«Найцікавіше працювати з мемами»: мовознавець та автор пазлів для Колеса фортуни Олександр Авраменко — про пошук ідей для питань, труднощі та улюблені категорії

Колесо фортуни
Колесо фортуни: автор пазлів Олександр Авраменко розповів як створювалися питання
1+1 Україна
Поділитися:

Автор пазлів для вікторини Колеса фортуни мовознавець Олександр Авраменко поділився секретами створення питань та розповів про власні враження від такого досвіду.

Щосуботи о 18:00 на телеканалі 1+1 Україна дивіться українську адаптацію легендарної вікторини за міжнародним форматом Колесо фортуни!

Колесо фортуни — це справжня перевірка швидкості мислення, ерудиції, а також удачі. У кожному випуску троє кмітливих учасників відгадують зашифровані пазли, обертаючи велике Колесо, завдяки якому можна виграти грошові суми та цінні призи.

Над розробкою питань працювала команда на чолі з Олександром Авраменком, відомим мовознавцем, педагогом і популяризатором української мови. Питання гри є унікальними, адже побудовані на прислів'ях та приказках, текстах популярних пісень, відомих фразах, а також цікавих фактах з історії та географії. 

Ексклюзивно для сайту 1plus1 Олександр Авраменко розповів, як саме команда розробників працювала над створенням питань для вікторини, яка була їхня кількість та де автори черпали натхнення при пошуку ідей. 

Олександр Авраменко

— Олександре, розкажіть, будь ласка, про те, як ви працювали над розробкою питань для вікторини Колесо фортуни — зі скількох спеціалістів складалась команда розробників, з яких сфер це спеціалісти? 

Пазли й супровід до них готувала команда з чотирьох мовознавців: двох жінок і двох чоловіків. Це кандидати філологічних наук Наталя Зубець, Оксана Меркулова, доктор філологічних наук Роман Міняйло і я, Олександр Авраменко. 

Чому мовознавці? Шоу Колесо фортуни проходить під гаслом «Плюсуй українську!». І це чудово, адже ми, українці, маємо зберегти свою ідентичність, а отже, мову, традиції, звичаї… А з огляду на трагічні події  останніх років ця проблема набуває особливої актуальності.

«Ми, українці, маємо зберегти свою ідентичність, а отже, мову, традиції, звичаї»

Крім того, фрази, які розгадують учасники шоу, треба верифікувати на предмет грамотного написання й походження. А хто як не мовознавці в цьому найбільш вправні. До речі, ближче до зйомок шоу до нашої команди приєдналася й Катерина, яка має досвід у медійній сфері. Вона додала нові ідеї, дібрала багато цікавих пазлів. Разом ми сила. Зараз працюємо над пазлами для другого сезону. 

— Як ви підходили до формування пазлів?

Організатори шоу зорієнтували нас на те, щоб пазли були або дотепні, або пізнавальні, або цікаві, евристичні, щоб гра не відпускала глядачів. Тож ми старалися дотримуватися цих вимог. 

Довелося перегорнути купу літератури в пошуках винаходів українців, історичних фактів, рейтингових пісень у Spotify та тіктоці і багато іншого. При цьому в пазлах має бути від трьох до шести слів, аби вони помістилися на стандартне табло в студії. Крім того, фрази для розгадування не повинні дискримінувати людей за статтю, національністю та іншими критеріями. 

Колесо фортуни
1+1 Україна

Готові пазли (ми щотижня готували по 100 прикладів) організатори шоу пропускали крізь своєрідне сито: самі їх розгадували, ділилися враженнями, вивчали реакцію на них. Словом, це цікавий і складний процес. Сподіваємося, нашим глядачам сподобається розгадувати приховані слова. Принаймні ми дуже старалися!

«Це цікавий і складний процес»

 — Ви працювали над багатьма мовними та освітніми проєктами. Чим робота з вікториною Колесо фортуни була для вас особливою? 

Особливою вона була тим, що нічого подібного раніше я не робив. Провести урок, написати підручник, зняти відео для телеканалу – на цьому, як кажуть у народі, я собаку з’їв. А зібрати лаконічні фрази (від трьох до шести слів), у яких сконцентровано завершену думку, та ще й цікавих, або повчальних, або естетичних, або наукових, або евристичних і бажано, щоб вони були впізнаваними. 

«Нічого подібного раніше я не робив»

Крім того, цих фраз (пазлів для відгадування) для одного сезону потрібно щонайменше понад тисячу! Це і складно, і цікаво. Такого досвіду в мене ще не було. 

— Звідки черпали натхнення при розробці питань? Можливо, у вас були власні особливі джерела для пошуку нових ідей? 

Так, для пошуку фраз із сучасних популярних пісень прослуховував трендові композиції на Spotify: іноді доводилося слухати десятки пісень, щоб знайти одну фразу-пазл, адже вона має бути і упізнаваною, і завершеною за змістом, і цікавою, і в межах літературної норми.

Меми визбирував у тіктоці. Після перегляду сотень відео вони мені навіть снилися (усміхається). Фрази-пазли, що містять інформацію про великі відкриття українців, знаходив у різних інтернет-виданнях, але матеріал часом був такий цікавий, що зачитувався й забував первинну мету своїх пошуків. А якісь перли підкидали знайомі, колеги, родичі.

— Які основні принципи ви використовували під час формування фраз для пазлів? Чи є якісь «золоті правила» для створення вдалого завдання? 

Так, керівник проєкту Володимир Завадюк і сценаристка Оксана Лісненко визначили для нашої команди певні критерії, якими ми керувалися під час добору пазлів: 

► у фразі має бути не менше трьох, але не більше шести слів; 

► слова повинні містити якнайбільше букв (бажано уникати коротеньких слів, бо їх легко й дуже швидко розгадують, а нам потрібно, щоб була інтрига, яка тримає глядачів від початку й до кінця шоу); 

► за походженням вислови мають бути українськими, а якщо іноземні, то такі, що відповідають літературній нормі; 

► за змістом фрази повинні бути або дотепними, або повчальними, або відкривати глядачам щось нове, цікаве; 

► матеріал потрібно вивіряти на предмет відсутності булінгу чи дискримінації за статтю, віком, національністю та ін. 

Словом, коли застосувати всі ці фільтри, то відпадає дуже багато цікавих фраз, які хотілося б використати, але формат шоу не дозволяє. Тому процес наповнення банку пазлів складний, тривалий, проте цікавий.

Колесо фортуни
1+1 Україна

— Як ви обирали теми для пазлів? Які з них було найцікавіше та найлегше розробляти, а над якими довелося найбільше попрацювати? 

Тематику нам запропонували організатори шоу: кіно, мультфільми, література, приказки, афоризми, географія, історія, їжа, пісні та ін. Але є і теми, які з’явилися по ходу роботи, наприклад, домашні улюбленці.  

Нам як філологам найлегше було добирати приказки, афоризми, цитати з літератури чи історичні факти. А найцікавіше працювати з мемами. Найважче відчути, підходить пазл для шоу чи ні. 

«Найцікавіше працювати з мемами»

Адже після створення банку пазлів творча група департаменту великих шоу на чолі з Володимиром Завадюком апробує матеріал, ніби проводить своєрідний кастинг пазлів. Орієнтовно лише половина дібраного матеріалу потрапляє в шоу, решту відхиляють. 

— Які особисто у вас улюблені категорії пазлів Колеса фортуни

Мені найбільше до вподоби категорії «їжа» і «географія», бо, по-перше, сам люблю смаколики, а по-друге, ще зі школи обожнюю географію. Уже в сьомому класі знав напам’ять усі столиці світу (а їх понад 200!) і миттєво знаходив їх на карті.

— Чи стикалися ви з труднощами під час підготовки питань? Які саме виклики виникали і як ви їх долали? 

Так. А як же без труднощів? Проєкт Колесо фортуни в українському медіапросторі лише починає свою історію. І хоч загальні правила, структура шоу давно відомі, адже це ж американське шоу, якому багато років, проте в кожній країні воно має свою специфіку. 

Скажімо, у нас гра іде під гаслом «Плюсуй українську!», отже, і підходи до гри та створення контенту мають свої особливості. Навіть ми, українські філологи, ловили себе на тому, що часто у свідомості виринають фрази з радянських кінофільмів, з тодішнього побуту, а також старі меми, пов’язані із соціалістичною епохою... 

Тобто упізнаваних широким загалом саме українських мемів, фраз із кінофільмів, мультфільмів значно менше, ніж радянських. Нині ми розбудовуємо нову державу – українську, європейську, із новими героями, міфами, відроджуємо давні традиції й звичаї, повертаємося до своїх джерел. І це благородне завдання певною мірою виконуватиме й шоу Колесо фортуни. Вірю, глядачі відкриють для себе багато цікавого, давно забутого і нового.

«Ми розбудовуємо нову державу – українську, європейську, із новими героями»

— Чи натрапили ви на якийсь цікавий або неочікуваний факт про Україну під час роботи над грою? 

Так, відкриттів багато, але я боюся про них зараз згадувати, бо ця інформація розкриє карти ще до початку шоу. Тому хай ці відкриття зроблять для себе глядачі під час гри.

Колесо фортуни
1+1 Україна

— Як ви вважаєте, у чому пізнавальна, просвітницька місія проєкту, що нового та цінного українці зможуть дізнатися завдяки розгадуванню пазлів Колеса фортуни

Пазли для розгадування – це приказки й прислівʼя, у яких закарбований досвід і світобачення наших пращурів, спосіб мислення, повчання, морально-етичні цінності. Як відомо, народні вислови – дотепні, влучні, вони є скарбом будь-якої мови, тож сподіваємося, що наші глядачі відкриють для себе багато нових народних перлів. 

«Пазли для розгадування – це приказки й прислівʼя»

І не тільки народних. Взагалі, тематика пазлів широка: спорт, їжа, пісні, приказки й прислів’я, меми, школа, історія, географія, література, мистецтво та ін. Тож на глядачів чекає багато відкриттів, адже в пазлах – винаходи видатних українців, літературні й пісенні шедеври, гумор (зокрема в мемах) тощо. 

— Чому таке навчання у розважальній формі зараз є актуальним та корисним? 

Таке навчання завжди корисне, а в наш час тим паче. Нове найкраще запам’ятовується  через емоції, а по-друге, через гру, конкуренцію.

Я раджу дивитися шоу родинами або в колі друзів. Збирайтеся за чаєм-кавою та змагайтеся, розгадуючи пазли разом з учасниками шоу. Наші пазли, українські. Це і згуртовуватиме нас, і даруватиме цікаву інформацію, яку колись наші діти передадуть своїм нащадкам. 

Дивіться українську адаптацію легендарної вікторини за міжнародним форматом Колесо фортуни щосуботи о 18:00 на телеканалі 1+1 Україна! Хто ж буде перевіряти свою фортуну та крутити Колесо наступним?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Це був справжній подарунок долі»: переможниця першого епізоду вікторини Колесо фортуни — про перші емоції, враження та найскладніший етап гри

Новини по темі
Всі новини