Яблуні, тюльпани, морква і не тільки: що найкраще висадити навесні

Які квіти, овочі та дерева потрібно садити навесні: практичні поради.

Поділитися:

Прихід весни — це ідеальний час для любителів садівництва, щоб почати висаджувати рослини. Правильний вибір рослин для весняної посадки допоможе забезпечити себе багатим врожаєм. Пропонуємо розібратися, які рослини найкраще вирощувати в цей сезон, щоб і початківці, і досвідчені садівники точно знали, на чому сконцентруватися навесні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли сіяти огірки у відкритий ґрунт

Особливості весняної посадки

Весна характерна м'якою погодою і збільшенням тривалості дня, які сприяють росту багатьох рослин. Однак розуміння специфічних умов локального клімату має вирішальне значення для успіху. Рання весняна посадка корисна для багатьох рослин, адже дозволяє їм вкоренитися і почати цикл росту до настання літньої спеки. Попри це, імовірність заморозків залишається, тож важливо стежити за прогнозами погоди і бути готовими до захисту ніжних рослин, якщо морози все ж можуть повернутися. 

Які овочі найкраще садити навесні

 1. Морква. Для проростання моркві потрібна прохолодна температура ґрунту, тому рання весна — ідеальний час для висіву насіння безпосередньо в грядку. Цей овоч росте у пухкому піщаному вологому ґрунті, адже це сприяє глибокому розвитку коріння без перешкод.
 2. Горох. Це морозостійкий овоч, який потрібно висівати безпосередньо в ґрунт, як тільки його можна обробляти. Він добре росте на опорах і його слід висаджувати на сонячних або напівтінистих ділянках у добре дренованому ґрунті.
 3. Салат. Холодостійкий овоч, який добре росте в прохолодних умовах ранньої весни. Він має швидкий цикл росту, що дозволяє збирати кілька врожаїв, якщо висаджувати його послідовно. Для досягнення найкращих результатів висаджуйте салат у вологий, добре дренований ґрунт і на ділянці, яка знаходиться в півтіні.
 4. Петрушка. Зелень можна вирощувати в закритому ґрунті або висівати безпосередньо на грядку ранньою весною. Вона віддає перевагу багатим, вологим ґрунтам і може рости як на сонці, так і в півтіні. Петрушка — дворічна рослина, але зазвичай вирощується як однорічна. Регулярне збирання врожаю заохочує зростання більшої кількості листя і запобігає утворенню насіння.
 5. Редис. Насіння цього коренеплоду може прокльовуватися вже при +2-4°С, тож це ідеальний варіант для посадки у березні. Редис є однорічною рослиною з коротким терміном вегетації (від сходів до збору плодів зазвичай пройде лише кілька тижнів). Весняна посадка дозволяє використовувати вигідно короткий вегетаційний період та швидше отримати врожай.

Редис

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Посівний календар на березень 2024: сприятливі дні місячного календаря садових робіт

Які квіти садять весною

Навесні можна садити багато різних квітів. Ось деякі з найпопулярніших:

► Однорічні:

 • Айстри
 • Чорнобривці
 • Васильки
 • Календула
 • Кларкія
 • Космос

► Багаторічні:

 • Анемони
 • Барвінок
 • Дзвіночки
 • Іриси
 • Лілійники
 • Люпин
 • Мак
 • Молочай
 • Нарциси
 • Півонії

Півонія

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як підготувати ґрунт для посадки: 3 дієвих способи від Антоніни Лесик у "Сніданок. Вихідний"

Коли садити тюльпани

Тюльпани є беззаперечним символом весни, тому чимало садівників приділяють їм особливу увагу. Зазвичай цибулини садять восени, однак є і низка весняних сортів, які будуть цвісти не менш пишно. Час посадки тюльпанів навесні залежить від конкретного сорту цих квітів. Для ранніх сортів можна розпочати висадку в другій половині березня, після того, як весь сніг розтане і земля перестане бути мерзлою. Якщо є ймовірність приморозків, можна спочатку посадити тюльпани у горщики, а потім, у квітні, пересадити їх на клумбу. Пізні сорти можна сіяти з середини квітня до кінця травня.

Як садити тюльпани: оберіть добре освітлене місце, оскільки тюльпани найкраще ростуть на сонці. Переконайтеся, що ґрунт, на якому ви будете садити тюльпани, достатньо дренований, оскільки ці рослини не терплять застою води. Перевірте цибулини на наявність пошкоджень чи хвороб перед посадкою. Посадіть майбутні тюльпани на глибину приблизно 10-15 см, але врахуйте, що ранні сорти можуть вимагати меншої глибини, ніж пізні. Зберігайте відстань приблизно 10-15 см між розсадою — це сприятиме вільному розвитку квітів. 

Тюльпани

Коли садити дерева весною

Посадка дерев весною зазвичай проводиться в період, коли ґрунт вже розмерзнувся, але ще не розпочалася активна фаза вегетації.

Зокрема весна — ідеальний час для посадки молодих яблунь, оскільки вона дає їм достатньо часу, щоб вкоренитися до настання спекотних літніх місяців. Виберіть сонячне місце з добре дренованим ґрунтом. Важливо висаджувати принаймні два різні сорти яблунь поруч один з одним для перехресного запилення, адже це сприяє якості майбутніх плодів. Регулярна обрізка та догляд є запорукою здорового росту та щедрих врожаїв у наступні роки.

Навесні також ефективно садити вишні. Це рекомендовано робити після того, як останні морози минули й ґрунт став занадто м'яким та розгорнутим. Важливо проводити саджання перед початком активного росту бруньок та листя, щоб дати новим кореням можливість закріпитися без зайвого стресу для рослини. Не варто саджати вишні біля яблунь, адже їх кореневі системи потребують багато простору.

Яблуня

Усі фото: Freepik

Новини по темі