіший біль у спині, який виникає у людини. Хребет — це совокупність кісток між якими є вставка, що називається міжхребцевий диск. Він допомагає хребту амортизувати та витримувати навантаження. Хрящ — це м'яка пружна та сильна тканина. Для того, щоб організм добре амортизував, між хрящами є гель «пульпозне ядро». Він гарно амортизує всі навантаження під час сидіння та ходьби. Для того, щоб утримати його в певних межах, він оточений хрящем, який називається «фіброзне кільце». 

як попередити грижу у спині

Коли пульпозне ядро знаходиться посередині, а міжхребцевий диск нікуди не вилазить і не виступає за межі хребців — це здоровий хребет, і людину не турбують болі у спині. Коли переносяться навантаження та підвищується тиск на хребет, тоді міжхребцевий диск розривається та вип'ячується, у народі кажуть «вилетів диск», а пульпозне ядро виходить за свої межі та звисає. Виникає запалення та защемлення крупних нервів.   

як виникає міжхребцева грижа

Симптоми міжхребцевої грижі

Як стверджує вертебролог Олексій Казаков, багато людей мають «німі» міжхребцеві грижі або грижі на стадії ремісії. Вони не викликають симптомів і починають турбувати тільки тоді, коли людина піднімає щось важке та дає однократне сильне навантаження. Сильний біль у спині можна відчути, коли перетискається один із крупних нервів. Коли лопається диск, пульпозне ядро виходить у міжхребцевий простір та подразнює нервовий корінець, тоді виникає біль у конкретній ділянці спини. 

При грижах шийного хребта можуть німіти руки, пальці, може стріляти в шиї, боліти голова. Найчастіше (80%) зустрічається грижа та біль у попереку, тому що він несе на собі вагу всього тіла та витрумує найбільше навантаження. Біль може віддавати у ногу -— це важливий дзвіночок звернутися до лікаря. 

Методи лікування міжхребцевої грижі

Багато людей при відчутті болю у спині та шиї самостійно назначають собі діагностику за допомогою МРТ. Але лікар вертебролог Олексій Казаков не радить цього робити, а звернутися спочатку до спеціаліста, тому що для кожної процедури є покази та протипокази. Кожен лікар має певний план обстеження пацієнта та робить призначення обстеження за результатами індивідуального обстеження. 

Виділяють хірургічний та не хірургічний методи лікування гриж. Оперувати можна тільки крупні грижі, що перетискують великі нерви та від яких пацієнт відчуває нестерпний біль. В інших випадках захворювання медикаментозно заганяють у ремісію або у спеціальних клініках на спеціальному обладнанні достигають резорбції грижі — розсмоктування грижі без операції. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У «Сніданку з 1+1» алерголог пояснила, як відрізнити алергію від застуди і чи буває при алергії температура

Як запобігти розвитку грижі

У період загострення грижі будь-які вправи протипоказані, щоб ще більше не травмувати спину. Хребет може травмуватися при надмірних навантаженнях: різкому стрибку, піднятті чогось важкого, неправильному сидінню. 

Якщо ви відчуваєте дискомфорт та біль у спині — не зволікайте, а записуйтесь до лікаря та проходьте обстеження, щоб не допустити розвиток ускладнень та появу міжхребцевої грижі.

Дивіться відео сюжет з порадами лікаря-вертебролога:

Твій день
Всі відео
Новини по темі

Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Приймаю